banner6

İskele çareyi “müşteride” buldu

banner37

Bakanlar Kurulu’ndan geçmesi planlanan önergeye göre; İskele bölgesindeki daire tapu devirleri veya satış sözleşmelerinde belediyeye harç ödenecek ondan sonra fonda biriken miktar ile kanalizasyon çalışmaları yapılacak

İskele çareyi “müşteride” buldu
banner99

Öel Haber - Cemre CEMALİ

HANE BAŞI YAKLAŞIK BİN STERLİN ÖDENECEK…

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, vatandaşların kanalizasyon yapım ücreti için belediyeye harç ödemesi gerekeceğini söyleyerek İskele’nin kanalizasyon alt yapısının tamamlanması için ihtiyaç duyulan paranın ortalama 20 milyon sterlin olduğunu ifade etti. Sadıkoğlu, harç tutarının metrekareye göre belirleneceğini bu bağlamda hane başı yaklaşık bin sterlin ödeneceğini açıkladı.

“BÖLGEDE EKONOMİK FAALİYET VAR”…

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, inşaat yapıldığı gibi alt yapısından da sorumlu olunduğunu söyleyerek “Bu pahallılık getirecek bir şey değil. O bölgede ekonomik faaliyet vardır, konutlar yapılıyor satılıyor, talepte var, alt yapı ihtiyacını da biz yapacağız” dedi.

   İskele’nin kanalizasyon alt yapısının tamamlanması için ihtiyaç duyulan para ortalama 20 milyon sterlin.

İskele Belediyesi Long Beach Sahili olarak adlandırılan bölgedeki kanalizasyon ve atık su sorununun çözümü için yeni bir planlama yapılıyor.

  Önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu’ndan geçmesi planlanan önergeye göre, bölgedeki kanalizasyon sıkıntısını çözmek için oluşturulacak ‘havuzda’ İskele bölgesindeki daire tapu devirleri veya satış sözleşmelerinde metrekareye göre belli bir tutar hesaplanarak belediyeye harç ödenecek.

 Fonda biriken harçla da bölgenin alt yapısı için gerekli olan kanalizasyon çalışmaları yapılacak.

 KIBRIS’a konuşan İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, kanalizasyon konusunu çözmek için bir havuz oluşturulacağını, İskele bölgesindeki daire tapu devirleri veya satış sözleşmelerinde belediyeye bir miktar harç ödeneceğini söyleyerek fonda biriken miktar ile kanalizasyon çalışmasının yapılacağını açıklayarak bu konu ile ilgili önümüzdeki hafta bakanlar kurulundan karar çıkmasını öngördüğünü ifade etti.

 Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, inşaat yapıldığı gibi alt yapısından da sorumlu olunduğunu söyleyerek “Bu pahallılık getirecek bir şey değil. O bölgede ekonomik faaliyet vardır, konutlar yapılıyor satılıyor, talepte var, alt yapı ihtiyacını da biz yapacağız” şeklinde konuştu.

 Gürcafer, yapılan konut satışlarından fona kaynak aktarılacağını sonra proje ihalesinin açılacağını kaydederek sonra da işin yapımının ihalesine çıkılarak konutlara kanalizasyon hizmeti verileceğini belirtti.

Sadıkoğlu: Kendi kaynaklarımızla çözmemiz imkansız

 İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, birinci önceliklerinin İskele Halk Plajı karşısındaki Long Beach bölgesinde yaşanan kanalizasyon sorunu olduğunu ifade ederek bunu belediyenin kendi kaynakları ile çözmesinin imkânsız olduğunu belirtti.

 Sadıkoğlu, kanalizasyon konusunu çözmek için bir havuz oluşturulacağını, İskele bölgesindeki daire tapu devirleri veya satış sözleşmelerinde belediyeye bir miktar harç ödeneceğini söyleyerek fonda biriken miktar ile kanalizasyon çalışmasının yapılacağını açıkladı.

Bu konu ile ilgili bölge müteahhitleri, Müteahhitler Birliği ile istişare ettiklerini, İçişleri Bakanlığı’nın da önderliğinde koordinasyon ekibi oluşturulduğunu kaydeden Sadıkoğlu, bu konuda bir önerge sunulduğunu söyledi.

 Sadıkoğlu, önümüzdeki hafta içerisinde yapılacak olan bakanlar kurulunda bu önergenin geçmesini öngördüğünü belirterek “Bölgede bulunan apartman daireleri ve mülkiyetler için sözleşme ya da tapu kayıtları işlemlerinin öncesinde bu kişiler iskele belediyesine gelerek kanalizasyon yapım ücreti olarak bir harç ödemesi yapacak. Bizden alacağı belgeyle gidip tapu kaydı yaptırabilecek, bu belge olmadan tapu işlemleri gerçekleştirilemeyecek. Tapuda yapacakları her işlem için mutlaka bizden bu belgeyi almak durumunda olacaklar” vurgusu yaptı.

“Hane başı yaklaşık bin sterlin ödenecek”

 Kanalizasyon alt yapısının tamamlanması için ihtiyaç duyulan paranın ortalama 20 milyon sterlin olduğunu belirten Sadıkoğlu, kanalizasyon yapım ücreti için ödenecek tutarın metrekareye göre belirleneceğini bu bağlamda hane başı yaklaşık bin sterlin ödeneceğini açıkladı.

 Sadıkoğlu, havuzda para oluşturulmaya başlandığı andan itibaren proje ihalesine çıkılacağını, bunun için K.T. Mimar ve Mühendisler Odası ile birlikte hareket ettiklerini kaydederek hem proje hem de sonrasındaki denetleme aşamasında onlardan da destek alacaklarını söyledi.

  “Bugüne kadar KKTC de böyle bir şey yapılmadı, ilk kez İskele Belediyesi’nde gerçekleştirilecek. İskele ilçesi ve belediyesine bağlı olan köyler için geçerli olacak ama öncelik Long Beach bölgesi için geçerli” diyerek bölge halkının nüfusunun yeni bağlanan köylerle birlikte arttığına dikkat çekti.

 Sadıkoğlu, genel olarak resmi olmamakla birlikte projeksiyon nüfusun ortalama 12 bin 500 kişi olduğunu belirterek “yaz aylarında özellikle o bölgede 40-50 bin civarı nüfus olduğuna eminim” şeklinde konuştu.

Gürcafer: Ülkenin alt yapı sorunu bu yöntemle çözülür

K.T. İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, İskele bölgesinde yapılan bütün konutlarda sözleşme veya tapu aşamasındayken oluşturulan fona metrekareye göre belirlenen tutarda para yatırılacağını söyleyerek “yapılan konut satışlarından fona kaynak aktarılacak sonra proje ihalesi açılacak sonra da işin yapımının ihalesi çıkacak ve konutlara kanalizasyon hizmeti verecek” dedi.

 Gürcafer, sonrasında atık su arıtma tesisinin işletmesi ile ilgili ayrı bir projelendirme olacağını işaret ederek daha sonra da çıkan atık suyun nerede kullanılacağı ile ilgili projelendirme yapılacağını ifade etti.

 Bunların yapılması gereken ama geç kalınan çalışmalar olduğunu kaydeden Gürcafer, yalnızca İskele bölgesinin değil bütün ülkenin alt yapı sorununun ve ihtiyacının bu yöntemle çözülebileceğinin altını çizdi.

 Gürcafer, müteahhitlerin bir konutu yaparken ya kuyu açtığını ya da farklı bir yöntem seçerek atığının nereye gideceği ile ilgili her türlü harcama yaptığını işaret ederek harcamanın doğru noktada yapılması için ısrar ettiklerini vurguladı.

 Ülkemizde yerin altına atılmış milyonlarca para olduğunu bu bağlamda birçok sitede önceden yapılmış ‘Paket arıtma tesisleri’ olduğuna dikkat çeken Gürcafer, bunların hiçbirinin çalışmadığı ve büyük bir bölümünün atıl durumda olduğunu söyledi.

“Bu pahallılık getirecek bir şey değil”

 Gürcafer, inşaat yapıldığı gibi alt yapısından da sorumlu olunduğunu söyleyerek “Bu pahallılık getirecek bir şey değil. O bölgede ekonomik faaliyet vardır, konutlar yapılıyor satılıyor talepte var alt yapı ihtiyacını da biz yapacağız” şeklinde konuştu.

 Bununla ilgili mevzuat ve projelerin devlet tarafından yapılmasından sonra halkın ve yatırımcıların buna uyacağını vurgulayan Gürcafer şöyle devam etti:

 “sistem içerisinde çözülmesi gerekiyor, bir fon oluşturularak yasal zeminin hazırlanması gerektiğini yıllardır söylüyoruz geç bile kaldık. Bu işin mimarı da biziz, böyle olması gerektiğini biz söyledik, bakanlar kurulundan geçen karara göre fon yönetimi oluştu bunun için çaba sarf ettik.”

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2023, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104