banner6

İşçilerin ölümle dansı sürüyor

banner37

KIBRIS, günlerdir işçilerin inşaatlarda baret, halat ve yelek gibi gerekli güvenlik önlemi alınmadan çalıştırılmasını gündeme getiriyor ancak ne işverenler ne de devlet bu konuda bir adım atıyor

İşçilerin ölümle dansı sürüyor
banner151 banner143

Ali CANSU

KIBRIS, günlerdir işçilerin inşaatlarda baret, halat ve yelek gibi gerekli güvenlik önlemi alınmadan çalıştırılmasını gündeme getiriyor ancak, yurdun dört bir yanındaki hemen hemen tüm inşaatlarda işçiler, ölümle burun buruna çalışmaya veya çalıştırılmaya devam ediyor.

Yasa, inşaatlarda çalışan işçilerin başlarını koruyacak baret giymelerini, yüksekte çalışıyorlarsa düşmelerini önleyecek halatla bağlı olmalarını zorunlu kılıyor ancak ne işverenler ve işçiler bu yasaya uyuyor, ne de yetkililer yasalara uyulması için etkili bir denetim yapıyor.

Evine ekmek parası götürmek zorunda olan işçiler ise ‘canları avuçlarında’, çaresizlik içinde çalışmaya devam ediyor.

Başkent Lefkoşa’nın en işlek ve en kalabalık bölgelerinden olan Dereboyu’nda yapımı devam eden inşaatlarda da işçiler her türlü tehlikeye açık bir şekilde çalıştırılıyor. İşçiler, her gün yüzlerce insanın gözleri önünde çok katlı bina inşaatlarının üzerinde korumasız bir şekilde çalışıyor ancak kimse de çıkıp buna ‘dur’ demiyor.

Ders alınmıyor

Dereboyu’nda dün bir inşaatta çalışan iki işçi, binanın ön kısmını kaplayan demir levhaları yerine yerleştirmeye çalışırken objektifimize takıldı.

Hiçbir yere bağlı olmayan ve düşmeleri halinde sakat kalmaları ya da yaşamlarını yitirmeleri kaçınılmaz olan bu işçilerin, bu şekilde çalıştırılmaları veya çalışmalarına izin verilmesi, geçmiş kazalardan hiç ders alınmadığını da gözler önüne serdi.

Birçok inşaat aynı durumda

KIBRIS, Dereboyu’nda dün birçok inşaatta benzer şekilde çalışıldığını görüntüledi.

Dereboyu’nun arka sokaklarında bulunan ve yapımı devam eden 4-5 tane inşaatta da işçiler yine hayatlarını tehlikeye atarak çalışmayı sürdürüyor.

Bir inşaatta işçi, elindeki tahta veya ölçüm çubuğunu aşağıdaki kata ulaştırmak için hiçbir emniyet tedbiri almadan uğraş verirken, bir başka binada ise boyacı işçiler yine güvenlik tedbiri olmadan çalışıyor.

Gönyeli’de de durum pek iç acıcı değil

Gönyeli’de sabahın erken saatinde işe başlayan işçiler, gün yeni ağarırken tehlikeli bir şekilde çalışmayı sürdürüyor.

Başlarında baret ve hiçbir yere bağlı olmadan çalışmayı sürdüren bu işçiler, hayatlarını da tehlikeye atarak evlerine ekmek götürme uğruna çalışıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2017, 08:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104