“İnterneti ve cihazı olmayan çocuklar var”

banner37

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, dün uzaktan eğitime başlayan okullarla ilgili hazır olan bir alt yapının olmadığına işaret ederek, verimli bir çalışma olmayacağı gibi öğrenciler arasında da büyük bir eşitsizliğe neden olacağını savundu

“İnterneti ve cihazı olmayan çocuklar var”
banner90
banner99

“ÖZEL EĞİTİM İSTEYEN ÇOCUKLAR NE YAPACAK?”... KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, okulların kapalı olduğu süreçte sendika olarak toplumun, velilerin gergin olduğunu, çocukların psikolojik olarak okuldan uzaklaşmış olduğunu gözlemlediklerini belirtti. Gökçebel, sendika olarak bu süreçte eylemci değil, hükümete ve topluma yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Eşitsizliklerin hat safhada olduğu bir ülkedeyiz. Özel eğitim isteyen çocuklar veya imkânı olmayan, annesi babası çalışan çocuklar var. Onlar nasıl yapacaklar bu eğitimi?” diye sordu.

Funda ÖZSAKINÇ

   Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, dün uzaktan eğitime başlayan okullarla ilgili hazır olan bir alt yapının olmadığına işaret ederek, verimli bir çalışma olmayacağı gibi öğrenciler arasında da büyük bir eşitsizliğe neden olacağını savundu.

   Gökçebel, bu konuda en çok uğraş veren sendika olduklarının altını çizerek, “10 Mart’tan itibaren okulların ne şekilde açılabileceğinin planını yapmaya başladık. Bu konunun somutlaşmasını sağlamaya çalıştık. Bizim yazılı talebimizle Bakanlıkla ilk toplantıyı 23 Temmuz’da yaptık. Eğitim somut olmalı. Toplum, öğretmen, öğrenci, veli hiç kimsenin bilgisi yok. Kesin bir açıklama yok. Sendika olarak bakanlığa, yazılı görüş isteriz dedik, teknik kurulla birlikte çalışmak istedik. Amacımız, sağlıklı ve güvenli bir şekilde okulların açılmasıydı” sözlerini kullandı.

“Çıkarılan kitapçığın uygulanılabilirliği yok”

   Başkan Gökçebel, Milli Eğitim Bakanlığı Teknik Kurulu tarafından çıkarılan eğitim hazırlık kitapçığının uygulanabilirliği olmadığını ve kitapçıkta özellikle sosyal mesafe ile ilgili yazan 2 metrekare olarak belirlenmiş bilimsel olmayan tasarının hiçbir kabul edilebilirliği olmadığını savundu.

   2 metrekarelik mesafe kuralı için okulların oyun bahçesinin, sınıfların veya ülke genelinde okullarımızın hiçbir yerinin bu mesafeyi sağlayabilecek durumda olmadığını söyleyen Gökçebel, “Öğrencileri seyrekleştirerek mesafeyi korusalar bile taşımacılık nasıl olacak? Bununla ilgili de hiçbir girişim yapmadılar. Yapılmış bir kitapçık var ama içeriğinde kimin ne yapacağı belli değil” ifadelerini kullandı.

   Tahir Gökçebel, yüz yüze ve uzaktan eğitim modelinin yapılacağını fakat, henüz bunun müfredat çalışmasının olmadığına dikkati çekti. Gökçebel, “Akademik takvimin 24 Ağustos olmasına onay verdik, okullara hazırlığınızı yapın diye genelge dağıttılar. Şu an neler yapılacak, ne önlemler alınacak, belli değil” dedi.

   Konuyla ilgili 2 komite kurulduğunu, bunlardan birinin ‘Sağlık ve güvenlik’ diğerininse ‘Müfredatlar ve online eğitime hazırlık’ olduğuna işaret eden Gökçebel, “Verilen kitapçıkta kesin bir sonuç yok. Yapılacak-edilecek deniyor. Kim yapacak, nasıl yapacak, bilgi yok. Bu belirsizliğe bir son verilmeli” dedi.

banner134

“Çok ciddi alt yapı yatırımı ister”

   Tahir Gökçebel, velilerle ve okul idareleriyle yapılan bir anket çalışmasının sonucunda yüz yüze eğitime başlandıktan sonra ortalama olarak okul başına sadece dezenfekte için yıllık 30 bin TL’lik bütçe olması gerektiğine işaret etti.

   Gökçebel, ülkede internet alt yapısı olmadığını, senkron bir şekilde öğrencilere ulaşma sorunu olduğunu, okulların konferans eğitim yapacakları programının iflas ettiğini, öğretmenlerin hizmet içi eğitimden geçirilmeleri gerektiğini, 6 ayda hazırlanabilen internetten eğitim modülünün hazır olmadığını, öğretmenlerin de bu eğitimi vermeye hazır olmadıklarını vurgulayarak, “Sonuçta uzaktan eğitime başlamak, çok ciddi alt yapı yatırımı ister” dedi.

“Eşitsizliğin hat safhada olduğu bir ülkedeyiz”

   KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, okulların kapalı olduğu süreçte sendika olarak toplumun, velilerin gergin olduğunu, çocukların psikolojik olarak okuldan uzaklaşmış olduğunu gözlemlediklerini belirtti. Gökçebel, sendika olarak bu süreçte eylemci değil, hükümete ve topluma yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Eşitsizliklerin hat safhada olduğu bir ülkedeyiz. Özel eğitim isteyen çocuklar veya imkânı olmayan, annesi babası çalışan çocuklar var onlar nasıl yapacaklar bu eğitimi?” diye sordu.

   Gökçebel, online eğitime başlamadan önce öğrenci ve velilerin durumdan haberdar edilmeleri gerektiğini, interneti ve cihazı olmayan, ekonomik alt yapısı olmayan çocukların tespit edilip imkânların sağlanması gerektiğini fakat hiç birinin yapılmadığının altını çizdi.

“Hükümetten bir irade göremiyoruz”

   Başkan Gökçebel, aktif 53 bin öğrenci ve 7 bin öğretmenin, günde 5 saat sosyal mesafenin korunamadığı, dikkat edilemeyen, hastalık var ise semptom vermeyen ve çok iyi bulaşıcı olan kişilerin olduğuna vurgu yaparak, “Ailelerle görüşülerek karşılıklı bir şekilde anlayışla önlem alınmalı. Tüm toplumca böyle olmalı. Biz hükümetten böyle bir irade göremiyoruz. Ama yine de umutluyuz. Tüm bunların yanı sıra okul idareleri ve öğretmenlerin şu an işinin başında olması, imkânsızlıklar içinde canla başla çalışıyor olması bizleri umutlandırıyor” diye konuştu.

   Gökçebel, son olarak online eğitimde özel okulların devlet okullarından daha üstün olacağının sanılmamasını, toplumsal seferberlikle okullarımızın açılacağını belirterek, “Okullar sosyal varlıklardır. En başında toplumun sağlığı ve güvenliği ele alınmalıdır” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75