banner6

Işıksal, Türk Birliği’nin oluşması onların emperyalist ve diğer çıkarları için bir baş kaldırı, meydan okumadır

banner37

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Özel Danışmanı ve Müzakere Heyeti Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Işıksal Kıbrıs TV’de soruları yanıtladı.

Işıksal, Türk Birliği’nin oluşması onların emperyalist ve diğer çıkarları için bir baş kaldırı, meydan okumadır
banner150

banner150

banner99

KIBRIS GAZETESİ - ÖZEL HABER

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Özel Danışmanı ve Müzakere Heyeti Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Işıksal Kıbrıs TV’de soruları yanıtladı:

“OK YAYDAN ÇOKTAN ÇIKTI”

Türkiye’nin KKTC’nin tanınması ile ilgili resmi bir devlet politikası izlediğine dikkat çeken Işıksal, “Artık geri dönülemez bir devlet politikasından bahsediyoruz. Ok yaydan çoktan çıktı. KKTC’nin tanıtılması, Türkiye Cumhuriyetinin resmi bir devlet politikasıdır. Sayın Cumhurbaşkanının direk açık çağrısından tutun da, güvelik kurulu kararları, meclis kararları, parti kararlarını hepsini birlikte okuduğumuzda artık elimizde çok fazla empirik kanıt var. Artık söylemde kalacak bir şey değil ve bunun söylemden ibaret kalmayacağını da TDT’ye gözlemci üyeliğimizle görmüş olduk” ifadelerine yer verdi.

“ANAYASAL ADIMIZLA GÖZLEMCİ ÜYE OLDUK”

TDT üyeliğine kadar KKTC’nin sadece İslam İşbirliği Teşkilatına resmi olarak gözlemci üye olduğunu anımsatan Işıksal, “Türk Devletleri Teşkilatı’na tam olarak anayasal adımızla, KKTC adıyla gözlemci üye olduk. Bu tarihi bir başarıdır. Rum basını ve Rum tarafı için büyük bir hezimet oldu bu ve açıklamalarında KKTC oraya entite olarak girdi, devlet olarak girmedi şeklinde geçiştirmeye çalıştılar. Bütün Türk Devletleri Teşkilatlarının anayasasını satır satır okudum, orada hiçbir yerde KKTC entite olarak girmiştir ifadesi geçmiyor” şeklinde konuştu.

“TÜRK DİPLOMASİSİNİN BAŞARISI”
KKTC’nin anayasal adıyla üyeliğini Türk diplomasisinin büyük bir başarası olarak tanımlayan Işıksal, “Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının büyük bir diplomatik başarısından bahsediyorum. O metinleri okuduktan sonra bu adımın ne kadar harika ve mükemmel bir şekilde hazırlandığını ve yoruma açık bir nokta olmadığını görüyorum” dedi.

“DÜNYA SİYASETİNİ KÖKÜNDEN SARSACAK BİR ORGANİZASYON”
“TDT’ye Avrupa Birliği Üyesi Macaristan’da gözlemci üye, Türkmenistan’da gözlemci üye ve bunun yanı sıra 5 tane daimi üyenin olduğu ilerisi için son derece önemli, dünya siyasetini kökünden sarsacak potansiyele sahip bir organizasyon.”

“TÜRK BİRLİĞİ BÜTÜN OYUNLARI RAFA KALDIRACAK”
“TDT’ye hiçbir ülkenin sıcak bakmayacağını, bunun çökmesi için, ilerlememesi için her türlü gayret içine gireceklerini bilmek lazım. Buna kimse destek olmayacak, köstek olacak çünkü Türk Birliği’nin oluşması onların emperyalist ve diğer çıkarları için bir baş kaldırı, meydan okumadır. Artık ne batının ne Rusların ne de Çin’in TDT başarılı bir şekilde ilerlerse artık eskisi kadar o bölgelerdeki nüfusları güçlü olmayacak ve bunu tabi ki de kimse istemez. Türkiye’nin önderliğinde kurulacak bu Türk Birliği bütün bu oyunları rafa kaldıracak.”

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2023, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104