banner6

İskele Halk Plajı insan dışkılarıyla kirletildi!

banner37

İskele Halk Plajı  insan dışkılarıyla kirletildi!
banner151 banner143

DENİZİ KULLANMAYIN… Sağlık Bakanlığı’nın 26 Mayıs 2022 tarihinde, bölgeden aldığı numunelerin analiz sonucuna göre denize lağım karıştı. Analizlerde, lağım sularının denize dökülmesi sonucu oluşan bakteriler tespit edildi. Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin, Çevre Koruma Dairesi Müdürlüğü ve İskele Belediyesi’ne gönderdiği analiz sonucuna göre, deniz suyunda 2 bin 400 koliform bakteriye ve bin 100 de E.coli’ye rastlandı. Analiz sonuçları üzerine sosyal medyadan açıklama yapan İskele Çevreyi ve Sahilleri Koruma İnisiyatifi, halkı denizi kullanmamaları konusunda uyarırken, yetkilileri de gereken adımları atmaya çağırdı

Ahmet UÇAR

   Ülkemizde çevre sorunları gün geçtikçe büyürken, denizlerimiz de bundan nasibini alıyor.

   İskele bölgesindeki denizler lağım sularıyla kirlenmeye devam ediyor.

   Babutsa Cafe yanından İskele Halk Plajı’nın denizine tahliye edilen atık suların lağım suyu olduğu tespit edildi.

   Hatırlanacağı üzere İskele Çevreyi ve Sahilleri Koruma İnisiyatifi, konuyla ilgili günler öncesinden uyarılarda bulunmuş ve yetkilileri göreve çağırmıştı.

   Sağlık Bakanlığı da bu çağrının ardından 26 Mayıs 2022 tarihinde söz konusu bölgeden numune alarak tahlile göndermişti. Yapılan analizlerde, denizde, lağım suyunun denize dökülmesi sonucu oluşan bakteriler tespit edildi.

“Atık suların tahliye edildiği denizdeki bakteriler limit üstü”

   Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin, Çevre Koruma Dairesi Müdürlüğü ve İskele Belediyesi’ne gönderdiği belgede şu ifadeler yer alıyor:

   “İskele Belediyesi’nin Babutsa Cafe yanından denize tahliye ettiği ve dairemiz denetçilerine yağmur suyu borusu olarak belirtilen noktadan alınan numune sonucu Ek1’de  gönderilmektedir.

   Raporda görüldüğü üzere bu suyun yalnızca yağmur suyu olması mümkün değildir. Ayrıca bahse konu tahliye borusunun  boşaltıldığı İskele Halk Plajı deniz suyundan alınan numune sonucu Ek2’de gönderilmekte olup, rapordan görüleceği üzere sonuç limit üstündedir.

   Ekteki bilgilere bakıldığında ise dışkı veya başka bir ifadeyle lağımın denize dökülmesi sonucu oluşan koliform bakteri 2400, E.coli ise 1100 olarak görülüyor”.

“İskele Halk Plajı’nı bir süre kullanmayın”

   İskele Çevreyi ve Sahilleri Koruma İnisiyatifi de analiz sonuçlarının ardından yaptığı açıklamada halka uyarıda bulundu.

   İnisiyatifin sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

   “Tüm İskele bölge sakinleri ve plajını kullananların dikkatine…

   KKTC Sağlık Bakanlığı 26 Mayıs 2022 tarihinde alınan numune raporlarına yansıdığına göre İskelemizde denizlerimizde yüksek oranda koli basili bulunmaktadır.

   Tüm uyarılarımıza rağmen “İskele Halk Plajı Babutsa Büfe” deniz suyundaki mevcut kirlilik sorununu çözmek yerine inkar eden, yetkililere rağmen, halkımız ve misafirlerimizin İskele sahillerini kendileri, aileleri ve çocuklarının sağlığı için bir müddet kullanmamaları halk sağlığı açısından tehlike arz ettiği önemle duyurulur”.

   İnisiyatif, söz konusu açıklamada yetkilileri mevcut sorunun varlığını kabul etmeye, bilimsel raporları dikkate almaya, halk sağlığını yok saymamaları için de çağrıda bulundu.

   Açıklamada şöyle denildi:

   “Yetkilileri, sahillerimizdeki bilimsel raporlara giren bu lağım sorunu çözülene, olası sağlık sorunları ve/veya bir salgın durumu oluşmaması için gerekli tedbirlerin alınmasına kadar halkımızın ve misafirlerimizin güvenli sağlıklı bir şekilde plajlarımızı ve denizimizi kullanacağı koşullar oluşana kadar tedbir almaya çağırırız”.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2022, 10:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104