İş kazalarını önlemek için yeni çalışmalar yapılıyor

banner37

Ülkede, son 10 yılda 68 ölümlü iş kazası meydana gelirken, bu kazaların son iki yılda artış göstermesi dikkat çekti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, iş kazalarını önlemek için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi:

banner87
İş kazalarını önlemek için yeni çalışmalar yapılıyor
banner90
banner99

EN FAZLA KAZA İNŞAATLARDA… Ülkede son 10 yılda meydana gelen iş kazalarında 68 kişi yaşamını yitirdi. 68 ölümlü iş kazalarının 37’si inşaatlarda meydana geldi. Bunun dışında da son 10 yılda, 5 kişi tarım ve ormanlık alanda; 6 kişi imalat alanında; 5 kişi perakende, ticaret, motorlu taşıt ile ev eşyaları tamiri alanında; 2 kişi elektrik gaz buhar su faaliyetleri alanında, 5 kişi otel ile lokantalarda; 4 kişi ulaştırma ve depolama alanında, 1 kişi kiralama ile satma iş faaliyetlerinde ve 3 kişi de sosyal ile kişisel hizmetler alanında meydana gelen kazalarda hayatını kaybetti

“TÜZÜKLER GEÇİRİLDİ, YASALAR UYGULANABİLİR HALE GETİRİLDİ”… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için de çok ciddi çalışmalar yaptıklarını belirtti ve bu doğrultuda da İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası altında Risk Değerlendirme Tüzüğü, Sertifikasyon Tüzüğü ve İnşaatlarda İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü hazırladıklarını söyledi. Bunun çok önemli bir adım olduğundan söz eden Sucuoğlu, bu tüzüklerle iş sağlığı ve güvenliği konusuna düzenlemeler getirildiğini kaydetti

İŞÇİLERE EĞİTİM VERİLECEK… Faiz Sucuoğlu, tehlikeli yani yüksek olan inşaatlarda çalışacak işçilere iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının 3 ile 4 saat arasında eğitim vermesinin zorunlu hale getirildiğini ifade etti ve “işçilere nerelerin tehlikeli olduğu, hangi hareketlerin kazalara neden olabileceği anlatılacak” dedi. Sucuoğlu, tüm denetlemelerin sonucu ilgili makamlara yazılı olarak bildirilecek ve herhangi olumsuz bir durum tespit edilmesi durumunda inşaat mühürlenecek

Ceren ÖZBİL

Ülkede son 10 yılda meydana gelen iş kazalarında 68 kişi yaşamını yitirdi. 68 ölümlü bu iş kazalarının 37’si inşaatlarda meydana geldi.

Bunun dışında da son 10 yılda, 5 kişi tarım ve ormanlık alanda; 6 kişi imalat alanında; 5 kişi perakende, ticaret, motorlu taşıt ile ev eşyaları tamiri alanında; 2 kişi elektrik, gaz, buhar, su faaliyetleri alanında, 5 kişi otel ile lokantalarda; 4 kişi ulaştırma ve depolama alanında, 1 kişi kiralama ile satma iş faaliyetlerinde ve 3 kişi de sosyal ile kişisel hizmetler alanında meydana gelen kazalarda hayatını kaybetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, iş kazalarını önlemek için yaptıklarını çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sucuoğlu, iş kazalarını önlemek için tüzükler geçirdiklerini ve ayrıca inşaatlarda çalışacak işçilere de eğitim verilmesi zorunluluğu getirdiklerini anlattı.
 

Sucuoğlu: İş sağlığı ve güvenliği için tüzükler geçirildi
   Faiz Sucuoğlu, iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için de çok ciddi çalışmalar yaptıklarını belirtti ve bu doğrultuda İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası altında Risk Değerlendirme Tüzüğü, Sertifikasyon Tüzüğü ve İnşaatlarda İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü’nü hazırladıklarını söyledi.
   Bunun çok önemli bir adım olduğundan söz eden Sucuoğlu, bu tüzüklerle iş sağlığı ve güvenliği konusuna düzenlemeler getirildiğini kaydetti.
   Sucuoğlu ayrıca, ülkenin nüfusa oranla dünyada en çok iş kazası olan ülkeler arasında yer aldığını belirtti.
   Bu tüzükle birlikte Avrupa standartlarının getirildiğini ifade eden Sucuoğlu, “İnşaatlarda, iskelelerin çelik olması zorunlu olacak ve iskele de inşaatla birlikte yükselecek. Yani önce dört kat çıkacak ve sonra iskele kurulacak artık olmayacak. İnşaatla birlikte iskele de yükselecek” dedi.

 

“Yasanın uygulanamamasının nedeni
tüzük eksikliğiydi, şimdi ortadan kaldırıldı”

   Faiz Sucuoğlu, tehlikeli yani yüksek olan inşaatlarda çalışacak işçilere iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının 3 ile 4 saat arasında eğitim vermesinin zorunlu hale getirildiğini ifade etti ve “İşçilere nerelerin tehlikeli olduğu, hangi hareketlerin kazalara neden olabileceği anlatılacak” şeklinde konuştu.
   Sucuoğlu, “Tüm denetlemelerin sonucu ilgili makamlara yazılı olarak bildirilecek ve herhangi olumsuz bir durum tespit edilmesi durumunda inşaat mühürlenecek” ifadesini kullandı.
   Daha önce yasanın uygulanamamasının nedeninin tüzük eksiklikleri olduğundan söz eden Sucuoğlu, şu anda bu sorunun ortadan kaldırıldığını söyledi.

 

“İşçilerle dil sorunu yaşanırsa, inşaata izin verilmeyecek”
   Sucuoğlu, bu eğitimler verilirken de dil sorununun aşılması, ya orada olan işçilerin bazılarının arkadaşlarına çeviri yapacağını, ya da yanlarında tercüme yapabilecek birinin bulunacağını belirtti.
   Faiz Sucuoğlu, eğer o dili bilen biri yoksa, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bize bilgi verecek ve “dil sorunu yaşadık anlatamadım” diyecek. Biz de o inşaata izin vermeyeceğiz” dedi.

 

2009-2017 İŞ KAZASI SAYISI

YIL  ÖLÜ

2009  6

2010  2

2011  7

2012  4

2013  7

2014  6

2015  7

2016  8

2017  4

2018  10

2019  7

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75