banner6

İş sağlığı ve güvenliği devlet politikası haline gelmeli

banner37

2021 yılı içerisinde gerçekleşen iş kazalarında 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 2022 yılında da kazaların yaşanmaya devam ettiğini belirten İSG-BİR Başkanı Yüksel, bu konuda halen bir adım atılmamasını eleştirdi:

İş sağlığı ve güvenliği devlet politikası haline gelmeli
banner151

“DENETİM YOK”… Ülkemizde çalışanların sağlıklarının ve güvenliğinin korunabilmesi için İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası oluşturulsa da buna uygun adımlar atılmıyor. 2021 yılında iş kazalarından dolayı 4 kişi hayatını kaybederken, 2022’de de kazalar yaşanmaya devam ediyor. KIBRIS’a konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, iş kazalarının, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yaygınlaşmaması ve gereken denetimlerin yapılmamasından kaynaklandığını kaydetti.

“YENİ HÜKÜMET GEREKEN ADIMLARI ATMALI”… Yüksel, seçimlerin ardından kurulacak olan yeni hükümetin iş sağlığı ve güvenliği konusunu öncelikle bir devlet politikası haline getirmesi gerektiğine dikkat çekerek, en çok ölümle sonuçlanan iş kazalarının inşaat sektöründe yaşandığını ve bu konuda tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı. Yüksel, yasal mevzuata göre işe gidiş gelişlerde, kamyonla nakliye yapıldığı sırada, öğrenci taşımacılığında yaşanan trafik kazalarının bunların birer iş kolu olması nedeniyle aynı zamanda iş kazası olarak değerlendirilmesi ve tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Ahmet UÇAR


Ülkemizde yaşanan iş kazalarının önüne bir türlü geçilemiyor. 2021 yılı içerisinde gerçekleşen iş kazalarında 4 kişi hayatını kaybetti ancak yine de bu kazaları önlemek için hiçbir adım atılmadı.


İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nda çalışanların sağlığını ve güvenliğini sağlamaya yönelik maddeler yer alsa da bu kurallar iş yaşamında uygulanmıyor.


Pandemi süreciyle birlikte yaygınlık gösteren kayıt dışı çalışanlar, iş kazası geçirmesi durumunda hiçbir haklarından yararlanamıyor.


KIBRIS’a konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği (İSG-BİR) Başkanı Güvenç Yüksel, iş kazalarının yaşanmasının altında yatan en önemli nedenin iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yaygınlaşmaması ve gereken denetimlerin yapılmaması olduğunu söyledi.


Yüksel, seçimlerin ardından kurulacak olan yeni hükümetin öncelikle iş sağlığı ve güvenliği konusunu bir devlet politikası haline getirmesi gerektiğine dikkat çekerek, en çok ölümle sonuçlanan iş kazalarının inşaat sektöründe yaşandığını hatırlattı ve bu konuda tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

“Çalışanların sağlığı ve güvenliği için denetimler yapılmalı”


İSG-BİR Başkanı Güvenç Yüksel, iş kazalarının yaşanmasının altında yatan en önemli nedenin iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yaygınlaşmaması olduğunu belirterek, bunun yanında çalışma hayatında İş Sağlığı ve Güvenliği kurallarının uygulanmamasının da bu kazalarda etkili olduğunu kaydetti.


Yüksel, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki kuralların uygulanmamasının en önemli nedeninin denetimlerin olmamasından kaynaklandığını dile getirerek, yasal mevzuatlarının bulunduğunu ancak bunun yaygınlaşması ve toplum bilincinin artırılması gerektiğini ifade etti.


Kuralların uygulanması için denetimlerin şart olduğuna işaret eden Yüksel, yasal mevzuat bulunmasına rağmen denetim eksikliğinden dolayı kuralların iş yaşamına yansımasında sorun yaşandığını, bu kurallara minimum düzeyde uyulduğunu söyledi.

“Devlet politikası haline gelmeli”


Yüksel, seçimlerin ardından kurulacak olan yeni hükümetin iş sağlığı ve güvenliği konusunu öncelikle bir devlet politikası haline getirmesi gerektiğine dikkat çekerek, “İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nı ve kurallarını özel sektörünü yanı sıra kamu kurul ve kuruluşlarının da uygulaması gerekiyor. Daha önce hastanede ve devlet laboratuarında yangın çıktı. Bu nedenle tüm kamu kurul ve kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliği konusunda yasal mevzuatlar yerine getirilmesi ve devletin de bu konuda öncü olması gerekir” şeklinde konuştu.

  Bu kuralların özel sektörde de yaygınlaşabilmesi için etkin bir denetim yapılmasını yineleyen Yüksel, öte yandan çalışanların yasal mevzuatlar hakkında bilgilerinin olmadığını, yetkililerin iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili yasal mevzuatı hakkında bilgilerden tüm sektörlerin yararlanması gerektiğini anlattı.


Yüksel, çalışanların sağlığının ve güvenliğinin sağlanabilmesi için etkin denetim ve kontrolün büyük önem arz ettiği üzerinde durarak, yeni hükümetin bu konuda hassasiyet gösterip adımlar atmasının önemli olduğunun altını çizdi.


İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın bazı değişikliklere ihtiyaç duysa da uygulandığı durumda büyük bir yol alınmış olacağını belirten Yüksel, ancak bunun için bu kuralların iş yaşamında uygulanması ve etkin bir şekilde kontrol edilip denetlenmesi gerektiğini kaydetti.

“En çok ölümlü iş kazası inşaat sektöründe yaşanıyor”


Yüksel, genel olarak bakıldığında iş kazalarının yaşandığı özellikle inşaat sektöründe yüksekten düşme, güvensiz çalışma, güvensiz iskele kullanımından kaynaklandığını dile getirerek, geçtiğimiz günlerde bir işçinin güvensiz bir şekilde çalıştığı sırada 5. Kattan düşerek yaralandığını hatırlattı.


İstatistiki bilgilere ve basındaki haberlerde de görüldüğü gibi en çok ölümlü iş kazasının inşaat sektöründe yaşandığını dile getiren Yüksel, gereken tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti.

“İş esnasında yaşanan trafik kazaları da iş kazasıdır”


Yüksel, yasal mevzuata göre işe gidiş gelişlerde, kamyonla nakliye yapıldığı sırada, öğrenci taşımacılığında yaşanan trafik kazalarının bunların birer iş kolu olması nedeniyle aynı zamanda iş kazası olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.


İş sağlığı ve güvenliği konusunda trafikte de gereken denetimlerin ve yaptırımların yapılmasının önem arz ettiğine işaret eden Yüksel, kullanılan araçların, işçilerin serfikasyonunun üzerinde önemle durulması gerektiğini bildirdi.


Yüksel, iş yaşamında uygun olmayan araç, kayıt durumunda kullanıcıların men edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

“Kayıt dışı çalışanlar haklarından yararlanamaz”


Kişinin bir iş yerinde çalışabilmesi için kayıtlı ve sigortalı olması gerektiğini söyleyen Yüksel, aksi halde kişilerin kayıt dışı bir şekilde çalışmış olacağını ve iş kazası geçirmesi durumunda haklarından yararlanamayacağını anlattı.


Yüksel, kayıtlı bir şekilde çalışan kişilerin herhangi bir iş kazası sonrası çalışamaması durumunda Sosyal Sigortalar Dairesi’nden hastane masraflarının ve giderlerinin karşılandığını belirterek, kayıt dışı çalışan kişilerin ise hiçbir yasal haktan yararlanamadığını vurguladı.


Yüksel, 2022 yılının iş güvenliği ve sağlığı açısından yeni kurulacak hükümetin de önem verdiği, bu konuyla ilgili gereken tedbirlerin alındığı, tüm çalışanların güvenli, sağlıklı iş ortamlarından alın teri döktüğü bir yıl olmasını diledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2022, 12:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110