İntihar girişiminde korkutucu artış

banner37

Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Abidin Akbirgün, ülkede son zamanlarda intihar ve intihar girişimiyle ilgili herhangi bir araştırma yapılmadığını ancak intihar girişimlerinin arttığının gözle görülür olduğunu açıkladı

banner87
İntihar girişiminde korkutucu artış
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Ülkede intihara teşebbüs vakaları her geçen gün artıyor. Bu intihar denemelerinin bir bölümü ölümle sonuçlanırken, bazılarında ise intihar teşebbüsünde bulunan kişi kurtarılabiliyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Abidin Akbirgün, intihar ve intihar girişimlerinin artışının nedenlerini değerlendirdi.

Akbirgün, son zamanlarda intihar konusunda yapılan bir çalışma olmadığını ancak daha önce yapılan araştırma sonucunda her gün iki kişinin intihara teşebbüs ettiğinin ortaya çıktığını açıkladı.

Akbirgün ayrıca ülkede intihar ve intihar girişimlerinin bu kadar yaygın olmasının nedenlerinin başında uyuşturucu ve yanlış çocuk yetiştirme tarzının geldiğini anlattı.

“Ülkede en çok gençlik dönemlerinde”

Akbirgün, dünyada intihar girişimlerinin daha çok gençlik ve yaşlılık dönemlerinde görüldüğünü ancak ülkemizde daha çok gençlerde görüldüğünü anlattı.

İntihar nedenleri arasında maddi ve manevi nedenlerin yer aldığına değinen Akbirgün, bunlar arasında uyum ve adaptasyon sorunlarının da bulunduğunu belirtti.

“Kadınlar daha çok intihar ediyor, erkekler daha çok hayatını kaybediyor”

Kadınların erkeklere oranla daha çok intihar girişiminde bulunduğunu kaydeden Akbirgün, ancak ölümle sonuçlanan intiharların daha çok erkekler de görüldüğünü söyledi.

Akbirgün bunun sadece ülkede değil, tüm dünyada geçerli olduğunu belirterek, bazı intihar girişimlerinin de manipülatif olduğunu ifade etti.

“İntihar saldırganlık göstergesidir”

İntiharların saldırganlık göstergesi olduğunu kaydeden Akbirgün, dışa karşı yapılan saldırganlığın saldırganlık, kişinin kendisine karşı gösterdiği saldırganlığın ise intihar olduğunu belirtti.

Akbirgün, saldırganlıkla intiharın birbirinden farklı olmadığını ifade etti ve “örneğin Japonlarda daha çok intihar olur. Çünkü Japonlar daha çok kendisini suçlama yönünde hareket eder. Bu nedenle de daha çok intihar oluyor. Bizde ise saldırganlık daha fazla oluyor. Şiddet olaylarının artması da bununla alakalıdır. Örneğin önce eşimi öldüreyim, sonra kendimi öldüreyim. Birine saldırmakla kendine saldırmak aynıdır. Bir ülkede alınan kültürle de alakalıdır” şeklinde konuştu.

“Büyük kısım gençlerden oluşuyor”

Tam bir çalışma olmasa da, Kıbrıs’ta intihar girişiminde bulunan kişilerin büyük bir bölümünü gençlerin oluşturduğunun açıkça görülebildiğini söyleyen Akbirgün, bunun nedeninin araştırılması gerektiğini belirtti.

“Neden gençler uyuşturucuya yöneliyorlar ve bu işe giriyorlar” şeklinde araştırma yapılması gerektiğini söyleyen Akbirgün ayrıca uyuşturucu kullanan herkesin de bağımlı olmayıp bazı kişilerin de ilk kez uyuşturucu denediğini ifade etti.

Bunun da uyuşturucuya bağlı bir meyil olduğunu gösterdiğini kaydeden Abidin Akbirgün, “bunu bağımlılıkla açıklamak olmaz. İlk kez bu işe giren insanlar çok rahat bir şekilde kabul ediyorlar bu maddeyi... Onlar için bağımlıdır tezi geçerli değildir. Bir şekilde bilimsel olarak uyuşturucuya karşı “hayır” demeyi gençlere ya da topluma tam olarak anlatamadık” dedi.

“Farklı kültürlerden ülkeye gelenler var”

Akbirgün, gençler söylenirken, ülkeye üçüncü dünya ülkelerinden öğrenci olarak gelen gençlerin de unutulmaması gerektiğini belirtti ve bu kişilerin bazılarının geldikleri ülkelerde uyuşturucunun serbest olduğunu ifade etti.

Bu gençlerle kaynaşan yerli gençlerin de bu durumdan etkilenebileceğini söyleyen Akbirgün, bunun nedeninin araştırılması gerektiğini belirtti.

“İntihar nedenleri arasında hayata anlam verememek de var”

Bir de intiharların nedenleri arasında hayata anlam vermemenin de yer aldığını söyleyen Akbirgün, bunun felsefik, dini ve eğitim yönü olduğunu belirtti.

Akbirgün ayrıca, el bebek gül bebek büyütülen gençlerin de problem çözemediği anda öfke gösterdiğini ve bu öfkenin de kendine yönelebildiğini anlattı.

Akbirgün, “örneğin bir kişinin belli bir yaşa kadar bütün sorunlarını anne, baba ya da devlet çözmüştür. Ancak sevgilisinden ayrıldığında bunu anne, baba ya da devlet çözemez. Bu nedenle öfke patlaması yaşayıp, saldırganlığı kendine yönlendirebiliyor. Hatta bu intihar girişimleri manipülatif yani ilgi çekmek için de oluyordur. Hepsi böyledir demiyorum, ancak böyle olan da var” ifadelerini kullandı.

“Çocuklara sorun çözmek öğretilmeli”

Akbirgün, anne ve babalara düşen görevin çocuklarının her sorununu çözmek değil, onlara sorunlarını çözmeyi öğretmek olduğunu anlattı.

Anne ve babaların çocukları ile empati kurması ve onlara nasıl sorun çözeceği öğretmesi gerektiğini kaydeden Akbirgün, aksi halde çocuk bir sorunla karşılaşacağında nasıl çözeceğini bilemeyip, şiddete yönelebileceğini belirtti.

“Saklı intiharlar da var”

Abidin Akbirgün bazı intiharların saklı intiharlar olduğunu söyledi ve örneğin bu kişilerin trafik kazası yaparak hayatına son verdiğini anlattı.

Bu durumun daha tehlikeli olduğunu kaydeden Akbirgün, bir kişinin kendisine zarar verebildiği gibi bir başkasına da zarar verebileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75