İş kazası bir can daha aldı

banner37

İskele’de 17 gün önce geçirdiği iş kazasında ağır yaralanan Bangladeş uyruklu Rafıgul İslam önceki gün hayatını kaybetti. Yetkililer, son bir yılda ülkede meydana gelen iş kazalarında 10 kişinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekti

İş kazası bir can daha aldı

Sedef BOŞNAK

İş sağlığı ve güvenliği hususunda sınıfta kalan ülkemizde tedbirsizlik, dikkatsizlik ve denetimsizlik sonucu meydana gelen iş kazaları can almaya devam ediyor.

Ülkemizde iş kazalarının en çok meydana geldiği inşaat sektöründe çalışan bir işçi daha hayatını kaybetti.

İskele’deki bir inşaatta ekmek parası için çalışan Bangladeş uyruklu Rafıqul İslam da iş kazalarına kurban gidenlerden biri oldu ve son bir yıl içerisinde ülke genelinde meydana gelen iş kazalarında hayatını kaybeden 10’uncu işçi olarak kayıtlara geçti.

İnşaatı halen devam eden Zong Zai Sitesi’nde, 3 Eylül 2018’de, Bangladeş uyruklu Rafıqul İslam (E-37), inşaatın birinci katındaki balkonuna tankerden su aktarmak için hortum çektiği esnada dengesini kaybederek 3.5 metre yükseklikten düşüp ağır yaralanmıştı.

İslam, kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde önceki gün saat 17.00’de yaşamını yitirdi.

Yapılan araştırmalara göre, iş kazası sonucu yitirilen canların sayısı oldukça ürkütücü. Çalışmalara göre, son bir yılda, iş kazası sonucu 10 kişi hayatını kaybetti.

8 yılda 61 ölüm

Yapılan çalışmalara göre, iş kazalarının yüzde 50’si inşaat sektöründe meydana geliyor. Bu sektör iş kazalarında diğer sektörleri geride bırakıyor.

2011-2018 yılları arasında meydana gelen yüzlerce iş kazasında, 61 kişi yaşamını yitirdi.

2011’de 6, 2012’de 4, 2013’te 7 ve 2014’te ise 6 kişi iş kazaları nedeniyle hayatını kaybederken, 2015’te bu rakam katlanarak 13’e yükseldi.

2016’da 8, 2017’de ise 7 kişi çalışırken yaşamından olurken, 2018’de bu rakam 10’a yükseldi.

Böylelikle 2011-2018 yılları arasındaki ölümlü iş kazası sayısı da 61 olarak belirlendi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nda iş kazasının tanımı

“İş Kazası”, bir işyerinde veya iş gereği olarak işyeri dışında veya işyerine gidiş gelişlerde meydana gelen ve bağımsız olarak veya bir işverene bağlı olarak çalışan şahısları hemen veya sonradan bedence veya ruhça arızaya uğratan beklenmedik, planlanmamış ve istenmeyen bir olayı anlatır.

Bu yasa amaçları bakımından çalışanların, işverenin emri ile başka bir yere gönderildikleri durumlarda ve kadın çalışanların emzirme izni sırasında işyerinde veya bu izni kullanırken işyerine gidiş-gelişlerde meydana gelen kazalar da iş kazası sayılır.

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER