banner6

İsias Davası 

banner37

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, Kahramanmaraş merkezli depremde 35 Kıbrıslı Türk’e mezar olan Adıyaman’daki İsias Otel davasına ilişkin güncel bilgiler paylaştı.

İsias Davası 
banner90
banner99

KIBRIS ÖZEL 

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, Kahramanmaraş merkezli depremde 35 Kıbrıslı Türk’e mezar olan Adıyaman’daki İsias Otel davasına ilişkin güncel bilgiler paylaştı.

Dava sürecinin adım adım ilerlediği bilgisi veren Esendağlı, “Güçlü bir iddianame hazırlığı var. Bunun için zamana ihtiyaç var. Detaylı çalışmalar yapılıyor. İddianame hazırlığı için 6-8 aya ihtiyaç olacağı ifade ediliyor” dedi.

Esendağlı, Türkiye’den 6 kişilik bir hukukçu grubunun Kıbrıs’tan da kendisinin de içerisinde olduğu 14 kişilik bir grup ile birlikte koordineli bir çalışma yürüttüğü bilgisini kamuoyu ile paylaştı. 

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, BRT’de yayınlanan canlı yayında İsias Otel soruşturmasına yönelik bilgiler paylaştı. 
İsias Otel dosyasının çatı davadan ayrılmasının önemli ve olumlu bir gelişme olduğunu belirten Esendağlı, “Soruşturma dosyası adım adım ilerliyor. Biz de Barolar Birliği olarak Türkiye’deki Barolar Birliği ile karşılıklı çalışarak ailelerin resmi vekaletlerini çıkarıp oradaki avukatlara gönderdik. Aileler de artık oradaki davada resmi olarak avukatlarıyla temsil ediliyorlar. Dosyayı bire bir takip etme imkanı da veriyor bu bize. Hem de ilerleyen aşamalarda müdahale edilmesi gerekirse edebilmesine, ta ki iddianamenin dosyalanması ve dava sürecinin  aktif olarak başlamasına kadarki dönemden bahsediyorum” dedi. 

“Adıyaman Başsavcılığı resmi yazışmalar yaptı”

“Özellikle bizim güçlü bir şekilde erken bir zaman organize olarak mücadeleye girişmemiz olumlu bir etki oldu” diyen Esendağlı, otel sahipleri dışında bir tutuklama olmadığını ancak soruşturmanın genişleme eğiliminde olduğunu kaydetti. 

Esendağlı şu bilgileri paylaştı:

“Adıyaman Başsavcılığı resmi yazışmalar yaptı, belediyeden otelle ilgili tüm evraklar istendi. Turizm Bakanlığı ile yazışma yapıldı, otelin işletme izni alırken sunduğu her türlü belgeler talep edildi, Kalkınma Bankası’ndan alınan bir kredi var. Bu noktada denetleme olmuşsa burada bir talepte bulunuldu. Bu yazışmalardan gelecek resmi dokümanlar da bu otelin bu sonuca ulaşmasında ortaya çıkacak muhtemel sorumlular dosyaya olası zanlılar olarak eklenecek.”

“Etkili bir dosya hazırlansın istiyoruz”

Kamuoyunda soruşturmanın acilen noktalanması ve sorumluların cezalandırılması beklentisi olduğunun farkında olduklarını belirten Hasan Esendağlı, önemli olanın zaman değil, hazırlanacak dosyanın güçlü olması olduğuna vurgu yaptı. 

Esendağlı konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu soruşturmanın acilen sonuçlandırılması ailelerin ya da bizim bir talebimiz değil. Makul bir süre içinde tamamlanmasını bekliyoruz. Esas olarak yarın iddianame dosyalandığında etkili bilgi belge ve şahadete sahip bir doysa istiyoruz. İddianamenin güçlü bir şekilde hazırlanması ise 6-8 ay istiyor. Gün be gün takipteyiz. Bizi şu anda endişeye sevk edecek bir gelişme yoktur. Hem Kıbrıs hem de Türkiye kamuoyunda dikkatlide taklip ediliyor soruşturma. Hemen soruşturma bitsin tutuklama olsun taleplerini anlıyorum ama bunlar gerçekçi değil. Karşı taraftan da savunmalar gelecek, boşluklar bulunmaya çalışacak. Karşı taraf da hazırlıklar içerisindedir. Bu büyük bir ceza davası olacak. Bugünden yarına soruşturma tamamlansın, hemen cezalandırılsın .. Talebimiz bu değil, etkili bir dosya oluşturulmasıdır. Gerçekten suçlu insanların bulunup yardı önüne çıkarılmasını istiyoruz. Gerçekten suçlu olan suçu oranında ceza alsın. Ailelerin de yaklaşımı budur.” 

“Güçlü bir ekiple organize bir şekilde çalışıyoruz”

Türkiye’de Türkiye’de davayı takip eden 6 kişilik bir avukat grubu olduğu bilgisini veren Esendağlı, “Ailelerimizin tümü bu ekip tarafından temsil ediliyor. Bir de başka bir avukat ekibi var, koordineli çalışılıyor. İçerisinde benim de olduğum 14 kişilik bir ekip de buradan çalışıyor” bilgisi verdi.
“KTMMOB’nin otel ile ilgili hazırladığı raporun, adli tabibin yaptığı çalışmaların, ailelerimizin vekaletlerinin Türkiye’ye ulaştırılması gibi ülkemizde yapılan çalışmalar da bizler aracılığıyla Türkiye’ye iletiliyor” diyen Esendağlı, “Güçlü bir ekiple ve organize bir şekilde çalışıyoruz. KKTC hükümeti de destek olacağını belirtiyor. Türkiye’den de çok sayıda destekçimiz var. Meselenin yarattığı etki tam bir bütünlük içerisinde sonuca ulaşmak için ciddi bir iş birliği içeriyor” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2023, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104