İşletmeler için düşük faizli kredi sağlanacak

banner37

Başbakan Tatar, Kredi Garanti Fonu destekli 12 ay vadeli, 1 milyar TL’lik kredi paketi hazırlandığını belirterek kredinin ilk 6 ayının ödemesiz olacağını açıkladı

banner87
İşletmeler için düşük  faizli kredi sağlanacak
banner90
banner8

“KARŞILIKSIZ ÇEKLERİN BANKAYA TEKRAR İBRAZI 30 İŞ GÜNÜNE ÇIKARILDI”… Başbakan Ersin Tatar, “Çek ve Maaş Ödeme Destek Kredisi” adını verdikleri paketle, bankaların işletmelere yüzde 12 faizle kredi kullandıracağını, işletmelerin bu faizin yüzde 9’unu ödeyeceğini, yüzde 3’ünün ise fondan karşılanacağını belirtti. Tatar, “Bu kredilerden faiz dışında komisyon ve benzeri masraflar alınmayacak, bu kredinin pul vergisi olmayacaktır” diyerek şu anda bankaya ibrazında karşılıksız kalan çeklerin de bankaya tekrar ibrazı için 15 iş günü olan sürenin 30 iş gününe çıkarıldığını duyurdu.

   Başbakan Ersin Tatar, Korona virüs salgınından olumsuz etkilenen işletmeler için düşük faizli, Kredi Garanti Fonu destekli 12 ay vadeli, 1 milyar Türk Lira’lık kredi paketi oluşturulduğunu açıkladı.

   Tatar, “Çek ve Maaş Ödeme Destek Kredisi” adını verdikleri paketle, bankaların işletmelere yüzde 12 faizle kredi kullandıracağını, işletmelerin bu faizin yüzde 9’unu ödeyeceğini, yüzde 3’ünün ise fondan karşılanacağını belirtti. Tatar, “Bu kredilerden faiz dışında komisyon ve benzeri masraflar alınmayacak, bu kredinin pul vergisi olmayacaktır” dedi.

“Kredi 6 ayı ödemesiz, 12 ay vadeli olacak”

   Başbakan Tatar’ın açıklaması şöyle:

  “İçinden geçtiğimiz çok hassas süreç kuşkusuz ki ekonomimizi de etkilemektedir. Hükümet olarak bir taraftan halkımızın sağlığını korumak için çalışırken diğer yandan da ekonomimizi, sektörlerimizi, esnaf ve zanaatkârımızı, ayakta tutma çabası içinde bulunuyoruz.

   Koronavirüs salgınının istihdam ve ödeme sistemine etkilerini en az düzeyde tutabilmek ve ekonomik faaliyetleri desteklemek amacıyla hükümetimiz, Merkez Bankamız, Bankalar Birliğimiz ile birlikte işletmelerimiz için düşük faizli Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli 1 milyar Türk Lirası tutarında bir kredi paketi hazırlamış bulunuyor.

   “Çek ve Maaş Ödeme Destek Kredisi” adını verdiğimiz bu paketle bankalarımızca işletmelerimize yüzde 12 faizle kredi kullandırılacak, işletmelerimiz bu faizin yüzde 9’unu ödeyecek, yüzde 3’ü ise fondan karşılanacaktır.

Ayrıca bu kredilerden faiz dışında komisyon ve benzeri masraflar alınmayacak ve bu kredinin pul vergisi olmayacaktır.

   Kredi 6 ayı ödemesiz, 12 ay vadeli olacaktır. Yani, işletmelerimiz ilk altı ayda faiz dahi ödemeyecektir.

   Bu krediyi kullanmak için firmalarımıza bankalarımızca limit tahsis edilecek. Böylece mümkün olduğunca çok firmamıza bu kredi paketinden yararlanma olanağı yaratılmış olacaktır.

“Karşılıksız kalan çeklerin bankaya tekrar

ibrazı için süre 30 iş gününe çıkarıldı”

   Bilindiği üzere kapanan müesseselerin çeklerinin ödenmesi ilk etapta 30 Mart’a ötelenmişti.

   Ancak kapanan işletmelerin çeklerinin durdurulması, ötelenmesi ödeme sistemini ve tedarik zincirini olumsuz etkilemektedir.

   Ödeme sistemini aktif hale getiremezsek tüm ekonomik faaliyetler durma noktasına gelecektir.

İşte ortaya koyduğumuz bu kredi paketi ile çeklerin bankalara ibrazının ötelenmesinin getirdiği sorunlar çözülmüş olacaktır.

    Şöyle ki; ticari hayatta işletmelerimiz, bir taraftan çek keşide ederken, diğer taraftan da çek almaktadır. Bunların işleme konulmasını ötelemek ise soruna çare olmamaktadır. Dolayısıyla bu alınan ve verilen çeklerin bu kredi paketi ile sağlanacak kredilerin kullanılmasıyla aynı anda işleme açılmasıyla ödeme sistemlerinin etkin çalışması sağlanmış sistem tıkanmamış olacaktır.

   Diğer taraftan şu anda bankaya ibrazında karşılıksız kalan çeklerin bankaya tekrar ibrazı için 15 iş günü olan süre de 30 iş gününe çıkarılmıştır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75