İşçi kanadı '3 bin 150 TL'de ısrarcı

banner37

Asgari Ücret Saptama Komisyonu yarın toplanıyor… Emekçiler, dört gözle asgari ücretin artırılmasını bekliyor

İşçi kanadı '3 bin 150 TL'de ısrarcı
banner90

Meyil AVCAN

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 2019 yılının ilk asgari ücretini belirlemek üzere yarın toplanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda saat 15.00’te başlayacak toplantıdan çıkacak sonuç merakla bekleniyor.

Şu an brüt 2 bin 620, net 2 bin 279 TL olan asgari ücrete, ne kadar artış yapılacağıyla ilgili düğümü komisyon toplantısı çözecek.

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Genel Sekreteri ve Asgari Ücret Saptama Komisyon üyesi Ali Yeltekin, en düşük asgari ücret rakamının 3 bin 150 TL olarak belirlenmesi talebinde bulunacağını, bu meblağdan da aşağı öngörülecek ücret miktarını kabul etmeyeceğini vurguladı.

İşveren Sendikası Başkanı Hasan Sungur ise, yapılan zamlar karşısında asgari ücrete ne kadar artış yapılırsa yapılsın işverenden alınan paranın işçiyi geçindirmeyeceğini ifade etti. Sungur, devletin işverenin cebindeki parayı alıp dağıtmak yerine, kalıcı bir çözüm getirmesi gerektiğinin altını çizdi.

İşveren Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Aroğlu ise hükümetin sermayenin erimesine sebep olduğunu, iş hayatının da şu an durgun bir dönem geçirdiğine işaret ederek ülke ekonomisinin dibe çöktüğüne dikkat çekti.

Yeltekin: 3 bin 150 TL’nin altına kesinlikle imza atılmayacak

Hür-iş Genel Sekreteri ve Asgari Ücret Saptama Komisyonu üyesi Ali Yeltekin, yeni asgari ücret olarak 3 bin 150 TL’nin altına kesinlikle imza atılmayacağını vurgulayarak, asgari ücretin yüzde 60’ının gıdaya harcandığı ancak gıdaya son 5 ayda yüzde 100’e yakın zam yapıldığını söyledi. Yeltekin, ürünlerin gramajının düşürüldüğünü ancak fiyatların yükseldiğini belirtti.

Siyasi partilerin bütçesine ve devlet harçlarına yüzde 30 oranında artış yaptığını, bu durumda asgari ücrete de aynı oranda zam yapılması gerektiğini söyleyen Yeltekin, özel sektörde 105 bin çalışan olduğunu, işverenlerin yarısının asgari ücretten yatırım yaptığını, böyle giderse Sosyal Sigortalar Dairesi’nin 22 milyon TL’ye yakın açık vereceği uyarısında bulundu.

banner9
Yeltekin, “Muhalefet nerede? Görevde mi? Asgari ücret açıklandı ancak muhalefetten ses yok!” diyerek asgari ücrete yeterli bütçesi olmayan hükümetin, hiçbir görevi olmayan bazı dış temsilcilere yılda 30 milyon TL ödediğini kaydetti. Yeltekin, asgari ücreti belirlemek için yapılacak ilk toplantının erteleneceğini düşündüğünü ifade ederek,  “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e ‘Eğer işçi, emekçi taraftarı yanındaysa bunu erken sonuçlandırarak, halkı yeni asgari ücretle tanıştırabilir ve yükünü hafifletebiliriz” dedi.

Sungur: Devletin kalıcı çözümler üretmesi gerekir

İşveren Sendikası Başkanı Hasan Sungur ise, hükümetin harçlara yaptığı yüzde 30 zammın karşısında işverenden alınan paranın işçiyi geçindirmeyeceğini vurguladı.

En büyük sıkıntının yerli vatandaşların, yabancı uyruklu çalışanlardan ayrılmaması olduğunu ifade eden Sungur, döviz kurundaki yükselişle artan fiyatların, döviz kuru düştükten sonra ucuzlatılmadığını söyledi.

Sungur, Ekonomi Bakanlığı’nın fiyatları denetleyerek güncellemesi gerektiğine değinerek, devletin hazırcı olarak işverenin cebindeki parayı alıp dağıtmak yerine, kalıcı bir çözüm getirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çalışan sayısına bakıldığında kaçak ve yabancı işçi sayısının yerli işçilerden fazla olduğuna dikkat çeken Hasan Sungur, işçinin yaşam, konut ve araba sorunları için devletin de kalıcı çözüm üretmesi gerektiğinin altını çizdi.

Aroğlu: Asgari ücret miktarı memnun etmeyecek

İşveren Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Aroğlu ise, hükümetin sermayenin erimesine sebep olduğunu belirterek iş hayatının da durgun bir dönemden geçtiğini söyledi. Aroğlu, ülke ekonomisinin dibe çöktüğüne dikkat çekti.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın yapmış olduğu ‘Rekabet Edebilirlik Durumu’ çalışması sonucunda, ülkemizin son 10 yılda alt sıralarda olduğu yerde saydığını ifade eden Aroğlu, Girne ve Çatalköy bölgesinde imar planları sınırlamalar ve Mağusa, İskele, Boğaziçi bölgelerine emirnameler getirildiğini, bunların ekonominin gelişimini engellediğini söyledi.

Aroğlu, görüşmeler sonucu kararlaştırılacak asgari ücret miktarından memnun kalınmayacağına dikkat çekerek,

bütçenin önünün açılması için her fırsatta hükümete yazılı önergeler sunduklarını, ancak henüz bir icraat söz konusu olmadığını vurguladı.  Burada en hassas noktanın, sürdürülebilir en yüksek maaşı vermek olduğuna değinen Aroğlu, devamı getirilemeyecek artışın öngörülmesinin yanlış olacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108