Isınmaya çalışırken, ceplerimiz yanacak

banner37

Sonbaharın son ayının yaşandığı şu günlerde, kışı karşılamaya hazırlananları ‘nasıl ısınacağız’ endişesi sardı

Isınmaya çalışırken, ceplerimiz yanacak
banner90
banner8

BU KIŞ ISINMAK YİNE PAHALI… Ülkemizde ısınma alternatifleri olarak, odun, gazyağı, tüp gaz ve elektrikle çalışan cihazlar kullanılıyor. Bu kış ısınmak için klimayı tercih edenler sadece akşamları 4 saatlik kullanımda ortalama 417 TL’yi gözden çıkaracak, elektrikli sobayı tercih edenler ise ısınmaya aylık ortalama 340 TL ödeyecek. Odun sobası ve şömine kullananlar ayda ortalama 250 TL’lik odun yakmak zorunda kalacakken, gazyağı ile çalışan sobaları tercih edenler ayda ortalama 73,5 TL, tüp gaz ile çalışan sobayla ısınmayı tercih edenler ise 10 kiloluk bir tüp gazı, zamlanmaması halinde tanesini 65 TL’ye satın alacak.

Serap ŞAHİN

Kış mevsiminin kapıya dayanmasıyla birlikte, vatandaş da kara kara nasıl ısınacağını düşünmeye başladı. Elektrikle çalışan soba ve klimayı kullanmayı düşünenler gelecek faturadan korkarken, orman fakiri ülkemizde odun sobasına yönelenlerin sayısı hiç de azımsanamayacak boyutta. Bu da beraberinde yakacak sorunuyla birlikte hava kirliliğini getirirken, dar gelirli vatandaş için geriye tüp gaz ve gazyağı ile çalışan soba alternatifleri kalıyor.

Maddi durumu yerinde olan aileler ısınmada daha çok klimayı tercih ederken, ekonomik olarak daha uygununu tercih etmek isteyen aileler ise daha çok odun sobası, gazyağlı veya tüp gazlı sobaları kullanıyor.

Isınmada en maliyetli olan klima, akşam 4 saatlik kullanımda ortalama 417 TL’ye mal olurken, daha uygun olanı ancak verimli ısıtma olarak düşünülmeyen elektrikli soba ise ortalama aylık 340 TL’yi buluyor. Daha tasarruflu olmak isteyenler içinse şömine, odun sobası, gazyağı ve tüp gaz ile çalışan sobaları tercih edebiliyor. Odun sobasının aylık ortalama maliyeti 250 TL’yi bulurken, gazyağı ile ısınmanın maliyeti de 73,5 TL’ye mal olacak. Tüp gaz ile çalışan soba kullananlar ise, havalar daha da soğuyunca zamlanmazsa 10 kiloluk bir tüp gazı 65 TL’ye satın alacak.

Klima ile ısınmak lüks

Kış mevsiminde klimayla ısınmak, yine bir lüks olarak görünüyor. Elektrik Kurumu’nun kış tarifesine göre akşam saatlerinde ortalama 4 saatlik klima kullanımı bir eve aylık 417 TL’ye mal olacak. Ayrıca klimanın farklı farklı odalarda kullanılması da göz önünde bulundurulursa gelecek elektrik faturası o kadar artacak.

banner134
Elektrikli sobayla ısınmanın aylık maliyeti 340 TL

Elektrikli soba kullanımı da nerdeyse bir klima kullanmak kadar maliyetli olacak. Ortalama 2 bin 200 watt ebatında bir elektrikli sobanın akşam saatlerinde 4 saatlik kullanımında aylık ortalama 340 TL’ye mal olacak. Yakacağı elektrik faturasının yanında sadece bulunduğu kısmı ısıtıyor olması ile farklı odalarda da başka ısınma araçlarının kullanılması maliyeti arttıracak.

Tüp gazlı soba ile ısınmak ortalama 130 TL

Tüp gaz ile çalışan sobayla ısınmayı tercih edenler ise 10 kiloluk bir tüp gazı, zamlanmaması halinde 65 TL’ye satın alacak. Bir ailenin ayda ortalama 2 tüp yakacağı da düşünülürse, tüp gazlı soba ile aylık 130 TL’ye ısınmış olacak.

Odun sobasının aylık maliyeti 250 TL

Ülkemizde metreküp olarak hesaplanan ve Orman Dairesi Müdürlüğü’nde ölçü birimi “ister” olarak geçen odunun kullanıldığı sobalar da vatandaşa pek ekonomik gelmeyecek gibi görünüyor.

Tüm kış mevsimi boyunca bir ailenin odun sobası kullanması durumunda 3 “ister” odun ihtiyacı doğacak. Bu da 1,5 tona eşit miktarda. 3 “ister” odunun maliyeti 750 TL. Aylık olarak ise 250 TL’ye mal olacak. Şömine kullanan bir ailenin ihtiyacı ise 4 “ister” odun. Onun da maliyeti tüm kış boyunca bin TL olacak.

En ekonomik gazyağı sobasıyla ısınmak

Isınma enerjilerinin arasında en ekonomik olarak duran gazyağının bile litresi 4,90 TL. Bir aylık gazyağlı soba kullanımında aylık ortalama 15 litreye ihtiyaç olacak. Aylık gazyağı maliyeti de ortalama 73,5 TL olacak. Gazyağı ile çalışan sobalar, yarattığı kokudan dolayı çok fazla tercih edilmese de ısınma konusunda en ekonomik olan ısınma araçlarından.

YORUM EKLE
YORUMLAR
memet
memet - 10 ay Önce

turkiyeden bir boru dosense ve kktc ye gas gelse olmazmi?

SIRADAKİ HABER

banner75