banner6

İşçilerin çalıştırılma saatleri denetlenmeli

banner37

İşçi örgütleri, inşaat sektörüne yönelik çalışma saatlerinin sınırlandırılması kararını yeterli bulmadı:

İşçilerin çalıştırılma saatleri denetlenmeli
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in Bakanlar Kurulu’ndan onaylanan “İşyeri veya İşlerin Açılış ve Kapanış Gün ve Saatleri” kararının detayları arasında açıkladığı inşaat sektörünün çalışma saatlerini pazar günleri hariç 07.00 ve 21.00 saatleri arasında sınırlandırması kararını işçi örgütleri yeterli bulmadı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği, Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) ve Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR- İŞ), İş Yasası’na göre bir işçinin günde 8 saat, haftada toplam 40 saat çalıştırılması gerektiğine dikkat çekti. Örgütler, bakanlığın yaptığı açıklamada inşaatların ne kadar süre çalışacağının belirtildiğini, kendileri için önemli olanın ise işçilerin ne kadar süre çalışacağı olduğunu belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın konuyla ilgili yaptığı açıklamanın yetersiz olduğunu ifade eden örgütler, açıklamanın bu boyutta kalması halinde işçilerin angarya usulü çalıştırılmalarının önünün açılacağını söyledi. Örgütler, bakanlığın işçilerin ne kadar çalıştırıldıklarını da sıkı bir denetimden geçirmesini talep etti.

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği ve Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, Bakanlar Kurulu’nun kararını olumlu bulurken, hafta içi 07.00 ve 21.00 saatleri arasında işçi çalıştırmak gibi bir durum olmadığını, kendilerinin bu kadar uzun bir süre işçi çalıştırmasına karşı olduklarını belirtti. Saat 21.00 taleplerinin yaz aylarındaki sıcak hava koşullarını göz önüne alınarak yapılan bir talep olduğunu, işçileri sıcak havada çalıştırmak istemediklerini bildirdi.

Felek: Önemli olan işçinin ne kadar çalışacağı

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) Başkanı Hasan Felek, çalışma saatlerinin emekçilerin en büyük sorunlarından biri olduğunu söyledi.

Felek, İş Yasası’na göre bir işçinin günde en fazla 8 saat, haftada 40 saat çalıştırılabileceğini kaydetti.

Bu yasanın KKTC’de birçok işyerinde uygulanmadığını ifade eden Felek, bunun da yıllardır önemli bir sorun olarak karşılarında durduğunu bildirdi. Felek, ülkemizdeki inşaatlarda kölelik koşulları olduğunu dile getirdi. Sadece inşaatlar için değil, tüm sektörlerdeki işçilerin İş Yasası’na göre çalıştırılmaları gerektiğinin altını çizen Felek, DEV-İŞ’e göre, önemli olanın inşaatların ne kadar süre çalıştığı değil, işçilerin ne kadar çalıştırıldıklarının önemli olduğunu belirtti.

Felek, sabah 07.00 ve akşam 21.00 saatleri arasının çalışma saati açısından çok uzun süre olduğunu açıkladı. Çalışma Dairesi’nin işçilerin çalışma saatlerini kontrol etmesi ve yasaya uygun hale getirmesinin gerektiğini söyleyen Felek, yasanın ucunun açık olduğunu, bu nedenle de dairenin iyi denetim yapması gerektiğini bildirdi.

Felek, 8 saatlik çalışma süresi için işçi sınıfının yüzyıllardır mücadele verdiğini işaret ederek, Çalışma Bakanı’ndan bu konuda adım atmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Baykent: Bakanlığın açıklaması yetersiz

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Tezel Baykent, İş Yasası’na göre işçilerin çalışma saatlerinin maksimum 8 saat olması gerektiğini, üzeri çalışmalarda ise bu sürenin maksimum 4 saat olması gerektiğini ve ek ücret verilmesi gerektiğini belirtti.

Baykent, kendilerine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu konuyla ilgili daha detaylı bir açıklama yapması gerektiğini aktardı.

Açıklamanın bu boyutta kalması halinde işçilerin angarya usulü çalıştırmalarının önünün açılacağını ifade eden Baykent, konuyla ilgili daha açıklayıcı bir yayın yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Tezel Baykent, yasaya göre işçilerin çalıştırılma saatlerini ilgili daire tarafından denetlenmesi gerektiğini anlattı. İşçilerin gerek İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda, gerekse de diğer haklarının sağlanmasını talep ettiklerini söyleyen Baykent, eğer gerekli adımlar atılır ve bu söyledikleri uygulanırsa, kendilerinin birlik olarak gereken desteği vermeye hazır olduklarını açıkladı.

Çaluda: Tüm işçilerin çalışma saatleri düzenlenmeli

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ) Başkanı Ahmet Çaluda, işçilerin günde 8 saat, haftada 40 saat çalıştırılmaları gerektiğini söyledi. Çalışma saatlerinin sadece inşaatlarda değil, tarım ve diğer sektörlerde de düzenlenmesi gerektiğine dikkat çeken Çaluda, çalışma saatlerinin yanında, daha önemli konu olan iş güvenliği konusunda da denetim yapılmasını istedi.

İnşaatlardaki çalışma saatleri ile ilgili olarak bakanlığın daha detaylı bir açıklama yapması gerektiğini kaydeden Çaluda, işçilerin çalışma saatleri ile ilgili olarak da net bir açıklamanın yapılması gerektiğini bildirdi.

Ahmet Çaluda, mağazada çalışan bir işçi ile inşaatta çalışan bir işçinin maaşının farklı olması gerektiğini de aktardı. Çaluda, zor şartlarda çalışan işçinin maaşının daha yüksek olması gerektiğini dile getirdi. Çaluda, çalışma saatleriyle ilgili olarak işçi sendikalarının görüşünün de alınması gerektiğini söyledi. Çaluda, inşaatlarda sadece çalışma saatlerinin değil, çalışma koşulların da denetlenmesi gerektiğini, Çalışma Dairesi’nin görevinin de bu olduğunu sözlerine ekledi.

Gürcafer: 12 saat işçi çalıştırmak gibi durum yok

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, kararı doğru değerlendirmek gerektiğini söyledi. Gürcafer, düzenlemede sabah saat 07.00’den, akşam 21.00’a kadar bir işçiyi çalıştırmak gibi bir durum olmadığını kaydetti.

Kendilerinin de bu kadar uzun süre bir işçinin çalıştırılmasına karşı olduklarını anlatan Gürcafer, konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler ile de konuştuklarını bildirdi. Gürcafer, hassas oldukları noktanın Girne ve Lefkoşa gibi kentlerde trafik yoğunluğunun olduğu yerlerde malzeme nakliyatı konusunda olduğuna dikkat çekti. Gürcafer, örnek olarak Girne dağ yolunda ağır vasıtaların bu yolu kullanmalarına saat bazında kısıtlama durumunda, nakliyat işi kısa bir saat dilimi arasına sıkıştırılması halinde yoğunluk nedeniyle tehlikenin artacağını ifade etti.

Cafer Gürcafer; “Gece saat 23.00’ten sonra çalışma için kimse bize müracaatta bulunmasın zaten, bu doğru olmaz. Akşam saat 21.00’den sonra istisnai durumlarda çalışma bizim iznimiz altındadır. Biz gerekli bildirimi Çalışma Dairesi’ne yaparız. Bu konuda da bir sıkıntı yoktur. Olumlu bir yaklaşımdır” diye konuştu.

Akşam saat 21.00’e kadar çalışılabilme talebi, küresel ısınmadan nasibini alan ülkemizde yaz aylarında sıcakta çalışmanın önüne geçebilmek için yapıldığını kaydeden Gürcafer, her ayrıntının etraflıca düşünülerek hareket edildiğini, kimsenin 12-14 saat çalıştırılma gibi bir durumun söz konusu olmadığını, yasada günlük çalıştırılma saatinin 8 olduğunu sözlerine ekledi.

Amca: Düzenlemeden memnunuz

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca ise, çalışma saatleri ile ilgili yapılan düzenlemeden memnun olduklarını söyledi. Amca, açıklamanın ardından artık herkesin çalışma saatlerinin ne olduğunu iyice bilebileceğini kaydetti.

Bu uygulama ile birlikte işçinin de işverenin de huzursuz olmayacağını belirten Amca, pazar günleri özel ve acil bir iş yoksa kimsenin çalışmayacağı kararının da yerinde olduğunu bildirdi.

Pazar günü çalışmayan işçinin istirahat edebileceğini ve ailesiyle vakit geçirebileceğini anlatan Osman Amca, hafta içi akşam saat 21.00’den sonra çalışma yasağı getirilmesinin de güzel bir uygulama olduğunu açıkladı. Amca, bu uygulama ile de işçilerin gece geç saatlere kadar çalıştırılma durumunun ortadan kalkacağını, mahalle sakinlerinin de inşaatlardan yükselen seslerden rahatsız olmayacaklarını aktardı.

Tüm bu kararların tüm her sektörden temsilcinin katılımıyla alındığını, kendilerinin de bu kurula katıldıklarını anlatan Amca, bu kurulun her hafta toplanacağını ve yeni kararlar üretileceğini söyledi. Amca, ümitlerinin bundan sonrakilerin alınan bu kararları bozmaması olduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 11:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104