banner6

'İskele-Karpaz'da sınavlarda başarılı olanlar istihdam edildi'

banner37

CTP milletvekili Biray Hamzaoğulları, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun 2014’ten sonra adaletli sınav sisteminden dolayı İskele-Karpaz’dan 80 ile 120 arasındaki kişinin işbaşı yaptığını belirtti. Bu adaletli sistemden rahatsız olan kesimler bulunduğunu söyleyen Hamzaoğulları, sistemin adaletli yapısının bozulmadan devam etmesi temennisinde bulundu

'İskele-Karpaz'da sınavlarda başarılı olanlar istihdam edildi'
banner151 banner143

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde 5 milyon 816 bin 800 TL olarak öngörülen Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı bütçesi görüşülerek, oybirliğiyle kabul edildi.

Komite Başkanı Fikri Toros, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bütçesinin bugün sabah 10.00’a ertelendiğini duyurdu.

TATAR

UBP milletvekili Ersin Tatar, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun uygulamalarında Dışişleri Bakanlığı dışında tartışmalı durumlar yaşanmadığını söyledi.

Tatar, yapılan atamaların, münhallerin ve sınavların başarı ile yapıldığını belirterek, Komisyon Başkanı Kamil Kayral ve ekibine teşekkür etti.

Siyasi baskıların sona ermesi ve herkesin hakkıyla devlete girmesi gerektiğini dile getiren Tatar, hükümetin yeni hazırlamakta olduğu yasa taslağında müşavirlik yaratılmaması adına değerlendirmeler olduğunu kaydetti.

Tatar, bu konuların teknik komitede tartışılması gerektiğini söyleyerek, bu konudaki durumla ilgili bilgi istedi. Tatar, belediyeler ve kurumlarda işe alımların nasıl olduğunu sordu.

KAYRAL

Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Kamil Kayral, kamuya alınmanın komisyon aracılığıyla yapıldığını, Anayasa’ya göre ikinci bir komisyonun da kurularak kamu kurumlarının alımlarının yapılması gerektiğini ancak bu kurulun hiç kurulmadığını belirtti.

HAMZAOĞULLARI

CTP milletvekili Biray Hamzaoğulları, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun 2014’ten sonra adaletli sınav sisteminden dolayı İskele-Karpaz’dan 80 ile 120 arasındaki kişinin işbaşı yaptığını belirtti.

Hamzaoğulları, bölgede sınavlarda başarılı olanların istihdam edildiğini kaydetti.

Bu adaletli sistemden rahatsız olan kesimler bulunduğunu söyleyen Hamzaoğulları, sistemin adaletli yapısının bozulmadan devam etmesi temennisinde bulundu.

Hamzaoğulları, sınav tarihlerinin arasının yakın olması gerektiğini söyleyerek, Dipkarpaz’dan öğretmenlerin kaçmak istediğini belirtti.

AMCAOĞLU

UBP milletvekili Olgun Amcaoğlu, kurumun kabul edilebilirliğinin açık ve sarih olduğunu söyleyerek, adil bir sistem uygulandığını belirtti.

Kamu Reformu Yasası ile ilgili görüşlerini dile getiren Amcaoğlu, yasanın ve amaçlarının önemli olduğunu kaydetti.

TAÇOY

UBP milletvekili Hasan Taçoy, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun soru bankası oluşturmaya çalıştığını bunun hangi aşamada olduğunu sordu.

Taçoy, kurumun disiplin mahkemesi olarak da görev yaptığını, cezaların yaygın olarak uygulanmasının nasıl yapılabileceğini sordu.

Müşavirlik müessesi oluşturmakla suçlandıklarını, bunun ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyen Taçoy, işe gelmemenin, disiplinli davranmamanın, iş yapmamanın da büyük zararları olduğunu buna da ceza kesilmesi gerektiğini kaydetti.

GENÇ

HP milletvekili Mesut Genç, KHK’ya sınavlarla ilgili soru yöneltti.

Sözlü sınavların ne derece şeffaf olduğunu soran Genç, bu konuda bilgi talep etti.

BEROVA

UBP milletvekili Özdemir Berova, yeni Kamu Görevlileri Yasası’nın İhale Yasası’ndan daha beter bir duruma yol açacağını söyledi.

Berova, mevcut yasada yapılacak düzenlemelerle daha fazla yol kat edilebileceğini belirtti.

KAYRAL

KHK Başkanı Kamil Kayral soruları yanıtlarken, müşavirler konusunun komisyonu direk ilgilendiren bir konu olmadığını ancak yeni yasada ilgili olabileceği duyumunu aldıklarını belirtti.

Kayral, Anayasaya aykırı olmaması şartıyla yasa geçirilebileceğini söyleyerek, Meclis’in buna dikkat etmesi gerektiğini kaydetti.

Bazı hususların Anayasaya aykırı olmadığını ancak kamuda kaosa yol açabileceğini belirten Kayral, buna önem gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

 “Acaba düzensizliği bu konuda üçlü kararname ile atananlar mı yapar yoksa onları baskı altında tutan bakanlar mı” diye soran Kayral, “Müşavirin eski yerine gitme tehdidi güçlü bir silahtır buna dikkat edilmeli” dedi.

Sıkıntı yaşanan Dışişleri Bakanlığı kadroları sınavı konusuna değinen Kayral, konuya ilişkin bilgi verdi. Böyle bir sınavın ilk defa yapılacağını, hazırlıkların tamamlandığını söyleyen Kayral, uzmanlar kullanılacağını belirtti.

Soru ve sınav güvenliğinin sağlandığını ama hız kazanmak gerektiğini dile getiren Kayral,  disiplin soruşturması açmada yetkilinin bakan olduğunu söyledi.

Soruların üst düzey güvenlik önlemleri altında hazırlandığını söyleyen Kayral, uygulanan sistemle ilgili bilgi verdi.

Kayral, jeneratör sıkıntısının devam ettiğini kaydetti.

İlk atamalarda sınavı geçenlerin işe alındığını söyleyen Kayral, geçenlerin sıra ile kadro sayısı kadar alındığını, yükselmelerde ise daha farklı olduğunu, sözlüde teknik sorular da sorulduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2018, 00:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104