İş kaybı öğrencileri çok kötü etkiledi

banner37

Ülkemizde eğitim amacıyla bulunan yabancı uyruklu öğrenciler de pandemiden dolayı zorluklar yaşıyor. VOIS Başkanı Saleem KIBRIS’a konuşarak, ülkedeki uluslararası öğrencilerin ekonomik, psikolojik, fiziksel ve dil sorunlarıyla boğuştuğunu söyledi ve şu hususun altını çizdi:

İş kaybı öğrencileri çok kötü etkiledi
banner99

“SÜREÇ ZOR GEÇİYOR”… VOIS Başkanı Ashraf Saleem, Koronavirüsü sürecinin uluslararası öğrenciler için zor geçtiğini, psikolojik destek ve tıp merkezlerinde dil sorunu yaşadıklarını, bu nedenle başvuracak yer bulamayan öğrenciler için şiddetli depresyon ve anksiyete sorunlarının ortaya çıkabildiğini anlattı. Saleem, pandemi ile ilgili alınan kararların ve güncellemelerin sadece Türkçe olarak yayınlanmasının da onlar için sorun olduğunu vurgulayarak, öğrencilerin ekonomik yardımın dışında fiziksel, psikolojik ve bilgi desteğine de ihtiyaç duyduğunu kaydetti

“DESTEKLEMİYOR VE KINIYORUZ”… Saleem, basında yer alan ve son zamanlarda bazı uluslararası öğrencilerin düzenlediği partilerde işlenen suç için tüm toplumun yargılanmasının haksızlık olduğuna dikkat çekti. Saleem, “Bazen yerel halkın yasadışı mangal ya da toplantılar yaptığıyla ilgili haberler okuyoruz. Ama konuyu bireysel olarak ele alıyorlar. Ancak uluslararası öğrencilerin parti yaptığı hakkında haberler olduğunda, birçok kişi onları gruplandırıyor ve sadece o bireyleri değil, tüm toplumu yargılıyor. VOIS de bunu desteklemiyor ve yapanları kınıyor” dedi

Eniz ORAKCIOĞLU


Ülkemizde bir yılı aşkın süredir devam eden Koronavirüs pandemisi nedeniyle ülkelerine dönemeyen yabancı uyruklu öğrenciler de birçok sorunla boğuşuyor.


Ekonomik zorluklardan tutun da dil sorunu, psikolojik ve fiziksel sorunlara kadar birçok konuda zorluklar yaşayan bu öğrencilerin sesi olan “Voices of International Students in Cyprus (VOIS)”, yani Kıbrıs’taki Uluslararası Öğrencilerin Sesi Kuruluşu’nun Başkanı Ashraf Saleem, KIBRIS’a konuşarak, uluslararası öğrencilerin sıkıntılarını ve pandemi sürecinde yaşadıklarını anlattı.


VOIS Başkanı Ashraf Saleem, bu süreçteki en büyük sorunlarının iş kaybı olduğuna işaret ederek, çalışıp, bunu, birinci ve ikinci geçim kaynağı olarak sürdüren öğrencilerin bu süreçte işsiz kaldığını kaydetti.


Saleem, ülkemizdeki psikolojik destek ve tıp merkezlerinde dil sorunu da yaşadıklarına dikkat çekerek, bu nedenle başvuracak yer bulamayan öğrenciler için şiddetli depresyon ve anksiyete sorunlarının ortaya çıkabildiğini anlattı.


“Bilgi eksikliği de bizim için en büyük sorunlardan biridir” diyen Saleem, pandemiyle ilgili alınan karar ve güncellemelerin sadece Türkçe olarak yayınlandığını vurguladı.


Saleem, bu ülkede yaşayan uluslararası öğrenci veya kişiler yokmuş gibi davranıldığına dikkat çekerek, pandemi yardım hattı, karantina koşulları, PCR’la ilgili birçok sorunun, kendileri için cevapsız bırakıldığını ifade etti.


Saleem, son zamanlarda basında çıkan haberlerin uluslararası öğrencilere karşı düşmanlığı artırdığını düşündüklerine de dikkat çekerek, şu örneği verdi:


“Bazen yerel halkın yasadışı mangal ya da toplantılar yaptığıyla ilgili haberler okuyoruz.


Şikayetler oluyor ama konuyu bireysel olarak ele alıyorlar.


Uluslararası öğrencilerin parti yaptığına ilişkin haberler olduğunda, birçok kişi onları gruplandırıyor ve sadece o bireyleri değil, tüm toplumu yargılıyorlar.”


“Bu bize büyük haksızlık” diyen Saleem, VOIS’in bu yasa dışı faaliyetlerin hiçbirini, herhangi bir partiyi veya toplantıyı desteklemediğini, bunları yapan öğrencileri kınadıklarını, ancak objektif habercilik istediklerini söyledi.

“En büyük sorun iş kaybı”


VOIS Başkanı Ashraf Saleem, bir yılı aşkındır tüm dünyanın mücadele ettiği Koronavirüs’ün, ülkemizde öğrenci olarak hayatını idame ettiren uluslararası öğrencileri oldukça kötü etkilediğini belirterek, bu sürecin onlar için çok zor geçtiğini anlattı.


Saleem, pandeminin, uluslararası öğrencileri herkes gibi etkilediğini, ancak destek görmeyen marjinal bir topluluk olmaları nedeniyle onlar için sürecin biraz daha zorlayıcı olduğunu belirtti.


Bu süreçteki en büyük sorunlarının iş kaybı olduğuna işaret eden Saleem, çalışıp, bunu birinci ve ikinci geçim kaynağı olarak sürdüren öğrencilerin bu süreçte işsiz kaldığını kaydetti.


Çalışıp harçlığını çıkarmak isteyen öğrencilerin birçoğunun ekonomik koşullarının kötü olduğuna vurgu yapan Saleem, bu süreçte yemek bulamayan öğrencilerin de olduğunu, bu noktada VOIS’in öğrenciler için yardım başlattığını söyledi.

“Psikolojik destek merkezlerinde,

tıp merkezlerinde dil sorunu yaşıyoruz”


Bu süreçte yaşadıkları psikolojik sorunlardan da bahseden Saleem, endişenin, izolasyonların, can sıkıntısının ve yabancı ülkede olmanın, uluslararası öğrencilerin psikolojisine etki ettiğinin altını çizdi.


Saleem, ülkemizde bulunan psikolojik destek ve tıp merkezlerinde dil sorunu yaşadıklarına dikkat çekerek, bu nedenle başvuracak yer bulamayan öğrenciler için şiddetli depresyon ve anksiyete sorunlarının ortaya çıkabildiğini anlattı.


Saleem, bu noktada da VOIS’in devreye girerek, uluslararası öğrencilere ücretsiz psikolojik destek sağlayabilmek için serbest çalışan birkaç psikolojik danışmanla işbirliği yaptıklarını belirtti.

“Kararlar sadece Türkçe yayınlanıyor”


Öte yandan “Bilgi eksikliği de bizim için en büyük sorunlardan biridir” diyen Saleem, pandemi ile ilgili alınan kararların ve güncellemelerin sadece Türkçe olarak yayınlandığını vurguladı.


banner134
Saleem, bu ülkede yaşayan uluslararası öğrenci veya kişiler yokmuş gibi davranıldığına dikkat çekerek, pandemi yardım hattı, karantina koşulları, PCR ile ilgili birçok sorunun kendileri için cevapsız bırakıldığını ifade etti.


Saleem, PCR test yerleri ve fiyatları, seyahat bilgileri gibi konuları uluslararası öğrencilere anlatmanın hükümetin görevi olduğu halde VOIS’in bu görevi üstlenerek, bunların çoğunu araştırmak ve yanıtlamak zorunda kaldıklarını kaydetti.


VOIS’in iki kişiden oluşan haber ekibinin hükümet kararlarını tarayarak tercüme ettiğini ve yayınladığını söyleyen Saleem, üniversiteler üzerinden de bu kararları duyurduklarını belirtti.

“Hükümetten uzlaşı bekliyoruz”


Saleem, ülkede yasal ikameti bulunmayan ve sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişilerle ilgili düşüncelerini de KIBRIS’la paylaştı.


Kamu güvenliğinin kendileri için başta geldiğine dikkat çeken Saleem, her ülkenin kendi göçmenlik yasaları ve düzenlemeleri olduğunu, bu yasalara saygı duyduklarını anlattı.


Saleem, VOIS Cyprus olarak uluslararası öğrencilere yasalara uymalarını tavsiye ettiklerini söyleyerek, ancak yasaların ve bunların sert uygulamalarının kamu sağlığının daha da kötüye doğru gitmesine yol açabileceğini belirtti.


Saleem, bu noktada hükümetten ve ilgili kurumlardan beklentilerini de ifade etti.


Saleem, “Hükümet veya kurumlar, bu gibi durumlarda, uluslararası öğrencilerle uzlaşı sağlayıp, onları test ederek, onlara ve kamu düzenine zarar vermeden bir yol izlemelidir” şeklinde konuştu.

“Aylardır aşı ile ilgili sonuca ulaşmaya çabalıyoruz”


Aşı politikası içerisinde yer almak isteyen uluslararası öğrencilerle ilgili konuşan Saleem, bu konuda aylardır araştırma yaptıklarını, Sağlık Bakanlığı ile iletişim kurmaya çalıştıklarını vurguladı.


Saleem, şimdiye kadarki çabalarından bir sonuç alamadıklarının altını çizerek, Sağlık Bakanlığı’ndan da cevap alamadıklarına dikkat çekti.


Aşı ile ilgili sürecin kendileri için belirsiz olduğunu belirten Saleem, yönetmeliklerden, bilgi eksikliğinden ve web sitesinden bilgiye ulaşamamaktan yakındı.

“Fiziksel, psikolojik ve bilgi desteğine ihtiyacımız var”


Saleem, pandemi sürecinde adadan ayrılmayan ve ekonomik sıkıntılar yaşayan öğrencilerin ilk dalga ve kapanmada belediye ve üniversitelerden gıda paketi desteği gördüklerini, ikinci kapanmada ise Çalışma Bakanlığı’nın gıda paketi yardımlarından faydalandıklarını anımsattı.


Gıda yardımları için minnettar olduklarının altını çizen Saleem, “Bu yardımlar hiçbir yardım yapılmamasından iyiydi, ama biz, kurum ve kuruluşların daha fazla kişiye ulaşılabileceğini ve fiziksel sağlık, ruhsal sağlık ve bilgi desteği gibi konularda da bizlere destek olmasını bekliyoruz. Uluslararası öğrencilerin ekonomik yardımın dışında desteklere de ihtiyacı var ama fiziksel, psikolojik ve bilgi desteği konusunda hiçbir adım yok” dedi.

“Suç işleyen bireyi değil, tüm toplumu yargılıyorlar”


Saleem, son zamanlarda basında çıkan haberlerin uluslararası öğrencilere karşı düşmanlığı artırdığını düşündüklerine de dikkat çekerek, medyanın birçok insan için topluma bakış açısı olduğunu, toplumu etkilediğini ve medyanın bu konuda dikkatli olası gerektiğini kaydetti.


“Maalesef nesnel olmayan birçok haber yayınlanıyor” diyen Saleem, haberlerde, öğrenci isimlerine yer verildiğini ve onlardan “Afrikalılar” diyerek bahsedildiğini ve uluslararası öğrenci haberlerine tek bir ırkmış gibi sadece siyah öğrencilerin fotoğrafının konulduğunu savundu.


Salem, uluslararası öğrencilere yabancı olmalarından dolayı pek çok kişi tarafından kötü bir bakış açısı olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:


“Bazen yerel halkın yasadışı mangal ya da toplantılar yaptığı hakkında haberler okuyoruz. Şikayetçi olanlar oluyor ama konuyu bireysel olarak ele alıyorlar. Ancak uluslararası öğrencilerin parti yaptığı hakkında haberler olduğunda, birçok kişi onları gruplandırıyor ve sadece o bireyleri değil, tüm toplumu yargılıyor” dedi.


“Bu bizim için büyük haksızlık” diyen Saleem, VOIS’in elbette bu yasa dışı faaliyetlerin hiçbirini, herhangi bir partiyi veya toplantıyı desteklemediğini, bunları yapan öğrencileri kınadıklarını, ancak objektif habercilik istediklerini vurguladı.

“Bazen ırkçılık ve düşmanlıkla karşılaşıyoruz”


Saleem, yerel halkın büyük bir bölümü ile uluslararası öğrencilerin uyum içinde yaşadığına işaret ederek,

halkın ve uluslararası öğrencilerin birbiri ile iyi etkileşim ve iyi ilişkiler kurduğunu belirtti.


Yönetimlerin, üniversitelerin, organların ve kişilerin ayrımcılığına maruz kalmadıklarını söyleyen Saleem, bazen ırkçılık, düşmanlık ve ayrımcılığa maruz kaldıklarını vurguladı.


Saleem, tek istediklerinin buradaki toplumu daha da geliştirmek ve sadece kendiler için değil, herkes için daha iyi hale getirmek olduğuna dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75