banner6

İşletmelerin borç yükü 1 yılda yüzde 45 arttı

banner37

Türk Lirası’nın değer kaybı, zamlar, vatandaşın alım gücüne bağlı olarak harcamalarının azalması derken esnaf ne yükselen dükkan kiralarını, ne de bankalara olan borç taksitlerini ödeyebilir duruma geldi

İşletmelerin borç yükü 1 yılda yüzde 45 arttı
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

Pandemi, dövizin yükselişi, Türk Lirası’nın değer kaybı, zamların yarattığı olumsuzlukların tüm sektörlere ve vatandaşlara yansıması, ülke ekonomisini çıkmaza sürüklüyor.

Ekonomik şartlar nedeni ile karnını doyurup, kirasını bile ödeyemez duruma gelen vatandaşın yanında esnafın da kiralarla ve banka borcu taksitleriyle başı dertte.

Vatandaşlar harcamalarından kısıyor, satış yapamayan esnaf ve işletmelerin ise borç yükü arttıkça artıyor.

KIBRIS’a değerlendirmelerde bulunan Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, şu anda odaya kayıtlı Lefkoşa ilçe sınırları içinde 4 bin 254, Girne’de 2 bin 476, Mağusa’da 2 bin 324, İskele’de 902, Güzelyurt ve Lefke’de 812 toplamda 10 bin 768 işletme olduğunu belirterek, bu işletmelere ek olarak pandemi döneminde Lefkoşa’da 910, Girne’de 498, Mağusa’da 404, İskele’de 31 ve Güzelyurt ile Lefke’de ise 59 toplam bin 902 işletmenin kapandığını kaydetti.

Yaklaşık 2 yıldır mücadele edilen pandemiden dolayı kira borçlarının ve banka taksitlerinin ödenemediğine, biriktiğine vurgu yapan Tulga, bir senede işletmelerin bankalara borçluluğunun yüzde 45 arttığına dikkat çekti.

“Pandemi sürecinde bin 902 işletme kapandı”

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, odaya kayıtlı Lefkoşa ilçe sınırları içinde 4 bin 254, Girne’de 2 bin 476, Mağusa’da 2 bin 324, İskele’de 902, Güzelyurt ve Lefke’de 812 toplamda 10 bin 768 işletme olduğunu belirtti.

Tulga, pandemi döneminde ekonomik zorluklar sebebi ile tamamen kapanan işletmelerin ise Lefkoşa’da 910, Girne’de 498, Mağusa’da 404, İskele’de 31 ve Güzelyurt ile Lefke’de ise 59 toplam bin 902 işletmenin kapandığını kaydetti.

Kayıtlara göre, öğrenci bölgesi olan yerler ile sınır kapıları ve turistlere bağlı olan ilçelerde işletme kapanmalarının daha yoğun olduğuna dikkat çeken Tulga, sektörel olarak en çok kapanmanın ise yiyecek ve içecek sektörlerinde yaşandığına işaret etti.

Pandemiden önce 12 bin 670 olan işletme sayısının bugün yaşanan ekonomik zorluklar nedeni ile 10 bin 768’e düştüğünü belirten Tulga, pandemi sürecinde yeni işyerinin açılmadığına vurgu yaparak, bunu insanların belirsizlikten korkmasına bağladı.

“Borçluluk yüzde 45 arttı”

Tulga, esnafın şu anda içinde bulunduğu durumdan bahsederek, kiraların çok yükseldiğini, Türk Lirası’nın değer kaybettiğini, borç yükünün arttığını bu nedenle de esnafın kötü durumda olduğunu söyledi.

Ekonomik çarkların öğrenci gelişi ve turist gelişi ile biraz hareketlendiğini belirten Tulga, Türk Lirası’nın değer kaybı ve artışların da ekonomiyi olumsuz etkilediğini ifade etti.

Tulga, iki yıl boyunca ağır bir borçluluk oluştuğunun altını çizerek, özellikle banka taksitlerinin ve kira bedellerinin artırdığı borçluluk yükü altında esnafın ezildiğini kaydetti.

Vatandaşın satın alma gücünün düştüğüne vurgu yapan Tulga, vatandaşın harcamalarının da ekonomik şartlardan dolayı azaldığını ve önceliklerinin de değiştiğini belirtti.

2 yıla yakın bir süredir mücadele edilen pandemiden dolayı kira borçlarının ve banka taksitlerinin ödenemediğine, biriktiğine vurgu yapan Tulga, bir senede işletmelerin bankalara borçluluğunun yüzde 45 arttığına dikkat çekti.

Tulga, en büyük sorunun genel borçlar, döviz borçları ve kiralar olduğunu söyleyerek, oluşacak olan hükümetin ivedilikle çözüm bulması gereken konular arasında bu başlıkların olması gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104