İranlı Sina, 3 ay hapse mahkum edildi

banner37

Müslümanlıktan çıktığı gerekçesiyle ülkesinde 16 yıl hapse mahkum olan ve sahte pasaportla KKTC’de yakalanan İranlı Sina Rodsari, Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı.

İranlı Sina, 3 ay hapse mahkum edildi
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, İran’da Müslümanlıktan çıkıp, Hıristiyanlığa geçmesi nedeniyle çarptırıldığı 16 yıl fahiş hapis cezasından kaçarak, ülkemizde sahte pasaportla yakalanan Sina Esmailpoor Rodsari’yi yargılayarak, 3 ay hapse mahkum etti.

Mahkeme, 12 Aralık 2016’da yurt dışında sahtelemiş olduğu İran pasaportunu Güney Kıbrıs’a geçmek isterken kullanan Sina Esmailpoor Rodsari’yi, sahtelenmiş belgeyi tedavüle sürdüğü, bilerek başkasının kimliğine büründüğü ve sahte davranışla kayıt temin ettiği için hapis cezasına çarptırdı.

Başkan Melek Esendağlı, Yargıç Murat Soytaç ve Yargıç Seran Bensen’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı kararı Yargıç Murat Soytaç açıkladı.

banner134
Murat Soytaç, 26 yaşındaki sanığın ülkesinde aldığı fahiş hapis cezasından kurtulmak amacıyla konu suçları işlediğini belirterek, “Sanık, inancından vazgeçerek, Hıristiyan dinine inanmış ve bu yönde bir tercihte bulunmuştur. Bu nedenle ülkesinde fahiş bir cezaya çarptırılmıştır. Bu cezadan kurtulmak için konu suçları işleyen sanık ülkesine gönderilme kaygısı içerisindedir” dedi.

Soytaç, ülkemizde, herkesin dini inanç ve kanaat özgürlüğünün var olduğuna değinerek, ülkede hiç kimsenin ibadete, ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamayacağına vurgu yaptı.

Sanık aleyhine ve lehine olan tüm hususları değerlendiren mahkeme, huzurlarındaki sanığı oy birliğiyle, 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2017, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75