İşitme engellilerin iletişim sorununu çözecek proje

banner37

YDÜ Eğitim Fakültesi Bilgisayarlı Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi olan ve tezini başarı ile tamamlayan Halil Baykurt, işitme engellilerle dijital ortamda iletişimi güçlendirmek adına bir yazılım uygulaması geliştirdi

İşitme engellilerin iletişim sorununu çözecek proje
banner99

“HER BİREYE UYGULANAN BİR PROGRAM”... ‘Cihazla Alternatif Noktada Ses Uygulaması’ projesinin mimarı Halil Baykurt, işaret dilini ve işitme kaybı olan kişilerin iletişim problemlerini ortadan kaldırabilmek adına dijital ortamda iletişimi güçlendiren bu programın, bir iletişim uygulaması olduğunu ve yalnızca işitme kaybı olan kişilere değil, herkese uygulanabilen bir program olduğunu ifade etti.

Funda ÖZSAKINÇ

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Eğitim Fakültesi Bilgisayarlı Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi (BÖTE) Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi olan ve tezini başarı ile tamamlayan Halil Baykurt, işitme engellilerle dijital ortamda iletişimi güçlendirmek adına ‘Cihazla Alternatif Noktada Ses Uygulaması’ projesinin yazılımını gerçekleştirdi.


Halil Baykurt, YDÜ Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve Eğitimi bölümünü başarı ile tamamlamış 24 yaşında bir gencimiz. Baykurt, özel bir şirkette çalışıp aynı zamanda bir buçuk yılı aşkın bir süredir gecesini gündüzüne kattığı projesini yüksek onur derecesiyle bitirdi.


Baykurt, işaret dilini ve işitme kayıplı kişilerin iletişim problemlerini inceleyip, kendi yeteneği ile bir uygulama geliştirdi.


Genç yetenek, deneysel olarak başarılı olabileceğine inandığı bir araştırmaya imza attı.


Türkçe ve İngilizce olarak desteklenen uygulama, deneysel olarak ilk kez Kıbrıs İşitme Konuşma Engelliler Vakfı desteğiyle hayat buldu.


banner134
Projesini KIBRIS’a anlatan Baykurt,“Bu program, işitme kayıplı bireylerle işaret dili bilmeyen kişiler arasında gerçekleşen bir iletişim programıdır” dedi.


Baykurt, projenin sadece işitme kaybı olan kişilere değil, her bireye uygulanabileceğini ifade etti. Baykurt, kısa zaman içerisinde projeyi mobil ortama taşıyabilmek için çalışmalarına devam etmekte olduğunu belirterek, projenin telif hakkını almak için maddi sıkıntı içinde olmaları nedeniyle şu an yazılım olarak devam ettiğini ve henüz mobil uygulamaya geçemediklerini ifade etti.


Baykurt, “Umarım bu uygulama ile engelleri kırmak için hep beraber ileriye dönük adımlar atabilir ve tüm topluma faydalı olabiliriz” şeklinde konuştu.


Genç yetenek, deneysel olarak başarılı olabileceğine inandığı bir araştırmaya imza attı. ‘Cihazla Alternatif Noktada Ses Uygulaması’ projesinin mimarı olan Baykurt, proje fikrini İşitme Engelliler Öğretmenliği mezunu Cansu Ömer’den aldıktan sonra güzel bir uygulama geliştirme yolu açıldığını anlattı.


Baykurt, daha sonra projesini İşitme Konuşma Engelliler Vakfı’yla paylaşıp işitme konuşma kayıplı bireylerlerden işaret dilini bilenlerle, duyu kaybı olmayan bireyleri çalışmasına katıp uygulamasını başarı ile sonuçlandırdığını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75