'İnternetteki haberlere yapılan yorumları hazmedemiyorum'

banner37

Başsavcı Muavini Yardımcısı Ahmet Varol, 7 yaşındaki çocuğunu öldürdüğünü kabul eden ancak “akıl hastası” olduğu iddia edilen Bilge Lord’un cezaevinde ailesiyle yaptığı telefon görüşmelerinin detaylarını mahkemeye sundu

banner87
'İnternetteki haberlere yapılan  yorumları hazmedemiyorum'
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

   İddia Makamı Başsavcılık adına, 7 yaşındaki oğlunu bıçaklayarak öldürmekten yargılanan Bilge Lord Kunduracı’nın aleyhindeki davayı yürüten Başsavcı Muavini Yardımcısı Ahmet Varol, dünkü celsede, sanık Lord’un cezaevindeki ankesörlü telefondan ailesiyle yaptığı görüşmelerin detaylarını mahkemeye emare olarak sundu. Telefon görüşmelerinin kiminde Bilge Lord, ailesine ailevi konularla ilgili tavsiyelerde bulunup akıl veriyor, kiminde avukatına ve kendisini muayene eden doktora güvenmediğini söyleyerek, onların da güvenmemesini istiyor, kiminde ise kendisiyle ilgili internette çıkan haberlere yapılan yorumlardan duyduğu rahatsızlığı dile getiriyor.

   Gönyeli’de, 7 yaşındaki oğlunu bıçaklayarak öldüren ve Yargıtay’ın kararı ışığında akıl sağlığına ilişkin avukatının yönlendirdiği uzmanlar tarafından cezaevinde psikiyatrik muayeneden geçirilen 36 yaşındaki Bilge Lord Kunduracı’nın ithamı anlama yetisi olup olmadığının anlaşılabilmesi için başlatılan ön duruşmaya dün de devam edildi.

   Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Başsavcı Muavini Yardımcısı Ahmet Varol, savunma adına Avukat Mehmet Kaptan Bensen hazır bulundu.

Savcılık Lord’u cezaevinde de takip etti

   Savcılık, 7 yaşındaki çocuğunu öldürdüğünü kabul eden ancak “akıl hastası” olduğu iddia edilen Bilge Lord’un cezaevinde ailesiyle yaptığı telefon görüşmelerindeki akıl almaz detayları mahkemeye sundu.

   Bilge Lord’un, ailesiyle son 4 aydır yaptığı telefon görüşmelerinde Psikiyatrist Mehmet Çakıcı ve Avukatı Mehmet Kaptan Bensen’e güvenmediğini ve onların kariyer peşinde olduklarını defalarca ailesiyle paylaşması dikkat çekti.

   Telefonda temkinli olup, sesini değiştirerek, bazen kısık sesle konuşan Bilge Lord, ailesini Psikiyatrist Mehmet Çakıcı ile görüşmemeleri konusunda da uyarıyor.

Cezaevinde izlendi, konuşmaları dinlendi

   Başsavcı Muavini Yardımcısı Ahmet Varol, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde Adli Şube’de görev yapan polis memuru Hamza Tarman’ı dün tanık olarak dinletti.

   Hamza Tarman, 16 Ocak 2019 tarihinde Başsavcılık tarafından Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu olan Bilge Lord’un cezaevindeki tüm hal ve davranışlarıyla ilgili tahkikat yürütmesi konusunda görevlendirildiğini belirtti.

   Tarman, Adliye Şubesi’nde görevli bir polis çavuşunun, kadınlar koğuşundaki telefon ve kamera kayıtları ile özel taleplerin yazılı yapıldığı defterden el yazı ve imza örnekleri aldığını anlattı.

   Polis memuru Hamza Tarman, aynı tarihlerde Bilge Lord’la aynı koğuşta kalan iki kadın mahkûmdan Lord’un iyi diyalogları olduğu ve el işleri yaptığı yönünde ifade alındığını anlattı.

   Tarman, Lord’un annesi ve ablasıyla yaptığı telefon görüşmelerinde, avukatı ve psikiyatr uzmanı Mehmet Çakıcı tarafından tembihlendiğini ve konuşmaması gerektiğini söylediği telefon kayıtlarını satır satır mahkemeye aktardı.

“Mahkemeye bir üniversitenin dekanı (Mehmet Çakıcı) gelecek, halledecek”

   Polis memuru Hamza Tarman, yine telefon kayıtlarında Bilge Lord’un annesiyle görüşmesinde sesini değiştirip, “Şimdi Çakıcı gelecek. Telefonda yorum yapma. Mahkemeye bir üniversitenin dekanı gelecek, halledecek” şeklinde uyardığına vurgu yaptı.

   Tarman, Bilge Lord’un cezaevinde tasarrufunda bulunan “Ol Der ve Olur” isimli kitabın cezaevine yasal olmayan yolla ve Psikiyatrist Mehmet Çakıcı ile görüştüğü dönemde tasarrufuna geçtiğinin belirlendiğini anlattı.

“Az kaldı kavuşacağız. Her şey geçecek”

   Polis memuru Hamza Tarman, Bilge Lord’un sürekli olarak ailesine, Mehmet Çakıcı’ya güvenmemeleri yönündeki telkinlerini aktardı.

   Tarman, Bilge Lord’un annesiyle telefon görüşmesinde, “Az kaldı kavuşacağız. Her şey geçecek” dediğini anlattı.

   Tarman, Bilge Lord’un annesi ve ablasıyla yaptığı telefon görüşmelerinde, “(Çakıcı ve avukatı Bensen) amaçlarını öğrendik. Bizi kullanıyorlar. Fadıl beye de anlatacağım” şeklindeki birebir beyanlarını aktardı.

   Tarman, Bilge Lord’un, ablası ve annesiyle görüşmelerinde, “Çakıcı çok yüzsüz. Sizi ararsa konuşmayın. Ben bir şey söylesem de söylemesem de, görüşmesem de raporu yazacak” dediğini aktardı.

   Bilge Lord’un ablasıyla telefon görüşmesinde, “İnternetteki haberlere yapılan yorumları hazmedemiyorum” demesi üzerine ablasının da, “Kafana takma. Başka bir olay olunca bu olay unutulacak” ifadeleri mahkeme kayıtlarına geçti.

Lord: Duruşmaya üç gazeteci geldi

   Bilge Lord, telefonda annesinin “Duruşmaya gazeteci geldi mi?” sorusu üzerine, “Başımı hiç kaldırmıyorum. Üç gazeteci geldi. Bugün karşı taraf (savcılık) söz alacak. Ağzı dili tutulsun ” yanıtını verdiği aktarıldı.

   Ailesiyle normal bir şekilde iletişim kuran ve nasıl olduklarını, yaşamlarını soran Lord, ablasının çocuğunun vücuduna dövme yaptırmak istediğini öğrenmesi üzerine ablasına “Koluna dövme yaptırmasın. İş ararken önüne engel olur” şeklinde akıl vermesi dikkat çekti.

   Mahkeme, ön duruşmaya devam edilmek üzere davayı 8 Mayıs’a erteledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75