İş kazaları tatil dinlemedi

banner37

Mehmetçik’te yedi metreden düşen Duran Aslan ağır yaralanırken, Karşıyaka’da su kuyusu tamir ederken üzerine taş düşen Mehmet Kurt hafif yaralandı

İş kazaları tatil dinlemedi
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ - Ayşe BULUT

Ülkemizde dün sabah saatlerinde biri Mehmetçik’te biri de Karşıyaka’da olmak üzere iki ayrı iş kazası meydana geldi.

İskele’ye bağlı Mehmetçik köyünde dün sabah eski üzüm paketleme fabrikasının çatısında bulunan asbest malzemenin sökümü yapıldığı sırada, çatı üzerinde çalışmakta olan 46 yaşındaki Duran Aslan, yaklaşık yedi metre yükseklikten beton zemine düşerek ağır yaralandı.

Öte yandan bir iş kazası da Girne’ye bağlı Karşıyaka köyünde meydana geldi. 43 yaşındaki Mehmet Kurt, evinin avlusundaki kuyuyu tamir ederken üzerine taş düştü.

Ülkemizde bir türlü engellenemeyen iş kazaları ise her yeni vakada bir kez daha, toplumun iş sağlığı ve güvenliğini yeniden sorgulamasına neden oluyor.

KKTC genelinde 2014-2017 yılları arasında toplam 654 iş kazası meydana gelirken, bu kazaların 629’u yaralanma, 25’i ise ölümle sonuçlandı.

2018 yılının ilk üç aylık süresinde ise 97 iş kazası yaşanırken bunların 5’i ölümle neticelendi. 2018’in Haziran ayında meydana gelen iki ölümlü iş kazası da hesaplandığında, 2018’in başından günümüze kadar iş kazalarında toplam 7 kişinin hayatını kaybettiği ortaya çıkıyor.

2014 yılından günümüze kadar iş kazalarında hayatlarını kaybedenlerin sayısı ise 32’ye yükseliyor.

banner134
Asbestli çatıyı söktüğü sırada aşağıya düştü

İskele’ye bağlı Mehmetçik köyünde dün sabah Üzümcülük Kooperatifi’ne ait eski üzüm paketleme fabrikasının çatısında bulunan asbest malzemenin sökümünün yapıldığı sırada, çatı üzerinde çalışmakta olan 46 yaşındaki Duran Aslan, yaklaşık yedi metre yükseklikten beton zemine düşerek ağır yaralandı.

Aslan’ın olay esnasında yanında emniyet halatlı yeleği olduğu, ancak asbestli çatıyı söktüğü esnada söz konusu yeleği takmadan çalıştığı öğrenildi.

Yaklaşık yedi metre yükseklikten beton zemine düşen Aslan’ın iki kolunda da kırık ve düşme anında yere çarptığı alnında ise çatlak oluştuğu öğrenildi.

Aslan, olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından ambulansla Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak yoğun bakım servisinde müşahede altına alındı.

Olay Yeri İnceleme ekiplerinin yanı sıra Ziyamet Polis Karakolu Amiri Hüseyin Göğmen ile Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli de olay yerine giderek incelemelerde bulundu.

Kurt’un sağ kolu kırıldı

Öte yandan, Girne’ye bağlı Karşıyaka köyünde sakin 43 yaşındaki Mehmet Kurt’ta evinin avlusunda bulunan su kuyusunun içerisinde tamir yaptığı sırada kuyuya düşen taş yüzünden yaralandı.

Polis Basın Subaylığı’ndan elde edinilen bilgilere göre, Kurt’un kuyuya malzeme indirildiği sırada kuyuya düşen taşın kendisine çarpması sonucunda sağ kolu kırıldı ve Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2018, 08:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75