banner6

Isınan cihazlar yangın çıkarabilir

banner37

Elektrik mühendisleri, elektrikli aletlerin ısınıp yangına sebebiyet verebileceği uyarısında bulunarak, elektriksel aksamların güvenilir olması gerektiğinin altını çizdi, güçlü aletlerin adaptörle değil direk prize takılarak kullanılması gerektiğini belirtti

Isınan cihazlar yangın çıkarabilir
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

“ADAPTÖR YERİNE ÜÇLÜ PRİZ KULLANIN”… Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, klima ve vantilatörlerin elektriksel aksamlarının güvenilir olması gerektiğini belirtti. Öte yandan adaptör kullanımına da değinen Cellatoğlu, çoğaltma kullanımının da yangın riski ve tehlike arz ettiğini, cihazların direk duvar üzerine bağlanması gerektiğini vurguladı. Cellatoğlu, 2’li değil 3’lü priz kullanılması gerektiğini söyleyerek, “ikili prizin ısınma yaparak yangın çıkarma riski vardır” şeklinde konuştu.

Havaların ısınmasıyla birlikte ülkemizde de dünyada da yangınlarda artış yaşandı. Sadece orman veya arazi yangınları değil, ev yangınlarında da bir artış söz konusu.

banner134

Ev yangınları ile ilgili KIBRIS’a konuşarak uyarılarda bulunan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, klima ve vantilatörlerin elektriksel aksamlarının güvenilir olması gerektiğini belirtti.

Öte yandan adaptör kullanımına da değinen Cellatoğlu, çoğaltma kullanımının da yangın riski ve tehlike arz ettiğini söyledi. Cellatoğlu, güçlü cihazların direk duvar üzerine bağlanması gerektiğini vurguladı.

Cellatoğlu, 2’li değil 3’lü priz kullanılması gerektiğinin altını çizerek, “ikili prizin ısınma yaparak yangın çıkarma riski vardır” dedi.

“Isınan cihazlara ve adaptör kullanımına dikkat edin”

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, ülkemizde meydana gelen ev yangınlarına dikkat çekerek, alınabilecek önlemleri sıraladı.

Cellatoğlu, özellikle yaz aylarında ve havaların bu denli ısındığı günlerde vatandaşların yoğun olarak klima ve vantilatör kullanımına yöneldiğini belirterek, kullanılan bu ürünlerin elektriksel aksamlarının güvenilir olması gerektiğine dikkat çekti.

Öte yandan adaptör kullanımına da değinen Cellatoğlu, çoğaltma kullanımının da yangın riski ve tehlike arz ettiğini söyledi. Cellatoğlu, güçlü cihazların direk duvar üzerine bağlanması gerektiğini vurguladı.

Bunların yanında kullandığımız, ütü, vantilatör, mikrodalga fırın gibi elektrikli cihazların prizlerinin ülke standartlarımıza uygun 3’lü priz olarak kullanılmasının öneminden bahseden Cellatoğlu, “ikili prizin ısınma yaparak yangın çıkarma riski vardır” şeklinde konuştu.

Cellatoğlu, 2’li prizlerle koruyucu toprak devamlılığının elde edilemeyeceğine vurgu yaparak, duvardaki prize 2’lilerin zor girdiğini girerken de, çıkarırken de prizi zorlayarak yine risk yarattığını belirtti.

Cellatoğlu, fazla elektrik harcayan cihazlarda özellikle bu yaz aylarında daha da fazla ısınmalar gözlemlendiğinin altını çizerek, “EMO, Ticaret Dairesi ile yaptığı protokole ülkeye giren cihazların prizlerini kontrol ediyor. Bilindiği üzere 3’lü priz artık ülkemizde yasal zorunluluktur. Ama maalesef elektronik eşyaların satışını denetleyemiyoruz. Vatandaş da aldığı ürünün prizin 3’lü olması gerektiğinin bilincinde olmalı ve bunu talep etmeli” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88