banner6

İŞAD Asbaşkanı Çelik: Kuzey ile Güney arasında daha fazla sınır kapısı açılmalı 

banner37

İş İnsanları Derneği İŞAD Asbaşkanı Ali İhsan Çevik Kıbrıs Tv’de yayınlanan Sabah Sabah programında Haluk Yerli’nin sorularını yanıtladı. 

İŞAD Asbaşkanı Çelik: Kuzey ile Güney arasında daha fazla sınır kapısı açılmalı 
banner150

banner150

banner99

Kıbrıs ÖZEL

İş İnsanları Derneği İŞAD Asbaşkanı Ali İhsan Çevik Kıbrıs Tv’de yayınlanan Sabah Sabah programında Haluk Yerli’nin sorularını yanıtladı. 
KKTC ekonomisine Güney Kıbrıs’tan gelen Rumların büyük katkısı olduğuna değinen Çevik, sınır kapılarındaki sorunların çözülmesi ve daha fazla sınır kapısının açılması gerektiğini söyledi. 
Kendilerinin İŞAD olarak sınır kapılarında eylem yaptıklarını anımsatan Çevik, “Sınır kapılarından geçişler kolaylaştırılmalıdır. Kapılardan ne kadar çok insan gelirse o kadar çok ekonomimize katkıdır bu” dedi. 
Ülkenin farklı noktalarından yeni sınır kapılarının açılması gerektiğini söyleyen Çevik, özellikle Lefkoşa’daki sıkışıklığın giderilmesi için Haspolat, Alayköy, Kaymaklı gibi bölgelerden yeni kapıların açılmasının gerekli olduğunu dile getirdi. 
Karşılıklı geçişlerin ve karşılıklı ticaretin adadaki barış kültürünü de pekiştireceğine inanç belirten Ali İhsan Çevik, çözümün illa federasyon ile değil yeni koşullara göre şekillenebileceğine dikkat çekti. 
Çelik, “Herkesin bir devleti var.. Herkes kendi bölgesinde barış içerisinde yaşayabilir. Daha fazla kapılar açılır insan ilişkileri artar ve bu düzen böyle devam eder” dedi. 

“Başkanlık sistemine geçmek lazım”
İç konulara ilişkin ciddi sorunların bulunduğunu belirten İŞAD Asbaşkanı, bunun da sistemden kaynaklandığını belirtti. Çelik, KKTC’de başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğini ifade ederek, böylelikle yürütmedeki bakanların seçilme kaygısı olmayacağını ve cesaretle doğru adımlar atabileceğini belirtti. Ali İhsan Çevik sözlerine şöyle devam etti:
“Sistem değişmeli, bakanların seçilme gailesi olmaması gerekiyor. “Şunu yaparsan bu gücenir” diyerek radikal kararlar alınamıyor. Günü kurtarmaya yönelik kararlar alınıyor. Başkanlık sistemi olursa bunlar yaşanmaz.
Burada biz kendi dokumuza uygun bir sistem geliştirmemiz lazım. Farklı ülkelerde uygulanan Başkanlık sisteminin en doğru noktalarını alıp kendimize göre uyarlamamız lazım.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104