banner6

İşçi 10 bin 500 TL istiyor İşveren 8 bin 500 TL öneriyor

banner37

İşçi 10 bin 500 TL istiyor İşveren 8 bin 500 TL öneriyor
banner151 banner143

- KOMİSYON TOPLANIYOR… Hür-İş Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, yeni asgari ücret için 16 Haziran’da Çalışma Bakanlığı’na, Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nu toplaması için yazılı çağrı yaptıklarını anımsatarak,15 günlük yasal sürenin bugün sona erdiğini vurguladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, dün Bakanlar Kurulu’nda asgari ücret konusunu tartıştıklarını ve tarafları masaya çağırmaya hazırlandıklarını kaydetti. İşverenler Sendikası Başkanı Metin Arhun ise temmuz başı komisyonun büyük ihtimalle toplanacağını belirtti

- MASA ZORLU GEÇECEK… İşçi tarafı şu anki brüt 7 bin TL, net 6 bin 90 TL olan asgari ücrete 6 aylık hayat pahalılığının yansıtılmasıyla brüt 10 bin 500 TL gibi bir rakamla masaya oturmaya hazırlanıyor. Çalışma Bakanı Hasan Taçoy, bir süre önce asgari ücretin net 8 bin- 8 bin 500 TL olması gerektiği üzerinde durmuştu. İşveren tarafı ise net 8 bin 500 TL’lik bir ücreti veremeyeceklerini, işçi tarafının telaffuz ettiği rakamın ise asla ödenebilir olmadığını ifade ediyor ve asgari ücret için brüt 8 bin 500 TL, net de 7 bin 391 TL’yi öneriyor

Eniz ORAKCIOGLU

   Yangın yerine dönen ülkemizde zamlar hız kesmeden devam ederken, çalışan açlıkla, işveren ise iflaslarla sınanıyor. Böylesi bir ortamda asgari ücretin ne olacağı da büyük önem arz ediyor.

   Binlerce özel sektör çalışanı, temel gıda ve ihtiyaçlarını karşılayamıyor, kira ve faturalarını ödemekte büyük çıkmazlar yaşıyor.

   İşveren ve üretici ise yükselen girdi maliyetleri karşısında üretimden kopma, işyerlerini kapatma ve iflaslarla boğuşur noktaya gelmiş durumda.

   Yasa gereği vatandaşların insanca yaşayabilmesini temel alarak bir ailenin yeterli beslenme, sağlıklı konut, giyim, aydınlatma ve ısıtma, ulaşım, çağdaş düzeyde sağlık servisi, eğitim, kültür, dinlenme, eğlence ve benzeri temel gereksinmelerini geçerli fiyatlar üzerinden karşılamaya yetecek miktar olması gereken asgari ücret de sefalet ücreti haline geldi.

   Hal böyle olunca yeni asgari ücret beklentileri de günden güne arttı. Brüt 7 bin TL, net 6 bin 90 TL olan asgari ücretin yeniden belirlenmesi için Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun ne zaman toplanacağı merak konusu. Komisyonun haftaya toplanması beklenirken, komisyonda yer alan işveren, işçi ve hükümet tarafları ise farklı rakamlarla masaya oturmaya hazırlanıyor.

   İlk bakışta tarafların önerileri arasında büyük uçurumlar gözlemleniyor.

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy’un net 8 bin- 8 bin 500 TL olabileceğini dillendirdiği asgari ücret için işçi tarafı brüt 10 bin 500 TL, işveren ise brüt 8 bin 500 TL, net de 7 bin 391 TL ile masaya gitmeyi planlıyor.

Serdaroğlu: 6 aylık hayat pahalılığı asgari ücrete yansıtılmalı

   Hür-İş Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, alım gücü ciddi anlamda gerileyen ve açlık sınırının altında kalan asgari ücretin yeniden belirlenmesi için 16 Haziran’da taraflardan biri olarak Çalışma Bakanlığı’na, komisyonu toplaması için yazılı çağrı yaptıklarını anımsattı.

   Serdaroğlu,  Asgari Ücret Yasası’na göre çağrıdan sonra tanıdığı 15 günlük sürenin bugün sona ereceğini kaydetti.

   Serdaroğlu, 30 Haziran’da dolan sürenin ardından bakanla iletişime geçeceklerini, komisyonun toplanması için baskıcı olacaklarını söyledi.

   Ahmet Serdaroğlu, masaya oturmadan gerginlik yaşama taraftarı olmadıklarının altını çizerek, hükümetin de bu noktada üzerine düşen görevi yapması gerektiğine işaret etti.

   Serdaroğlu, mayıs ayında belirlenen açlık sınırının bu ay yeniden değiştiğini vurgulayarak, yüzde 43,10 olan hayat pahalılığının, haziran aynında yüzde 49-50 olacağının konuşulduğunu vurguladı.

   Haziran başında asgari ücret için masaya oturulsaydı, mayıs ayına kadar olan sürede belirlenen hayat pahalılığı oranında artış isteyeceklerini söyleyen Serdaroğlu, şimdi haziran ayı hayat pahalılığını da hesaba katarak, 6 aylık artışın asgari ücrete yansıtılması gerektiğine dikkat çekti.

Arhun: Net 8 bin 500 TL kabul edilebilir değil

   İşverenler Sendikası Başkanı Metin Arhun, temmuz başı Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun büyük ihtimalle toplanacağını söyleyerek, hayatın pahalılaştığının ve asgari ücretin düşük kaldığının farkında olduklarını ifade etti.

   “Asgari ücretin düşük olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek ama farkına varılması gereken diğer bir gerçek  ise işveren ve özel sektörün de ekonomik açıdan kötü durumda olduğudur” diyen Arhun, Çalışma Bakanı’nın ortaya koyduğu net 8 bin 500 TL’yi ödeyecek durumda olmadıklarının altını çizdi.

   Arhun, hükümet tarafının konuştuğu net 8 bin 500 TL’nin neye göre telaffuz edildiğini açıklaması gerektiğini vurgulayarak, bu rakamı açıklamadan önce sivil toplum örgütlerinin, esnafın, sanayicinin, ticaretçinin ve sektörlerin de fikrinin alınması gerektiğine dikkat çekti.

   Arhun, böyle bir kararın sadece Çalışma Bakanı ve danışmanlarının alacağı bir karar olmaması gerektiğini, hükümetin ekonomi ile ilgili bakanları ile oturup istişare etmesi gerektiğini dile getirdi.

   Sosyal Sigortalar Dairesi’nin batmak üzere olduğuna işaret eden Arhun, sigortaları kurtaracak yol olarak asgari ücreti net 8 bin 500 TL yapmak olduğunun düşünüldüğünü, bunun doğru bir yaklaşım olmadığını kaydetti.

  

“Asgari ücret brüt 8 bin 500 TL civarı olmalı”

   Arhun, Şubat 2022’de belirlenen 7 bin TL brüt, 6 bin 90 TL net asgari ücretin o dönemin hayat pahalılığı oranının yüzde 28 olduğunun altını çizerek,  asgari ücrete yüzde 41 oranında artış yapıldığını hatırlattı.

   Arhun, Şubat 2022’de 7 bin TL olarak belirlenen asgari ücretin karşılığının 386 sterlin olduğunu, 6 bin 90 TL net ücretin ise 335 sterlin olduğunu söyledi.

   Asgari ücretin brüt 8 bin 500 TL olması halinde kuru 21 TL’den hesapladığımızda sterlin karşılığının 405 sterlin olacağını vurgulayan Arhun, net 7 bin 391 TL’nin ise 352 sterline denk geldiğini kaydetti. 

   Asgari ücretin brüt 9 bin 500 olması durumunda 460 sterlin,  8 bin 260 net ise 400 sterline denk geldiğini belirten Arhun,  bu ücreti işverenlerin ödeyemeyeceğini, işçi tarafının telaffuz ettiği rakamları hiç dile getirmediklerini vurguladı.

   Arhun, kendi hesaplamalarından yola çıkarak şöyle konuştu:

   “Şubat 2022 ile Temmuz 2022 arasında temel gıdadaki fiyat değişimlerine baktığımızda; Baldo pirinç yüzde 17, kuru fasulye yüzde 10, kırmızı mercimek yüzde 16, bulgur yüzde 23, nohut yüzde 13, un yüzde 30, tavuk yüzde 28, et yüzde 25, yumurta yüzde 26, süt yüzde 20 arttı. Bunların ortalamasını aldığımızda yüzde 25 civarında bir pahalılığın söz konusu olduğunu görüyoruz.

    Hayat pahalılığı hesaplamalarına akaryakıt, giyim, ulaşım gibi kalemlerin de girdiğini biliyoruz ama olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz ortada ve işverenin durumu da asgari ücret belirlenirken göz önünde bulundurulmalı.”

   Yaptıkları hesaplamada asgari ücretin brüt 8 bin 500 TL, net 7 bin 391 TL civarında olması gerektiğine dikkat çeken Arhun, çalışanlara da hak verdiklerini ve onları en çok kendilerinin anladığını belirtti.

   Arhun, asgari ücretin konuşulduğu miktarda artmasının ayakta kalan 2-3 üreticinin de batması anlamına geleceğini kaydederek, “Üretici zaten Avrupa ile rekabet edemiyor, tek rekabet ettiği ülke Türkiye ve siz asgari ücreti Türkiye’nin 2 katı yaparsanız rekabet edebilirliği de ortadan kaldırırsınız” şeklinde konuştu.

Taçoy: Komisyonu masaya çağıracağız

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, asgari ücret konusunu dün Bakanlar Kurulu’nda tartıştıklarını vurgulayarak, Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplamak üzere taraflara çağrıda bulunmaya hazırlandıklarını kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104