banner6

İş güvenliği mi demiştiniz?

banner37

Gönyeli’de, inşaat halindeki iki apartman arasındaki geçişleri sağlamak için tahta parçaları kullanılarak “köprü” oluşturuldu. Görenlerin nefesini tutarak izlediği bu görüntü, insana “pes” dedirtiyor

İş güvenliği mi demiştiniz?
banner151 banner143

Ali CANSU

Dünyada ünlü mühendis ve mimarlar muhteşem köprülere imza atadursun, bizim ülkemizdeki köprülerin (!) yanına bile gelemediği ortaya çıktı!

İş sağlığı ve işçi güvenliğinin neredeyse bulunmadığı ülkemizde, inşaatlar arasında geçişi sağlayan, oldukça tehlikeli ulaşım yolları bulundu. İki inşaat arasında geçişi sağlamak için iskele üzerine kurulan inşaat tahtalarını (bondo) kullanan işçiler, köprü(!) görevini gören bu tahtalar üzerinde yürüyor.

Gönyeli’de, Efsane Sokak’ta inşa edilen iki apartmanın arasına, inşaat tahtalarıyla, dünyada eşi ve benzeri olmayan “üçlü köprü” kuruldu.

Yaklaşık 10 metrenin üzerinde olan inşaat tahtaları ve iskoloşa demirlerinden yapılan bu “köprü”, üç bölümden oluşuyor.

Her iki apartmanın birinci, ikinci ve üçüncü katından karşı taraflara geçmek isteyen işçiler, zemine inip merdivenleri kullanmak yerine, kendileri için özel yaptırılan bu “asmalı köprüleri” kullanarak geçiş yapıyor. Üstelik hayatlarını tehlikeye atarak. Bu durumu ise ne denetleyen var, ne de uyaran! “Köprülerden” sadece işçiler değil, işçiler ile birlikte, içinde beton harcı bulunan el arabaları da geçiriliyor. Arada ise hiç korkuluk veya aşağıya düşmeyi engelleyecek bir şey de yok.

Vatandaşların ve komşuların ilgi ile izlediği bu tehlikeli geçişleri tasarlayan zekaların türemesi, hayret uyandırıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2017, 10:32
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104