banner6

“İşler duracak ekonomik kayıp daha da büyüyecek”

banner37

“İşler duracak ekonomik kayıp daha da büyüyecek”
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ekonomik sorunların acilen çözüm beklediği şu günlerde yaşanan hükümet krizi iş insanlarının da tepkisine neden oldu.

   Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) Başkanı Enver Mamülcü, ülkemiz siyasi tarihinde görülmemiş bir durumun yaşandığını ve 59 gün görev yaparak en kısa süre hükümet rekorunu UBP-DP-YDP hükümetinin kırdığını vurguladı.

   Hükümet kurma çalışmalarının bu ülkeyi bir buçuk ay daha oyalayacağına işaret eden Mamülcü, “Şu an çok büyük ekonomik sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntıların çözümü için atılacak adımların bir buçuk ay daha beklemesi herkes için daha da büyük yıkım demek. Öte yandan alınması gereken önemli kararların altına imza konması bekleniyor. Hükümet eksikliği tüm alanlarda daha da geri gitmemize neden olacak” şeklinde konuştu.

   Mamülcü, sektör adına kayıplarının büyük olacağını ve işlerin duracağını vurgulayarak, “İş insanları en başta elektrikte indirim beklentisi içindedir. Yeni tarife ve fiyatlarla ayakta kalmak mümkün değildir ve bu beklentimiz varken olmayan hükümetin bu konuda adım atamaması, bu ayın başında gelecek faturalarla işletmelere bir darbe olacaktır. Gümrük mevzuatlarının düzenlenerek, piyasada pahalılığın önüne geçilmesi beklentisi hükümetin yeniden kurulma sürecinde askıya alınmıştır. Elimize ulaşacak hizmet akdi durmuştur. Yine emlak alımları ile ilgili özellikle yurtdışı alıcıları işlemleri için beklemek zorunda kalacaktır” dedi.

   Bu ve buna benzer işlerin durmasının, beklentilerin ötelenmesinin iş insanını ekonomik kayba uğratacağını kaydeden Mamülcü,  işlerin sekteye uğrayacağını söyledi.

   Mamülcü, toplumun siyasi istikrar beklentisi olduğunu söyleyerek,  aynı şekilde istikrarlı bir hükümetle birlikte istikrarlı ekonomi ve ekonomide iyileşme beklentileri olduğunu ifade etti.

   “İnsanlar aç, vatandaş ilaç alamıyor” diyen Mamülcü, para bulsalar bile ilaç eksikliğinden ilaç alınamadığını, birçok alanda çökmeler ve kaos yaşandığını kaydetti.

   Mamülcü, kişisel hırsların bir kenara bırakılarak, ülkede biriken, bekleyen işlerin yapılması, sorunların çözülmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Geniş tabanlı bir UBP-CTP hükümeti kurularak, dışarıdan iş bilen, alanında uzman bakanların atanması gerekiyor. Sonrasında da sorunların en hızlı bir biçimde çözümü için acil kriz masaları oluşturulmalı” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110