banner6

IOM'dan AB'ye çağrı: Yükümlülüklerini yerine getir

banner37

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Joel Millman, Avrupa Birliği'nin (AB), Türkiye'ye Suriyeli sığınmacılar için taahhüt ettiği 3 milyar avroyu göndermemesine ilişkin, "AB'nin bu parayı neden ödemediğini bilmiyoruz. Fakat sığınmacıların insani açılardan etkilenmemesi için tüm tarafların yükümlülüklerini yerine getirmesi şart." dedi.

IOM'dan AB'ye çağrı: Yükümlülüklerini yerine getir
banner151 banner143

Sözcü Millman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl Türkiye'nin aldığı önlemler sayesinde Yunanistan'a geçen sığınmacı sayısında büyük düşüş yaşandığını söyledi.      

IOM verilerine göre geçtiğimiz yılın ilk 10 ayında Türk karasularından Yunanistan tarafına 169 bin 706, 2015'te 780 bin sığınmacının geçtiğini, bu yıl ise aynı dönemde bu rakamın 23 bin 590'a düştüğüne dikkati çeken Millman, "Gördüğünüz üzere ciddi bir düşüş söz konusu. Ama Akdeniz'de İspanya ve Kıbrıs'a gelen sığınmacı sayısında büyük bir artış var." dedi.      

Sözcü, 2017'nin başından 29 Ekim'e kadar Akdeniz'den Avrupa'ya geçen sığınmacı sayısının 149 bin 785, yaşamını yitiren sığınmacı sayısının da 2 bin 826'ye ulaştığını kaydetti.      

Geçen yıl aynı dönemde 334 bin 914 sığınmacının Avrupa sahillerine ulaştığını anımsatan Millman, bu yıl sığınmacıların yüzde 75'inin İtalya'ya ayak bastığını aktardı.      

Türkiye'nin binlerce kilometrelik sahil şeridinde aldığı güçlü önlemlerden dolayı söz konusu düşüşün yaşandığını ifade eden Millman, bunun sonucunda da sığınmacıların kendilerine başka rotalar seçtiğini söyledi.      

Millman, "Türk makamları sınırı geçmeye çalışanların büyük çoğunluğuna engel oldular. Aynı rekoru Akdeniz'e kıyısı olan diğer ülkelerden de bekliyoruz." ifadesini kullandı.      

AB'ye çağrı      

Millman,  AB'nin Türkiye'ye Suriyeli sığınmacılar için taahhüt ettiği 3 milyar avroyu göndermemesine ilişkin olarak da "IOM olarak siyasi konularda görüş bildirmiyoruz. AB'nin bu parayı neden ödemediğini bilmiyoruz. Fakat sığınmacıların insani açılardan etkilenmemesi için tüm tarafların yükümlülüklerini yerine getirmesi şart." değerlendirmesinde bulundu.      

Millman, Türkiye'nin IOM'in çok değerli bir üyesi olduğunu da sözlerine ekledi.      

"Türkiye yükümlülüklerini yerine getiriyor"      

Geçtiğimiz hafta TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı NikosKocias, bakanlıkta yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlemişti.     

Çavuşoğlu, Türkiye'den Yunanistan'a giden kaçak göçmen sayısına ilişkin soruya, "2015 Eylül ayında Türkiye'den Yunan adalarına günlük kaçak olarak geçen göçmen sayısı 7 bin 500 civarındaydı. Sonra 2016 yılının ilk aylarında bu rakam, günlük 2 bin kişi geçiyor. Göç anlaşmasını imzaladıktan sonrave ortak çalışmalardan sonra bu rakam 50'ye düştü. Şimdi, 7 bin 500'den 50'ye düştü. Diyorsunuz ki artış var. Size bu rakamları kim veriyor?" yanıtını vermişti.      

AB'nin Türkiye'ye Suriyeli sığınmacılar için taahhüt ettiği 3 milyar avroyu hatırlatan Çavuşoğlu, "Biraz da 'sözünüzü yerine getirin' diye AB'ye hatırlatmada bulunmak gerekiyor. Türkiye'ye ancak teşekkür etmek gerekiyor çünkü Türkiye yükümlülüklerini yerine getiriyor." şeklinde konuşmuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 13:33
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104