banner6

İşçi tarafı yeni asgari ücreti memnuniyetle karşıladı

banner37

​​​​​​​ Hür-İş Başkanı Serdaroğlu, ülkede hayatın pahalı olduğunu, her şeye zam yapıldığını, her geçen gün alım gücünün düştüğünü, asgari ücretin de açlık sınırının altında kaldığını belirterek, “İnsan onuruna yakışan yeni asgari ücretin belirlenmesi gerekiyordu” dedi

İşçi tarafı yeni asgari ücreti  memnuniyetle karşıladı
banner150 banner150 banner151

Ahmet UÇAR

Ülkemizde günden güne düşen alım gücü karşısında artık geçinemez bir duruma gelen vatandaşların dört gözle beklediği yeni asgari ücret işçi kanadı tarafından memnuniyetle karşılandı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yeni asgari ücretin brüt 7 bin TL, net ise 6 bin 90 TL olarak belirlenmesinin ardından asgari ücretle geçinmeye çalışan binlerce kişi artık zamlı maaşını almayı bekliyor.

KIBRIS’a konuşan Hür-İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, ülkede hayatın pahalı olduğunu, her şeye zam yapıldığını, alım gücünün düştüğünü, asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını belirterek, “İnsan onuruna yakışan yeni asgari ücretin belirlenmesi gerekiyordu” dedi.

Serdaroğlu, dünkü toplantıda işveren tarafının devlet temsilcilerine sorular yöneltip cevaplar aldığını, ardından da toplantıyı terk ettiğini, ancak yeni asgari ücrete itiraz etme haklarının olduğunu belirtti.

Yeni asgari ücrete itiraz edilmesi durumunda Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeniden toplanması gerekeceğini kaydeden Serdaroğlu, “Asgari ücrette asla geri adım atmayacağız” dedi.

“Asgari ücretle geçinenler zor bir süreçten geçiyor”

Serdaroğlu, asgari ücretle geçinen kişilerin zor bir süreçten geçtiğini belirterek, devletin bu nedenle yeni asgari ücreti belirlemek için tarafları toplantıya çağırdığını söyledi.

Devletin asgari ücretle ilgili 6 bin 500 TL gibi bir düşüncesinin olduğunu, ancak işçi tarafının etkisiyle bunu 7 bin TL’ye çıkardığını kaydeden Serdaroğlu, işveren tarafında ise prim desteğinin bir yıl uzatılması şeklinde destek verildiğini ifade etti.

İşveren tarafının kasım ayına kadar olan yüzde 18’lik hayat pahalılığı oranını dikkate aldığını belirten Serdaroğlu, bu oranın son yapılan zamların altında kaldığını dile getirdi.

Yeni asgari ücretin Bakanlar Kurulu’nun onayına gönderildikten sonra yürürlüğüne gireceğini vurgulayan Serdaroğlu, halkın sıkıntılarını azaltabilmek için yeni asgari ücretin ocak ayından itibaren geçerli olacağını kaydetti.

“Zamlar önlenmezse yeni

asgari ücret de yetersiz kalacak”

Son zamanlarda insanların ekonomik kriz nedeniyle kendi aralarında toplanıp grev yaptığından söz eden Serdaroğlu, asgari ücretin büyük önem arz ettiğini söyledi.

Serdaroğlu, işveren tarafının 6 bin 500-7 bin TL’lik asgari ücrete sıcak bakmadığını, kararı kendi aralarında değerlendirmek istedikleri için oylamaya katılmadan toplantıyı terk ettiğini dile getirdi.

Yeni asgari ücretin yasaya aykırı bir şekilde belirlenmediğinin altını çizen Serdaroğlu, “Asgari ücret yasal olarak incelenecek olsa 9 bin TL’ye çıkması gerekirdi” ifadesini kullandı.

Asgari ücretin artmasının ardından şimdi de zamların önlenmesi gerektiğine dikkat çeken Serdaroğlu, “Aksi halde yeni asgari ücret de yetersiz kalacak” dedi.

banner343
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 1 ay Önce

Evet asgari ücret almadıgimiz halde cok memnun olduk dogru olani yaptiniz. Tesekkurler.

Salih gül
Salih gül - 1 ay Önce

Evet asgari ücret güzel ama umarım işverende katkıda bulunurda rahat bir nefes alırız aksi taktirde asgari ücrette yetersiz kalacak

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110