İş dünyası çek krizinde

banner37

Bakanlar Kurulu kararları kapsamında faaliyetleri durdurulan işletmelerin ‘ellerinde çek olan’ alacaklıları bankalara akın etti, çeklerin çoğuna ‘yetersiz bakiye’ mührü vuruldu. Büyük karmaşaya neden olan durumla ilgili Bakanlar Kurulu, çek-takas sorununu aşmak için yeni bir çözüm üretti

İş dünyası çek krizinde
banner90
banner99

ÇEK-TAKAS İŞLEMLERİNE YENİ UYGULAMA… Bakanlar Kurulu kararıyla faaliyetleri durdurulan işletmeler tarafından piyasaya kesilen ve ödemeleri önce 30 Mart’a, ardından da ‘ileri bir tarihe’ ertelenen çeklerin tahsilatı için alacaklılar, dün erken saatlerde banka şubelerini doldurdu, ancak kapalı oldukları için likidite sorunu çeken iş yeri sahipleri, bankaya yatırılması gereken nakit parayı temin edemediğinden, çeklerin geneline ‘yetersiz bakiye’ mührü vuruldu. Bankacılar ise “Çek takas işlemlerinin durdurulmaması halinde pek çok işletme iflasa sürüklenecek” uyarısı yaptı. Bakanlar Kurulu ise, çek-takas konusunda dün yaşanan kaosa çözüm üretmek için dün toplandı. Bu kapsamda, daha önce takasa ibrazı yapılmış olsun veya olmasın, karşılığı olmayan tüm çeklerle, 30 Haziran 2020 tarihine kadar keşide edilecek tüm çeklerin ilk ibrazda karşılıksız çıkması halinde başlaması öngörülen 15 günlük bekleme süresi 90 güne çıkarıldı.

“KAOS SONA ERDİRİLMELİ”… Barolar Birliği Başkanı Avukat Hasan Esendağlı, Bakanlar Kurulu tarafından açıklanan ekonomik tedbirler paketinin 16. maddesinde, faaliyeti durdurulan işletmelerin keşide ettikleri çeklerin takasa gönderilmemesine ilişkin uygulamanın uzatılacağının açıkça ifade edildiğini belirtti. Esendağlı, “İnsanlar hazırlıksız yakalandı. Şimdi hükümetin açıkladığı pakete güvenmenin bedelini mi ödeyecekler? Bu şekilde apar topar takasa gönderilen çeklerin karşılığı ödenebilecek mi? Bunun piyasaya bir faydası olacak mı? Açıklanan ekonomik tedbirler böyle sürprizli değişmeye devam edecek mi?” dedi.

“KRİZİN AYAK SESLERİ”…Çeklerle İlgili Bir İnceleme’ adlı kitabın yazarı İsmet Üstüner, “Devlet bu ay yüzde 25 kesinti ile maaşları ödeyebildi. Yakında herkese sabit 3-4 bin TL maaş ödeyecek; aksi mümkün değildir” şeklinde konuşurken, çek takas işlemleriyle ilgili sorunların da piyasanın mevcut durumuna göre yorum yapıldığında ‘en erken’ haziran sonu çözülebileceğini savundu. “Para basma yetkimiz olmadığına göre, bu sürecin bir ekonomik krizle sonuçlanması olağan görünüyor” da diyen Üstüner, likidite sıkıntısındaki şirketlerle ellerinde bu şirketlere ait çek olan alacaklılar arasındaki durumun mutlaka çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Ali ÇATAL

Bakanlar Kurulu’nun Koronavirüs’le mücadele kapsamında aldığı bir dizi önlem dahilinde ‘faaliyetleri durdurulan işletmelerin piyasadaki çeklerinin ödenmesini 30 Mart sonrasına öteleyen’ madde, ellerinde ‘kapatılan bir işletmeye ait’ çek bulunanları da işletmeleri de mağdur etti.

Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlar çerçevesinde, faaliyetleri durdurulan şirketlerin çeklerinin 30 Mart’a ötelenmesi sağlanmış, yurt dışına kesilmiş ve şube bankalarınca işlem gören çeklerle ilgili de aynı önlem alınarak takas odası kapatılmıştı. İş yerlerinin faaliyetlerinin geçici de olsa durdurulmasının doğal sonucu olarak ciro kaybı ve likidite ihtiyacı doğan işletmeler de kestikleri çekler için gerekli meblağı bulamadı.

Yurttaşların ellerindeki çeklerin ezici bir çoğunluğuna ‘yetersiz bakiye’ mührü vuruldu.

Bir bankacı, dönen bir çekin sahibinin, bundan önce 15 iş günü içerisinde yasağa girdiğini fakat yeni düzenlemeyle bu sürenin ‘30 iş veya 42 takvim günü’ olarak düzenlendiğini söylerken, 13 Nisan’a kadar bütün iş yerlerinin kapalı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, çek takas işlemlerinin durdurulmaması halinde pek çok işletmenin iflasa kadar sürüklenebileceği uyarısını yaptı.

30 Haziran 2020 tarihine kadar olan her

çekin işlemi 90 gün sonra yapılacak

İş dünyasında yaşanan çek krizi, dün Bakanlar Kurulu’nun da gündemindeydi.

Çek-takas konusunda gün boyu yaşanan tartışmaları değerlendiren Bakanlar Kurulu, iş insanlarını rahatlatacak bir çözüm üretmeye çalıştı.

Bakanlar Kurulu dün gece toplanarak Poliçeler Yasası Hakkında Yasa Gücü’nde bir kararname yayınladı.

Kararname’yle daha önce takasa ibrazı yapılmış olsun veya olmasın, karşılığı olmayan tüm çeklerle, 30 Haziran 2020 tarihine kadar keşide edilecek tüm çeklerin ilk ibrazda karşılıksız çıkması halinde başlaması öngörülen 15 günlük bekleme süresi 90 güne çıkarıldı.

Bu uygulama Yasa Gücünde Kararname yürürlükten kalktığında sona erecek.

Kararname ile birlikte daha önce işleme konulan tüm çeklerin üzerindeki “karşılıksız” ibaresi değiştirilerek yerine “Poliçe Yasası Hakkında Yasa Gücünde Kararname Tahtında İade Olunur” ibaresi yazılacak.

Kararname sonrasında gelecek tüm karşılıksız çeklerin üzerine de aynı şekilde “Poliçe Yasası Hakkında Yasa Gücünde Kararname Tahtında İade Olunur”  ifade yazılacak ve bu çekler için 90 günlük bekleme süresi başlayacak.

Poliçeler Yasası Hakkında Yasa Gücünde Kararname şöyle:

“Bu Yasa Gücünde Kararname, korona virüs (COVID-19) salgını nedeniyle, nakit akışları olumsuz etkilenen işletmelere, çek borçlarını ödeyebilmeleri için ilave zaman kazandırmaya yönelik olarak, bu Yasa Gücünde Kararname’nin yürürlüğe girdiği tarihten önce, “Karşılıksız Çek-Ödenemez” mührü basılmamış çekler ile 30 Haziran 2020 ve/veya bu tarihe kadar keşide edilen çeklerin ibrazını düzenlemek amacıyla hazırlanmıştır”.

Esendağlı: İnsanlar hazırlıksız yakalandı

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Avukat Hasan Esendağlı, “Ekonomiden önce sağlığa odaklanalım. Evet, bu doğru ama ekonomik konularda belirsizlik, standartsızlık ve karmaşa yaratırsanız, insanları evde tutmak zorlaşacaktır. Bunu da görmezden gelmemek gerek” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi. Esendağlı, Bakanlar Kurulu tarafından açıklanan ekonomik tedbirler paketinin 16. maddesinde, faaliyeti durdurulan işletmelerin keşide ettikleri çeklerin takasa gönderilmemesine ilişkin uygulamanın uzatılacağının açıkça ifade edildiğini hatırlattı.

Bu işletmelerin, Bakanlar Kurulu’nun bu açıklamasına göre pozisyon alarak kendilerini ayarladıklarını söyleyen Esendağlı, “Bankalarda bu işletmelerin çeklerinin işlem gördüğüne ilişkin yoğun şikayet aldık” dedi.

“İnsanlar hazırlıksız yakalandı. Şimdi hükümetin açıkladığı pakete güvenmenin bedelini mi ödeyecekler? Bu şekilde apar topar takasa gönderilen çeklerin karşılığı ödenebilecek mi? Bunun piyasaya bir faydası olacak mı? Açıklanan ekonomik tedbirler böyle sürprizli değişmeye devam edecek mi?” diyen Esendağlı, bu kaosun sona erdirilmesi gerektiğini kaydetti.

Üstüner: Problemin çözümü haziran sonunu bulur

‘Çeklerle İlgili Bir İnceleme’ adlı kitabın yazarı İsmet Üstüner, “Devlet bu ay yüzde 25 kesinti ile maaşları ödeyebildi. Yakında herkese sabit 3-4 bin TL maaş ödeyecek; aksi mümkün değildir” şeklinde konuşurken, çek takas işlemleriyle ilgili sorunların da piyasanın mevcut durumuna göre yorum yapıldığında ‘en erken’ haziran sonu çözülebileceğini savundu.

“Para basma yetkimiz olmadığına göre, bu sürecin bir ekonomik krizle sonuçlanması olağan görünüyor” da diyen Üstüner, likidite sıkıntısındaki şirketlerle ellerinde bu şirketlere ait çek olan çalışanlar arasındaki durumun mutlaka çözülmesi gerektiğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75