İşçiler şimdilik rahat nefes aldı

banner37

İnsani koşullardan uzak mikrop yuvası barakalarda barındırılan yabancı uyruklu inşaat işçilerinin maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne şikâyet ettikleri Omağ İnşaat için yetkililer harekete geçti. Şirket, hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, hem de Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından sıkı denetim altına alındı

İşçiler şimdilik rahat nefes aldı
banner90
banner99

LTB, ÖNCE MÜHÜRLEDİ, SONRA MÜHRÜ KALDIRDI… LTB, dün sabah, Omağ İnşaat’a ait Metehan’da bulunan inşaat alanındaki işçilerin kaldığı yatı evlerini, gerekli hijyen ve sağlık koşullarına uygun olmaması nedeniyle mühürledi. Ancak belediye daha sonra mutfak, banyo ve tuvalet gibi ortak hacim alanlarının temizlenip, tamir edilmesinin ardından mührü kaldırdı

“İŞÇİLERİN İHRACI SÖZ KONUSU DEĞİL”… Çalışma Bakanlığı müfettişleri, hem mağdur işçilerle, hem de işverenle temasa geçerek, işçilerin geriye dönük maaşlarının ödenip, sosyal sigortalarının da yatırılması için girişim yaptı. Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, işçi hakları için ne gerekiyorsa onu yapacaklarını söyledi ve kesinlikle işçilerin ihracı gibi bir şeyin söz konusu olmadığını ifade etti

“GERELİ TAMİRAT VE TEMİZLİK YAPILDI”… Lefkoşa Türk Belediyesi Müdür Muavini Levent Özverel, Omağ İnşaat’ta çalışanların barındığı yerlerin insanlık dışı olduğu gerekçesi ile mühürlendiğini ancak şirketin iyi niyetli girişimleri olup, ortak hacimler olan mutfak, tuvalet banyo gibi alanların düzenlenip, temizlenmesinin ardından mührün kaldırıldığını söyledi. Özverel, “Bu ortak hacimlerin temizliği, bakımı ve tamiri yapıldıktan sonra koğuşların da sıra ile temizliği yapılacak” dedi

Ceren ÖZBİL

Başkent Lefkoşa’da, yabancı uyruklu işçilerin maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne şikâyet ettikleri Omağ İnşaat şirketi sıkı denetim altına alındı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçilerin geriye dönük maaşlarını almaları ve sosyal sigorta yatırımlarının yapılması için, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) de barındıkları yerlerin hijyen ve sağlık koşullarına uygun hale getirilmesi için devreye girdi.

LTB ekipleri, söz konusu şirkete ait Metehan’da bulunan inşaat alanındaki işçilerin kaldığı barınakları, dün sabah saatlerinde gerekli hijyen ve sağlık koşullarına uygun olmaması nedeniyle mühürledi. Ancak daha sonra mutfak, banyo tuvalet gibi ortak hacim alanlarının temizlenip, tamir edilmesinin ardından belediye mührü kaldırdı.

Çalışma Bakanlığı müfettişleri ise hem mağdur işçilerle, hem de işverenle temasa geçerek, işçilerin geriye dönük maaşlarının ödenip, sosyal sigortalarının da yatırılması için girişim yaptı.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, işçi hakları için ne gerekiyorsa onu yapacaklarını söyledi ve kesinlikle işçilerin ihracı gibi bir şeyin söz konusu olmadığını ifade etti.

LTB Müdür Muavini Levent Özverel de Omağ İnşaat’ta çalışanların kaldığı yerlerin insanlık dışı olduğu gerekçesi ile mühürlendiğini ancak ardından şirketin iyi niyetli girişimleriyle, mutfak, banyo ve tuvalet gibi ortak hacimleri düzenleyip, temizlemesinin ardından mührün kaldırıldığını söyledi.

Sucuoğlu: İşçi hakları için gereken ne ise yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Omağ İnşaat’taki işçilerle ilgili bakanlığı ilgilendiren konunun, çalışma ve maaş konusu olduğunu söyledi.

Şirket yetkilileri ile görüşme yapacağını kaydeden Sucuoğlu, gözlemlerinin şirket yetkililerinin sorunu çözmek istediği yönünde olduğunu belirtti.

Sucuoğlu, “Şirket, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecek gibi görünüyor. Ancak biz açık ve net söyledik, yasal olarak yapılması gereken ne ise onu yapacağız. Yani bu da işçilerin hakları anlamındadır” dedi.

“Bazıları 4, bazıları 2 aydır maaş alamadığını söyledi”

Sucuoğlu, bu konuda bakanlığa düşen görevin işçilerin ödenmeyen maaşlarının ödenmesini sağlamak olduğunu kaydetti ve bunun için de 6 tane müfettiş görevlendirdiğini anlattı.

Faiz Sucuoğlu, şöyle konuştu:

“İki gündür 6 müfettiş işçilerin şikayet dilekçeleriyle ilgileniyor. Hepsi değerlendirildi. Bazıları 4 aydır, bazıları ise 2 aydır maaş almadığını dile getiriyor.

Bazılarının sigorta yatırımlarında da sorun olduğu yönünde bilgiye ulaştık. Şirketle de görüşüyoruz”.

banner134
“İhraç, söz konusu değil”

İşçilerin ihraç edilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Sucuoğlu, “işçilerin geriye dönük ödemeleri yapılacak. Ülkelerine geri dönüp dönmeyecekleri kendi verecekleri bir karardır. Ancak biz ihraç etmeyeceğiz” dedi.

“Diğer inşaatlarda da sıkı denetimler sürüyor”

Sucuoğlu, diğer inşaatlarda da denetimlerin sıkı bir şekilde devam ettiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bu konunun bilgimize gelmesinin hemen ardından çalışmalara başladık.

Çalışma Dairesi Müdürü, bütün mesaisini bu konu üzerine harcıyor.

Çalışma Dairesi’nin 6 müfettişi bu konu üzerinde çalışıyor.

Mağdur olan insanlarla müfettişler temas halindedir. İşveren ile Çalışma Dairesi Müdürü temas halindedir.

Amaç, bu insanların yaşadığı mağduriyeti ortadan kaldırmaktır.

Ayrıca diğer inşaatlarda da denetimler devam ediyor.

İskeleler artık değişti ve Avrupa standartlarına uygun hale getirildi. Bu konuda ihbar geldiği anda inşaatı durduruyoruz. Gerekli durumlarda cezaları kesiyoruz.

Ayrıca kayıt dışılık konusunda da denetimler devam ediyor ancak sürenin dolmasıyla da daha sıkı denetimler başlayacak.

Bu konuda kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Çünkü 3 aylık yani 90 günlük süre verdik. Bu süre zarfında da hala kaçak çalıştıranlar varsa onun ceremesini çekecekler”.

Özverel: Ortak hacim alanlarının

temizlenmesinin ardından mühür kaldırıldı

Lefkoşa Türk Belediyesi Müdür Muavini Levent Özverel, Omağ İnşaat’ta çalışanların barındığı yerlerin insanlık dışı olduğu gerekçesi ile mühürlendiğini ancak ardından şirketin iyi niyetli girişimleri olup,  ortak hacimler olan mutfak, tuvalet banyo gibi alanların düzenlenip, temizlenmesinin ardından mührün kaldırıldığını söyledi.

Özverel, şunları anlattı:

“Bizim de orada olduğumuz sırada, alana, temizlik firması getirildi ve temizlik yapıldı. Ayrıca tamirat da yapıldı. Bu çerçevede mührü kaldırdık.

Takibimiz devam ediyor. Zaten oradaki insanları sokağa atmak gibi bir durum olmazdı.

Bu ortak hacimlerin temizliği, bakımı ve tamiri yapıldıktan sonra koğuşların da sıra ile temizliği yapılacak.

Bu konuda işçiler de gönüllü olarak temizliğin yapılması konusunda kendi şirketlerine destek verecek”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75