banner6

İşçiler sağlığını değil ekmeğini düşünüyor

banner37

Uzmanlar, aşırı sıcakların altında dışarıda işçi çalıştırılmasının ciddi sağlık tehdidi oluşturduğuna vurgu yaparken, Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği Başkanı Osman Amca, çalışma saatlerini ikiye bölecek bir düzenlemeyi istemediklerini açıkladı:

İşçiler sağlığını değil ekmeğini düşünüyor
banner99

Ahmet UÇAR

“ARA VERİP, TEKRAR İŞBAŞI YAPMAK İSTEMİYORLAR”… Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların özellikle inşaat gibi açık alanlarda çalışanlar için ciddi sağlık tehdidi oluşturduğu belirtilerek, çalışma saatlerinde düzenleme istenirken, Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, işçilerin pandemi sürecinde ekonomik anlamda oldukça yıprandığını söyledi ve “İşçiler 12.00’de ara verip duş aldıktan sonra saat 16.00’da tekrar çalışmak istemiyor. Böyle olunca da yarım yevmiye ile çalışmak zorunda kalıyor. Yarım yevmiye ise yeterli değil. Sıcaklığın en yüksek olduğu Ağustos ayının ilk 10 günü, devlet ve işverenin işbirliğiyle işçilere tatil olarak verilmeli” dedi.

“SAĞLIKLARI RİSK ALTINDA, İSTEĞE BIRAKILAMAZ”… İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, sıcak hava koşullarında dışarıda çalışan kişilerin yaşayacağı sağlık sorunlarının bilimsel bir olgu olduğunu dile getirerek, bunun kişilerin isteğine bırakılamayacağına dikkat çekti. Girne Dr. Akçiçek Devlet Hastanesi Başhekimi Ceyhun Birinci ise sıcak hava koşullarında açık alanda çalışmak zorunda kalan işçilerin güneş çarpması, sıcak çarpması, halsizlik, baygınlık ve buna bağlı olarak gelişebilecek beyin kanaması gibi sağlık sorunları yaşayabileceğine vurgu yaptı.

Uzmanlar, mevsim normallerinin üzerine çıkan hava sıcaklarının yaşandığı günlerde özellikle 11.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkılmaması, bu saatler arasında 10 dakikadan fazla güneşe maruz kalmanın ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Uzmanların bu görüşleri doğrultusunda, özellikle inşaat gibi açık alanlarda çalışan işçilerin sağlığının korunması için birçok birlik çalışma saatlerinin düzenlenmesi yönünde görüş ortaya koyuyor ancak, evine ekmek götürmek zorunda olan işçiler ise zor koşullar altında olsa da çalışmaya devam etmek istiyor.

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, işçilerle tek tek görüştüğünü ve işçilerin saat 12.00’de dinlenmeye çekildikten 4 saat sonra tekrar işe başlamak istemediğini, bu nedenle de yarım gün çalışmaları sonucu yarım yevmiye alacaklarını belirterek, pandemi sürecinin yarattığı ekonomik krizin ardından bu yarım yevmiyelik maaşların yeterli olmayacağını kaydetti. Amca, sıcaklıkların Ağustos ayının 1’i ile 10’u arasında aşırı yükseldiğini, bu 10 günün 5 gününü devletin, 5 gününü de işverenlerin işçiye izin olarak vermesi gerektiğini ifade etti.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel ise sıcak hava koşullarında dışarıda çalışan kişilerin yaşayacağı sağlık sorunlarının bilimsel bir olgu olduğunu dile getirerek, kişilerin isteğine bırakılamayacağına dikkat çekti.

Girne Dr. Akçiçek Devlet Hastanesi Başhekimi Ceyhun Birinci de sıcak hava koşullarında açık alanda çalışmak zorunda kalan işçilerin güneş çarpması, sıcak çarpması, halsizlik, baygınlık gibi sağlık sorunları yaşayabileceğini anlattı.

Amca: İşçiler yarım yevmiye ile yaşayamaz

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, ülkemizdeki hava sıcaklıklarının artmasına bağlı olarak işçilerin çalışma saatlerinin düzenlenmesi için “her kafadan bir ses” çıktığını belirterek, asıl konuşması gerekenin işçiler ve kendileri olduğunu kaydetti.

Amca, işçilerin 12.00 ile 16.00 arası çalışılmamasına yönelik düzenlemeye sıcak bakmadığını dile getirerek, “İşçiler, bunu kabul etmek istemiyor. Saat 12.00’de ara verecek, duşunu alacak, dinlenecek; saat 16.00’da da tekrar çalışacak. İşçiler akşama kadar çalışmak ve öyle paydos etmek istiyor. Diğer türlü 12.00’ye kadar çalışması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Çalışma saatlerinin değiştirilmesi durumunda 12.00’ye kadar çalışacak olan işçilerin yarım yevmiye alacağına işaret eden Amca, işçilerin pandemi sürecinde ekonomik krize girdiğini bu nedenle yarım yevmiye ile ekonomik anlamda zorluk yaşayacağını vurguladı.

Amca, işçilerin çalışma saatleri noktasında her yıl Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bir teklifte bulunduğunu anlatarak, yılın en sıcak günlerinin Ağustos ayının 1’i ile 10’u arasında yaşandığını, bu nedenle Ağustos ayının 5 gününün işveren, diğer 5 gününün ise devlet tarafından karşılanarak işçilere izin verilmesi gerektiğini açıkladı.

İşçilerin yağmurda da çamurda da çalışabildiğini ve hava koşullarına bağlı kalmaları halinde hiç çalışamayacak duruma geleceklerini söyleyen Amca, işçilerle de tek tek konuştuğunu ve işçilerin öğleye kadar çalışmayı kabul etmediğini bildirdi.

Yüksel: Bireylerin isteğine bırakılmamalı

  İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, ülkemizdeki sıcaklık artışlarının açık alanda çalışan işçiler için birçok risk taşıdığını belirterek, çalışma saatlerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bir an önce düzenlenmesi ve bu düzenlemenin bireylerin isteğine bırakılmaması gerektiğini kaydetti.

Sıcak koşullarda dışarıda durmanın yarattığı sorunların bilimsel bir olgu olduğunu dile getiren Yüksel, tüm dünyanın bunun üzerinde durduğunu; sağlıkçıların, uzmanların ve müteahhitlerin de bunun farkında olduğunu ifade etti.

Yüksel, günlerin uzun olduğu bir dönemden geçildiğini bu nedenle sıcaklığın artış gösterdiği saatlerde çalışmak yerine daha serin saatlerde çalışmanın önem arz ettiğini söyleyerek, yetkililerin çalışan kişilerin sağlığını düşünmek zorunda olduğunu anlattı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda henüz bir bakanın olmamasının çalışma saatlerinin düzenlenmesini geciktirmekte olduğuna işaret eden Yüksel, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerek müdür, gerek müsteşar olsun birileri bu sorumluluğu üzerine almalı. Geçen her gün ayrı bir risk olarak karşımızda duruyor. Hükümet edenler mecliste olduğu gibi tatil moduna girmiş görünüyor; siyasi kaygılarla yaşıyorlar. Her kesimden açıklamalar yapılırken bu konuda hükümet edenlerden hiçbir açıklama yapılmıyor” şeklinde konuştu.

Yüksel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın gerek İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği ile gerekse Tabipler Birliği’yle görüşerek gereken düzenlemeleri bir an öne yapması gerektiğini yineleyerek, sıcak koşullarda çalışan işçilerin baygınlık geçirebileceğine, tansiyon ve şekerinin düşebileceğine dikkat çekti.

Birinci: Ölümle karşı karşıya kalabilirler

Girne Dr. Akçiçek Hastanesi Başhekimi Dr. Ceyhun Birinci, ülkemizdeki sıcak hava koşullarında açık alanda çalışan işçilerin güneş çarpması, sıcak çarpması, halsizlik, kırgınlık, ateş yükselmesi gibi birçok sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, işçilerin 13.00 ile 16.00 saatleri arasında açık alanda çalışmaması gerektiğini kaydetti.

Acil durumların söz konusu olması nedeniyle çalışmak zorunda kalan işçiler için ise gereken tedbirlerin alınması gerektiğini dile getiren Birinci, sıvı kaybından dolayı ayran gibi tuzlu içeceklerin alınması ve bolca sıvı tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

Birinci, sıcak koşullarda çalışan kişilerde sıvı kaybı sonucu tansiyon düşmesi ve baygınlık gibi sorunların yaşanabileceğini yineleyerek, özellikle yüksek yerlerde ve tehlikeli işlerde çalışan işçilerin düşme sonucu kafasını çarpıp beyin kanaması da geçirerek ölümle karşı karşıya kalabileceğini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104