İş dünyasına çifte darbe

banner37

GİAD Başkanı Uğur Ergün, iki yıldır hız kesmeden yükselen dövizin ve bir süredir dünyanın da boğuştuğu Koronavirüsü salgınının ülke ekonomisine korkunç darbe vurduğunu söyledi ve “Gelirlerimizde hiçbir artış olmaksızın, günden güne korkunç bir şekilde artan gider maliyetlerimizi karşılamaya çalışıyoruz” dedi

İş dünyasına çifte darbe
banner90
banner8

“GİRDİ MALİYETLERİ YÜKSEK”… Genç İş Adamları Derneği (GİAD) Başkanı Uğur Ergün, iş insanlarının ve üreticilerin, tartışmasız en büyük sorunlarının girdi maliyetlerinin fahiş derecede yüksek olması ve kayıt dışılıktan doğan haksız rekabetin olduğunun altını çizdi. Ergün, yüksek girdi maliyetlerinin en büyük sebebinin ise elektrik girdileri olduğuna işaret etti

“HAKSIZ REKABET VAR”… Kamuda ve yerel yönetimlerde çalışan ve kayıt dışı ikinci iş yapan çok sayıda kişinin bulunduğuna dikkat çeken Ergün, “Bu kişiler, hem kamu olanaklarını sömürmekte, hem de kamu görevleri dolayısıyla ellerinde bulundurdukları yetkileri tüketici üstünde baskı unsuru olarak kullanmaktadırlar. Böyle bir ortamda adil bir rekabet ortamından söz etmek mümkün değildir” dedi

Eniz ORAKCIOĞLU

   Koronavirüsü ve dövizin hızlı yükselişinin ülkemizde yarattığı büyük kriz, tüm sektörlere darbe vururken, iş insanları da bundan nasibini aldı.

   Genç İş Adamları Derneği (GİAD) Başkanı Uğur Ergün, 2018 yılı Ağustos ayında patlak veren döviz krizinin iki yıldır hiç hız kesmeden devam ettiğine vurgu yaparak, Koronavirüsü salgınının da bunun üzerine korkunç bir darbe vurduğunu belirtti.

   Ergün, ithalat giderlerini döviz üzerinden yapmak mecburiyetinde olduklarını, gelirlerinin ise Türk Lirası cinsinden olduğunu anımsatarak, bu nedenle de ülke piyasasının hacminin sınırlı olduğunu kaydetti.

   Ergün, “Gelirlerimizde hiçbir artış olmaksızın, günden güne korkunç bir şekilde artan gider maliyetlerimizi karşılamaya çalışıyoruz” dedi.

   Genç İş Adamları Derneği (GİAD) Başkanı Uğur Ergün, iş insanlarının ve üreticilerin tartışmasız en büyük sorunlarının girdi maliyetlerinin fahiş derecede yüksek olması ve kayıt dışılıktan doğan haksız rekabetin olduğunun altını çizerek, yüksek girdi maliyetlerinin en büyük sebebinin ise elektrik girdileri olduğuna işaret etti.

Gelirler artmıyor, maliyetler artıyor

   Genç İş Adamları Derneği (GİAD) Başkanı Uğur Ergün, 2018 yılı ağustos ayında patlak veren döviz krizinin iki yıldır hiç hız kesmeden devam ettiğine vurgu yaparak, Koronavirüsü salgınının bu krizin üzerine korkunç bir darbe vurduğunu belirtti.

   Ergün, bu sürecin genelde tüm dünyayı, özelde ise genç iş insanlarını çok kötü bir şekilde etkilediğini kaydetti.

   Ülkemizin bir ada ülkesi olduğundan bahseden Ergün, yerel üretimimizin sınırlı olduğunu ve ticari faaliyetlerimizin yurt dışından ithalata dayalı olduğunu hatırlattı.

   Ergün, ithalat giderlerini döviz üzerinden yapmak mecburiyetinde olduklarını, gelirlerinin ise Türk Lirası cinsinden olduğunu, bu nedenle de ülke piyasasının hacminin sınırlı olduğunu ifade etti.

   Ergün, “Gelirlerimizde hiçbir artış olmaksızın, günden güne korkunç bir şekilde artan gider maliyetlerimizi karşılamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Kirasını, personelini ödeyemeyen, iflas etmiş işletmeler var”

   Devlet Planlanma Örgütü’nün (DPÖ) yaptığı bilimsel araştırmalara göre, 2020 yılı mayıs ve haziran aylarının bütçe gelirlerinin son üç yılın ortalamasının üzerinde çıktığına işaret eden Ergün, “Resmi verilere göre üniversitelerin kapanıp öğrencilerin ülkeden ayrılması, sınır kapılarının kapatılması, turist sayısının sıfırlanması, bizim ülkemizde oldukça pozitif etki yarattı” dedi.

   Ergün, DPÖ verilerine göre kirasını, personelini ödeyemeyecek, iflas etme noktasına gelmiş işletmenin olmaması gerektiğini söyleyerek, “Aksine tümünün karda olması gerekli fakat sokağa çıkıp insanlarla konuştuğunuz zaman gerçek durum yüzünüze çarpacaktır. Şahsi gözlemlerimiz, kirasını, personelini ödeyemeyen, iflas etmiş işletmeler olduğu doğrultusundadır” ifadesini kullandı.

“Yapılan işte azalma var”

   İş insanlarımızın yaptığı işlerin oldukça azaldığına dikkat çeken Ergün, okulların online eğitime geçmesiyle üniversite öğrencilerinin büyük bir kısmının kendi ülkelerinde eğitimlerine devam edeceğini, pandemi sebebiyle ülkeden ayrılan işçilerin ve ailelerinin de ticari hacmi oldukça daralttığını kaydetti.

   Ergün, vatandaşların da giderek artan hayat pahalılığı karşısında alım gücünün azaldığına işaret etti.

“Girdi maliyetlerinin yüksek olması

en büyük sorun”

   “Ülkemizde iş insanlarının, üreticilerin, tartışmasız en büyük sorunları, girdi maliyetlerinin fahiş derecede yüksek olmasıdır” diyen Ergün, kayıt dışılıktan doğan haksız rekabetin de ayrı bir sorun olduğunun altını çizdi.

   Ergün, yüksek girdi maliyetlerinden en başta geleninin ise elektrik girdileri olduğuna işaret ederek, yılın çok büyük bir bölümünde güneşli olan ülkemizde halen sürekli yenilenebilir enerji ile elektrik üretimine geçilmeyip, fuel oil gibi pahalı bir yakıt kullanılarak elektrik üretilmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığına dikkat çekti.

   Ergün, sözlerine şöyle devam etti:

   “Fuel oil kullanımının çevreye zararları, dolar bazında alınan bir kalem olduğu için Türk Lirası’nın döviz karşısında eriyen hali dikkate alındığında, mevcut Elektrik Kurumu’nun işleyişi ve sendikanın bakış açısıyla daha uzun bir süre elektrik girdisinin düşmesi hayal olarak kalacaktır.”

“Kayıt dışılıktan doğan haksız rekabet var”

   Haksız rekabet ortamıyla ilgili olarak kamuda ve yerel yönetimlerde çalışan ve kayıt dışı ikinci iş yapan çok sayıda kişinin bulunduğuna dikkat çeken Ergün, “Bu kişiler, hem kamu olanaklarını sömürmekte, hem de kamu görevleri dolayısıyla ellerinde bulundurdukları yetkileri, tüketici üstünde baskı unsuru olarak kullanmaktadırlar. Böyle bir ortamda adil bir rekabet ortamından söz etmek mümkün değildir” dedi.

   Ergün, kalifiye eleman sorununun da neredeyse bütün işletmelerin sorunu olduğuna vurgu yaparak, bunun en önemli sebebinin planlı bir eğitim politikamızın olmaması ve ülkemizde, ailelerin, genel olarak çocuklarını muhakkak üniversiteye yollama, sonra da bir şekilde devlete yerleştirme güdüsü olduğunu belirtti.

   Ergün, talep olan sektörlerin belirlenip buna göre iş garantisi ile gençlerin eğitime yönlendirilmesinin, ülkede yetişmiş eleman sorununu ortadan kaldıracağını söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75