İşletmelerin yüzde 80’i batacak

banner37

KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, Koronavirüs salgınıyla birlikte ekonomik çarkların yüzde 80’inin durduğunu vurgulayarak, sürecin sonunda 40-45 bin kişinin çalıştığı 15 bine yakın küçük işletmenin büyük bir kesiminin iflas edeceğini söyledi

İşletmelerin yüzde 80’i batacak
banner90
banner8

TULGA: KRİZ İÇİN KAYNAK AYIRMADIK… Tulga, geçmişte yaşanan ekonomik krizlerden ders çıkarılmadığından yakınarak, şu anki krize de toplum olarak hazırlıksız yakalandığımızı söyledi. Bütçede kriz durumlarında kullanılabilecek bir kaynak ayrılmadığını belirten Tulga, esnafın gelir kapılarının neredeyse tümünün kapandığını kaydetti.

“YENİDEN TOPARLANMAK UZUN SÜRECEK”… Tulga, sürecin sonunda çalışabilir durumda kalacak işletmelerin başında kuaför, berber ve otomotiv sektörlerinin geldiğini belirterek, yüzde 70 – 80 civarı esnafın iflas edeceğini vurguladı. Tulga, restoran, kafe ve imalat gibi sektörlerin yeniden harekete geçebilmesinin uzun süre alacağını belirtti.

Eniz ORAKCIOĞLU

Ülkemizi sarsan Koronavirüsü’nün ekonomik etkileri iyice hissedilmeye başlandı. Sağlığın birinci planda olduğu ve herkesin sağlık nedeni ile endişe içinde olduğu şu günlerde, ikinci gündem maddesi ise ekonomi oldu.

Virüsle birlikte KKTC’de hayatın durma noktasına gelmesi, ekonomik sorunları da beraberinde getirdi.

Hükümet bir dizi önlemin yer aldığı bir ekonomik paket yayınladı. Fakat paket bazı çevrelerce yetersiz, bazı çevrelerce de işe yaramaz olarak nitelendirildi.

Şu an ve sürecin tamamında ekonomik anlamda esnafın ve vatandaşın yaşadıklarını, yaşayacaklarını Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga değerlendirdi.

Tulga, ülkemizin daha önceki krizlerden ders çıkarmayarak, şimdi yaşanan en büyük krize de hazırlıksız yakalandığını söyledi. Tulga, bütçede kriz durumlarında kullanılabilecek bir kaynağımızın olmamasını eleştirerek, ülkemizde yüzde 80 oranında ekonominin durduğunu vurguladı.

Tulga, şu an KKTC’de küçük işletme sayısının 15 bin civarında olduğunu vurgulayarak, bu işletmelerde 40-45 bin civarı esnaf ve çalışan olduğuna dikkat çekti. Tulga, yüzde 70 –  80 civarı esnafın iflas edeceğini kaydetti.

“Krizlerden ders çıkarılmadı”

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, ülkemizin Koronavirüsü ile baş gösteren ekonomik krize hazırlıksız yakalandığını söyleyerek, bu gibi durumlarda kullanılabilecek bir kaynağımızın olmamasından yakındı.

Tulga, ülkemizin 2000, 2008 ve 2018’de de ekonomik krizler yaşadığını hatırlatarak, bu krizlerden hiçbir dersin çıkarılmadığını, bu gibi kriz dönemleri için herhangi bir fon veya kaynak ayrılmadığını belirtti. Tulga, şu an yaşanan krizin geçmiş yıllardaki krizlerle karşılaştırılamayacağını vurgulayarak, diğerlerine göre kat kat büyük bir krizin içinde olduğumuzu belirtti.

“Dünya kaynaklarını kullanıyor”

Tulga, bütçede kriz durumlarında kullanılabilecek bir kaynağımızın olmamasını eleştirerek gün toplayıp, gün harcayan bir devlet yapısına sahip olunduğunu kaydetti.

Dünya’nın bugün yaşanan kriz için kaynaklarını kullandığına dikkat çeken Tulga, bizde ise iş yerleri kapatılır kapatılmaz ekonominin durduğunu söyledi. Tulga, ekonominin durması ile bütçede kaynak kalmadığını ve toplayacak verginin de olmayacağını ifade etti.

“Yüzde 80 ekonomi durdu”

Tulga, KKTC’de yüzde 80 oranında ekonominin durduğunu vurgulayarak, “Başbakanın da söylediği gibi elde avuçta para yok. Sigorta emeklisi ve kamuda çalışan personel kesintilide olsa maaşlarını alabildi. Ama olması gereken hükümetin herkesin market harcamasını karşılayacak kadar elde avuçta tutmasıydı. Eğer hükümet vatandaşın market harcamasını karşılayamazsa, sosyal olaylardaki artışlar kaçınılmaz olacaktır” dedi.

Tulga, “komşu komşunun yüzüne bakamaz oldu” diyerek, bir evde mangal pişerken, diğerlerinin seyretmesi topluma yapılan en büyük kötülük olduğunu söyledi.

“Ortada harcanacak bir gelir olmayacak”

Tulga, esnafın en büyük gelir kapılarından birinin kamunun aldığı maaşlar ile yapılan harcamalar olduğunun altını çizerek, harcamaların yaşananlarla bağlantılı durduğunu belirtti. Tulga, esnaf için diğer gelir kapılarının ise kara kapıları, turizm sektörü ve üniversite öğrencileri olduğuna vurgu yaparak, bu üç gelir kapısının da tamamen durma noktasına geldiğini kaydetti.

Turizm, kara kapıları ve öğrencilerin ekonomiye katkısının ne zaman başlayacağının belli olmadığını aktaran Tulga, yeni bir ekonomik başlangıcın yeni yılı bulacağının uzmanlar tarafından dile getirildiğini söyledi.

Tulga, 2-3 ay sonra iş yerleri açılsa bile ortada harcanacak bir gelirin olmayacağının altını çizdi.

“Devlet borçlanmalı”

Hürrem Tulga, ekonomik krizin bir nebze önüne geçebilmek ve bu süreci atlatabilmek için devletin şu veya bu şekilde borçlanması gerektiğine dikkat çekerek, Merkez Bankası’nda bulunan kaynağın bu borçlanma için uygun olabileceğini dile getirdi.

Devletin sigorta emeklisini ve kamu görevlilerini borçlanarak ödemeye devam etmesi gerektiğini belirten Tulga, devletin bu borçlanmayı yaparken, özel sektör çalışanlarını ve esnafı da hesaba katması gerektiğinin belirtti. Tulga, devletin esnafın, zanaatkârın, işçinin ve çalışanın da çalışma yaşamının bir parçası olduğunu unutmaması gerektiğine dikkat çekti.

“Kredi faizleri durdurulmalı”

Tulga, bu süreçte faizlerin düşürülmesi gerektiğine dikkat çekerek, kredi faizlerinin ise tamamen durdurulması gerektiğini söyledi. Artık ülkemizde üretebileceğimiz her şeyi üretmek için planların yapılması gerektiğini savunan Tulga, turizmin ve yüksek öğrenimin de nitelikli hale gelmesinin önemine işaret etti.

“Yüzde 80 civarı esnaf iflas edecek”

Tulga, şu an KKTC’de küçük işletme sayısının 15 bin civarında olduğunu vurgulayarak, bu işletmelerde 40-45 bin civarı esnaf ve çalışan olduğuna dikkat çekti. Tulga, sürecin sonunda çalışabilir durumda kalacak işletmelerin başında kuaför, berber ve otomotiv, kaportacı, oto tamirci ve oto elektrikçi gibi sektörlerin ayakta kalacağına dikkat çekerek, yüzde 70 – 80 civarı esnafın ise iflas edeceğini vurguladı.

Tulga, restoran, kafe ve imalat gibi sektörlerin yeniden harekete geçebilmesinin uzun süre alacağını belirterek, sürecin ne kadar uzun olacağının ise devletin bu süreçte izleyeceği politikalara bağlı olacağının altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75