İş çok, para yok

banner37

Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde yaklaşık iki ay kapalı kalan kepenklerini yeniden açan Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi esnafı, iş yaptıkları müşterilerin ödeme güçlüğü çektiğini, en kötüsünün de karşılıksız çekler olduğunu söylüyor

banner87
İş çok, para yok
banner90
banner99

“BİRÇOK ALANDA İŞ PATLAMASI OLDU”… İşlerinin eskiye göre çok daha fazla olduğunu belirten Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi esnafı, iki ay boyunca vatandaşın da işlerinin biriktiğini ancak esnafta olduğu gibi halkın da ekonomik açıdan zora girdiğini söyledi. Lefkoşa Sanayi Bölgesi esnafı, “Mobilya, araba, cam, ahşap ve torna gibi birçok alanda iş patlaması oldu ancak vatandaş yaptırdığı işin parasını ödemekte zorlanıyor. Ya az az ödemeye çalışıyor, ya ödeme yapamıyor” dedi.

ÇEKLER KARŞILIKSIZ, MALZEME ALINAMIYOR… Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi esnafının en büyük sıkıntılarının başında karşılıksız çıkan çekler geliyor. Ellerinde karşılıksız çıkan birçok çek olduğunu belirten esnaf, “Çekler madem 3 ay ötelenebiliyor, gümrükte verdiğimiz para da 3 ay ötelensin” talebinde bulundu. Dövizdeki yükseliş nedeniyle zaten sıkıntıya girmişken malzemelerin de yüzde 70 oranında zamlandığını kaydeden esnaf, bir diğer sıkıntılarının ise pandemi yüzünden uluslararası postanın durması sebebiyle malzeme getirtememek olduğunu vurguladı.

Doğan SAMER

Lefkoşa Organize Sanayi Bölge esnafı, yaklaşık iki ay süren Koronavirüs tedbirlerinin ardından yoğun bir şekilde iş başı yaptı.


Hükümetin aldığı kararlar doğrultusunda yaklaşık iki aydır kapalı olan işletmeler, biriken işlerle iş hayatına tekrardan yoğun bir şekilde başladı.


KIBRIS’a konuşan esnaf, iki ay kapalı kaldıktan sonra tekrardan iş başı yaptıklarını ve şu anda eskiye göre daha fazla müşterinin olduğunu söyledi. İki ay boyunca kendileri gibi vatandaşların da mağdur olduğunu söyleyen esnaf, mobilya, araba, cam, ahşap ve torna gibi birçok iş alanında patlama olduğunu belirtti.


İşlerinin yoğun olduğunu ancak vatandaşların yaptırdıkları işlerin bedelini ödemekte zorluk yaşadığını vurgulayan esnaf, vatandaşın ödemeyi ya azar azar yaptığını ya da ödeyemediğini dile getirerek, bu durumda da kendilerinin mağdur olduğunu kaydetti.

“Karşılıksız çıkan bir sürü çek var”
 


Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi esnafının hemen hemen tümünün ortak sorunu karşılıksız çıkan çekler.


Esnafın neredeyse tamamı ellerinde karşılıksız birçok çek olduğundan dert yanıyor. Çeklerin karşılığını alamadıkları için malzeme tedarik etmekte zorluk yaşadıklarını vurgulayan esnaf, bunun da işlerini olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor.


Esnafın bazıları, bundan böyle özellikle nakit para karşılığı çalışma kararı aldıklarını da ifade ediyor.


Koronavirüs nedeniyle uluslararası posta yollarının durduğunu söyleyen esnaf, dövizin de etkisiyle her zaman aldıkları malzemelerin fiyatının %50 -%70 oranda arttığını aktardı.


Malzeme fiyatlarının artmasının yanı sıra gümrükte ödedikleri paranın da bu dönemde kendilerini zorladığını söyleyen esnaf, “Çekler madem 3 ay ötelenebiliyor, gümrükte verdiğimiz parayı da 3 ay öteleyelim” talebinde bulundu.

Esnaf ne dedi?

Veysel KÖSE:


Uluslararası posta ticareti durduğu için parça tedarik etmekte zorlanıyoruz. Hepsi bir yana çalışanlarım yurt dışında kaldı. İşçilerimi getirecek gücüm kalmadı. Bir de çek sorunları çıktı başımıza, müşterilerin verdiği çekler elimde kaldı. Parası olan da çekini bozdurmuyor öteliyor.

Doğa KOYUNCU:


2-3 ayda biriken arabalarla birlikte işimizde azalma olmadı, aksine işlerimiz çoğaldı ve yoğun çalışıyoruz. Müşteriler ödemede bayağı sıkıntı yaşıyor. Bu durum bizi de zora sokuyor. Ben çek kabul etmiyorum artık. Çünkü karşılıksız çıkıyor. Parça konusunda ise bizim gibi mağdur olan birçok işletme var, ülkeye bir şey getirtemiyoruz.

Özel DENİZARP:


Satışlarımızda büyük bir düşüş var, ciddi anlamda ciromuz düştü. Ticaretle uğraşanlar virüs döneminde büyük zarar gördü. Bu sıkıntılar içerisinde bir işletme ne kadar dayanabilir. Batmak üzere olan birçok işletme var. Benim hiçbir çalışanım gitmedi. Hepsini bu virüs sürecinde ödedim mağdur etmedim. Çek sorunu her esnafta olduğu gibi benim işletmemde de var. Karşılıksız çıkan ya da ötelenen bir sürü çek var. Çekler karşılıksız çıkar ya da ötelenirse biz malları ve gümrüğü nasıl ödeyeceğiz?

Yusuf TUTAK:


Uzun bir süre sonra açılınca iş konusunda büyük bir patlama oldu herkes gibi biz de yoğunuz. Bizi zora sokan malzeme tedarikçilerinin fiyatları 3 kat arttırması. Bir de küçük bir işletme olmamıza rağmen bizim de aldığımız ufak meblağlı çekler bile karşılıksız çıktı. Anlamadığım tek şey ise 2 ay kapalı olan işletmeme belediyenin 78 TL hizmet parası kesmesi. Kapalı olan bir işletmeye nasıl bir hizmette bulunmuş olabilirsiniz?


Hüseyin BOSHAN:


Müşterilerde azalma yok, zaten benim müşterilerim sabit müşteriler yani benim durumumda değişen bir şey yok. Koronavirüs herkesi zorladı ama bu işi fırsata çevirenler herkesi zor durumda bırakıyor. Parça fiyatları %70 oranda arttı. Çek konusunda ise ben hiçbir zaman çek kabul etmedim bu yüzden rahatım.

Ayer BASRİ:


Biriken bayağı işimiz var bir sürü arabanın tamir edilmesi gerekiyor. Ekonomik olarak zor durumdayız, vatandaş haklı olarak bizi de doğru bir şekilde ödeyemiyor. Bu virüs sadece biz esnafı vurmadı herkesi vurdu. Ama işi en çok zora sokan parçacılar. Döviz yüzde 20-30 yükseliyor bir de bunun üstüne parçacı yüzde yüz koyuyor. Para kazanmadan bu fiyatlarla parça tedarik etmek çok zor.

İsmail OKYAY:


Dünya kadar işle başladık çalışmaya. Biriken bayağı iş var, dört bir koldan saldırmaya başladık. Çalışanlarımız, virüs ülkemizde görüldüğü zaman çıkış yapmadılar. Yani işçi sorunu yaşamadık. Yaşadığımız sorun para kazanma ve çek sorunu.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2020, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75