İş azlığı değil, iş yokluğu var

banner37

Ekonomik sektör temsilcileri, Covid vakalarındaki artıştan çok hükümet yetkililerinin somut olmayan açıklamalarından dolayı piyasanın çok kötü etkilendiğinden yakınarak, esnafın günden güne daha kötüye gittiğini söyledi:

İş azlığı değil, iş yokluğu var
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

AÇIKLAMALAR İMAJI ZEDELİYOR… Sektör temsilcileri, sağlıkla ekonominin pareler ilerlememesinden dolayı ülkede büyük sıkıntılar yaşandığını belirterek, hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaların ekonomiye zarar verdiğini bildirdi. Sektör temsilcileri, alınan kararların, artan vakaların, vatandaşların tedirginliğinin, zamların ve talihsiz açıklamaların ekonomi çarklarını durma noktasına getirdiğini kaydetti. Öte yandan sektör temsilcileri, yapılan açıklamaların, ekonomiyi güçlendirme amaçlı yaratmaya çalıştıkları olumlu imajı zedelediğinin de altını çizdi

SEKTÖRLER SIKINTILI… ResBir Başkanı Kayım, hükümet yetkililerinin her seferinde restoranlar, meyhaneler, cafeler ve barlar diye söze başlamasının restorancıları olumsuz etkilediğini belirtti. İŞAD Başkanı Mamülcü, sağlığın, ekonomi ile birlikte paralel ilerlememesinden, sektörün büyük sıkıntılar içine girdiğini söyledi. KTEZO Genel Koordinatörü Tulga, esnafın, elindeki birikmişi de harcayarak ayakta kalmaya çalıştığını kaydetti. KTİMB Başkanı Gürcafer, yetkililerin somut olmayan açıklamalar yapmasının sektöre zarar verdiğini aktardı

Ülkemizde artan Covid vakaları ve buna bağlı temaslı sayısındaki yükseliş vatandaşlarda tedirginlik yaratırken, ekonomik sektörlerde de büyük sıkıntılara yol açtı.

Sektör temsilcileri, vaka artışının yanında, hükümet kararları ve hükümet yetkililerinin açıklamalarının da kendilerini olumsuz etkilemesinden yakındı.

KIBRIS’a konuşan sektör temsilcilerinin birçoğu, vakalar ve hükümetin aldığı tedbirler nedeniyle olumsuz etkilendiklerini ve iş kaybına uğradıklarını ifade ederek, yetkililerin, ortada net bir şey olmadan yaptığı açıklamaları eleştirdi.

Restorancılar Birliği (Res-Bir) Başkanı Salih Kayım, hükümet yetkililerinin her seferinde restoranlar, meyhaneler, cafeler ve barlar diyerek söze başlamasının ülkede çok kötü bir algı oluşturduğunu ve işletmecileri büyük sıkıntı içerisine soktuğunu kaydederek, “Bırakın iş azlığını, iş yokluğu oluşmuştur” dedi.

Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) Başkanı Enver Mamülcü, sağlığın ekonomi ile birlikte pareler ilerlememesinden dolayı sektörün büyük sıkıntılar içerisine girdiğine dikkat çekerek, ekonominin akan suyunun kesildiğini ve çarkların durma noktasına geldiğini kaydetti.

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, pandeminin devam etmesi ve vakaların artmasının, hükümetin kapanma kararı almasına bakmadan, kapanmaya neden olduğunu vurgulayarak, “Esnaf günden güne daha da kötüye gidiyor. Birçok esnaf elindeki birikmişi de harcayarak ayakta kalmaya çalıştı ama elde avuçta olan da bitti. 10 ay oldu esnafın tutunacak gücü kalmadı, ayakta kalamayanlar birer birer kapatmaya başladı” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, yetkililerin somut olmayan açıklamalar yapmasının sektöre zarar verdiğini belirterek, “bulaş olmayan bir ülkeyiz” mesajı vermeye çalıştıklarını ama açıklamaların bu mesajın önüne geçtiğini bildirdi.

Marketler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu ise marketlerin, vatandaşların temel ihtiyaçlarına hitap ettiğinden vaka artışlarının marketleri diğer sektörler gibi etkilemediğine işaret etti.

Kayım: İş azlığı değil, iş yokluğu oluştu

Res-Bir Başkanı Salih Kayım, vaka artışına pareler hükümetin yaptığı açıklamaların ve aldığı kararların kendilerini çok kötü etkilediğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Hükümet yetkilileri söze başlarken her seferinde restoranlar, meyhaneler, kafeler ve barlar demesi ülkede çok kötü bir algı oluşturdu.

 Hükümetin bu tür söylemlerini doğru bulmuyoruz. Madem sağlıkla ekonomi birlikte yürümeli ve sağlığı düşünürken ekonomiyi de ayakta tutacak şekilde hareket edilmeli, hükümet yetkilileri de ona göre davranmalı”.

Kayım, restoranlar, cafe ve barların her fırsata gündeme getirildiğini ve günah keçisi ilan edildiklerini söyleyerek, bu durumun, işletmecileri büyük sıkıntı içerisine soktuğunu kaydetti.

“Bırakın iş azlığını, iş yokluğu oluşmuştur” diyen Kayım, şunları söyledi:

“Konu ile ilgili Sağlık Bakanı ile konuşmak için randevu talebim var. Gerekirse konuşup sorunlarımızı anlatmak için kapısında bekleyeceğim.

Hükümetin aldığı saat 10’da (22.00)  kapatma kararı da sektöre darbe vurmuştur.

Zaten meyhane ve bazı restoranlar akşam iş yapmaktadır. Bu durumda açmadan kapatır hale geldiler. Çalışmayan bu iş yerlerine herhangi bir katkı da verilmemektedir.

Yapılacak şey, alınacak tedbirlerden önce ekonomistler, sektör temsilcileri ile görüşülüp, onlardan da fikir alarak karar üretmek olmalıdır”.

Mamülcü: Ekonomik çarklar durma noktasına geldi

İŞAD Başkanı Enver Mamülcü, sağlığın ekonomi ile birlikte paralel ilerlememesi nedeniyle sektörün büyük sıkıntılar içine girdiğine dikkat çekerek, vakaların artması ile sıkıntının büyüdüğünü vurguladı

Hükümet yetkililerinin açıklamalarının da ülkede spekülasyona neden olduğunu söyleyen Mamülcü, vatandaşların, açıklamalardan dolayı tedirgin olduğunu belirtti.

Mamülcü, kesin olmayan konuların dile getirilmesi, “kapanabiliriz” denmesi ve net konuşulmamasının kaosu büyütmekten başka işe yaramadığının altını çizerek, “Halka, şeffaf ve net olunmalı. Gerekirse bir basın sözcüsü belirleyip açıklamaları anlaşılır bir şekilde sözcüye yaptırmak daha iyi olabilir” şeklinde konuştu.

Vakalar, talihsiz açıklamalar, halkın tedirginliği, zamlar derken, iş insanlarının işlerinin kötüye gittiğini kaydeden Mamülcü, “ Ekonominin akan suyu kesilmiş, çarklar durma noktasına gelmiştir. Bunların yanına adaya öğrenci gelmemesi, ekonomik çarkları çok kötü etkiledi. Zaten iyi gitmeyen ekonomi daha da zayıflamaya devam ediyor. Alınacak kararlar ekonomik örgütlerle birlikte alınmalı” dedi.

banner134
Tulga: Esnaf birikmişi de harcadı

 KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, pandeminin devam etmesi ve vakaların artmasının, hükümetin kapanma kararı almasına bakmadan, kapanmaya neden olduğunu vurguladı.

Tulga, önemli olanın alınan tedbirlerle pandeminin önüne geçilebilmesi olduğuna dikkat çekerek, pandemi kontrolden çıkar çıkmaz insanların eve kapanıp sokağa çıkmadığını söyledi.

Hükümetin bazı tedbirler aldığını ama esnafa uygulanan tedbirlerin kumarhanelere uygulanmadığını söyleyen Tulga, bu durumun tekrardan paniğe neden olduğunu belirtti.

Tulga, şöyle konuştu:

  “Maalesef yaşananlardan dolayı esnaf günden güne daha da kötüye gidiyor. Birçok esnaf elindeki birikmişi de harcayarak ayakta kalmaya çalıştı ama elde avuçta olan da bitti ve kapanmalar başladı.

10 ay oldu, esnafın tutunacak gücü kalmadı, ayakta kalamayanlar birer birer kapatmaya başladı.

Son zamanlardaki vaka artışı ile birlikte tedbirsizlik ve tedbirlerin uygulanmaması, son ayakta kalan restoran, cafe ve barları da bitirdi.

Yanlış uygulamalardan dolayı bu sektörde de yüzde 80-90 iş kaybı oldu.

Kuaför-berber ve güzellik merkezleri deseniz sinek avlıyor”.

Gürcafer: Açıklamalar olumlu reklamın önüne geçiyor

KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, piyasada zaten tedirginlik ve huzursuzluk olduğunu belirterek, böyle bir dönemde yetkililerin somut olmayan açıklama yapmasının doğru olmadığını ve sektöre zarar verdiğini kaydetti.

Gürcafer, kapanma olacaksa bunun kararını Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin alması gerektiğini, karardan sonra açıklama yapılmasının doğru olduğunu ama böyle bir kararın ekonomiye zarar vereceğini ifade etti.

Çeşitli ülkelerde yaşayanlara ev satışları olduğuna dikkat çeken Gürcafer, bu insanları ülkeye getirmek, buraya yerleştirmek ve ev borçlarının geriye kalanını ödemelerini sağlamak için çabaladıklarını ama açıklamalardan sonra bu insanların ülkeye gelmekten çekindiğini belirtti.

Gürcafer, bu durumun sektöre zarar verdiğini, dünyaya ülkemizi pazarlamaya çalıştıklarını ve az vaka olan bir ülke olarak bunu ekonomik kazanıma çevirmeye çalıştıklarını anlattı.

“Biz bulaş olmayan bir ülkeyiz mesajı vermeye çalışıyoruz” diyen Gürcafer, güneyde günde 500-600 vaka varken, bizde 9-10 vaka olmasının hem turizm, hem de yap- sat açısından büyük avantajımıza olacağını, ama hükümetin “bittik, tükendik” mesajı vererek bunun önüne geçtiğini kaydetti.

Nalcıoğlu: Bizi diğer sektörler kadar etkilemedi

Marketler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu, marketlerin, vatandaşların temel ihtiyaçlarına hitap etmesinden vaka artışlarının, marketleri, diğer sektörler gibi etkilemediğine dikkat çekerek, “Köy yerlerinde vakalardan dolayı tedirginlik ve sokakların boşalması, o bölgedeki marketlere bir miktar etki etti. Yine öğrencinin ülkeye gelmemesi de öğrencinin yoğun olduğu bölgelerdeki marketlere olumsuz yansıdı” dedi.

Nalcıoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Hükümetle süren ve pandemi ile alakalı olmayan, marketlerin kapanış saatleri ile ilgili bir çalışmamız var.

Marketlerin yüz ölçümüne göre genel kapanış saatleri planlaması yapıyoruz.

Çalışmaya göre büyük marketlerin saat 9’da (21.00) daha küçüklerin 10’da(22.00), off licenceların 12’de (24.00) kapanması düşünülüyor”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75