İşçilerin geri dönüş şartları belirlenecek

banner37

Bakanlar Kurulu, bugünkü toplantısında, Koronavirüs vakalarının görüldüğü dönemde ülkeden ayrılan çalışma izinli işçilerin nasıl geri getirileceğini ve getirilmeleri durumunda karantina şartlarının neler olacağını değerlendirecek

banner87
İşçilerin geri dönüş şartları belirlenecek
banner90
banner8

“BAKANLAR KURULU’NDA TARTIŞILACAK”… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Koronavirüs vakalarının görüldüğü dönemde ülkeden ayrılan ve geri getirilmesi planlanan çalışma izinli işçilerle ilgili uygulanacak kuralların henüz netleşmediğini açıkladı. Konuyu bugün yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında masaya yatıracaklarını ifade eden Sucuoğlu, ayrıca bu yönde işyerlerinden gelen teklif ve önerilerin de değerlendirileceğini söyledi

Ceren ÖZBİL

   Koronavirüs vakalarının görüldüğü dönemde yaklaşık 12 bin çalışma izinli işçi ülkeden ayrılırken, şimdi bu işçilerin ülkeye nasıl geri getirileceği ve getirilmesinde de hangi şartların uygulanacağı henüz netleştirilmedi.

   “Getirilen işçilerin karantinada nerede kalacakları”, “işçilerden istenecek sağlık belgeleri”, “karantina için ne kadar ücret ödeneceği” merak edilen konuların başında geliyor.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, konunun bugün Bakanlar Kurulu’nda masaya yatırılacağını açıkladı.

   Sucuoğlu, işverenlerle de görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

 

“Bakanlar Kurulu’nda yeniden ele alınacak”

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Koronavirüs vakalarının görüldüğü dönemde ülkeden ayrılan ve geri getirilmesi planlanan çalışma izinli işçilerle ilgili uygulanacak kuralların henüz netleşmediğini kaydetti.

   Konuyu bugün yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında masaya yatıracaklarını ifade eden Sucuoğlu, ayrıca bu yönde işyerlerinden gelen teklif ve önerilerin de olduğunu ifade etti.

   Sucuoğlu, “İşverenlerin verdikleri listelerdeki isimleri mi getirelim, buraya geldiklerinde nerede kalacaklar gibi konular detaylı bir şekilde değerlendirilecek” dedi.

“12 bin işçi, ülkesine geri döndü”

   Faiz Sucuoğlu, bu süreçte yaklaşık 12 bin işçinin ülkesine döndüğünü ifade ederek, şunları söyledi:

   “Bunların büyük bir bölümü çalışma izinli olup primleri yatırılanlardır. Ama bir şekilde Türkiye’ye gittiler ve geri gelemiyorlar. Geri gelme hakları da var. Kendi ellerinde olmayan bir süreç yaşadılar. Dolayısıyla şimdi bunların getirilmesinde işverenlerle bir temasa geçmemiz lazım. İşveren bize ihtiyacı olan çalışanlarını söyleyecek ve biz de ona göre adım atacağız. Hedefimiz bu şekilde çalışmaktır”.

“Sağlık sertifikası ile gelme

konuları da değerlendirilecek”

   Sucuoğlu, işçilerin sağlık sertifikası ile gelme ihtimalinin de konuşulduğunu belirtti ve “Bu konu biraz daha tartışma kaldırıyor. Geçen gün Bakanlar Kurulu’nda aldığımız karar, iki haftalık bir karantinaydı. Ancak ardından iş insanları bizi ziyaret etti ve görüş alışverişinde bulunduk. Bunlar arasında 14 gün karantinada kalınsın ama daha az miktar ödeme yapılsın var. Bunlar tek tek değerlendirilecek” dedi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75