İsrail ve Rusya'dan İran'a yanıt!

banner37

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerinin bir kısmını durdurduklarını ve anlaşmanın taraflarına İran'ın çıkarlarını koruyacak önlemler alması için 60 gün süre verdiklerini söyledi.

İsrail ve Rusya'dan İran'a yanıt!
banner90
banner8

 Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump'ın 8 Mayıs 2018'de nükleer anlaşmadan ayrılmasının yıl dönümünde yaptığı konuşmada ülkesinin bu anlaşma çerçevesindeki 2 taahhüdünü durdurduğunu açıkladı. Ruhani'nin açıklamalarına İsrail ve Rusya'dan yanıt geldi.

Nükleer anlaşmadaki 26. ve 36. maddelerinin karşı tarafın verdiği sözleri ihlal etmesi durumunda kendilerine karşı adım atma hakkı verdiğini dile getiren Ruhani, bugün nükleer anlaşmaya taraf 5 ülkeye iki uygulamayı durduracaklarını ilettiklerini belirtti.

Ruhani, anlaşma kapsamında uranyum zenginleştirmede 300 kilogramın üzerine çıkıldığında fazlasını başka ülkelere sattıklarını ve karşılığında sarı kek* aldıklarını ancak bugünden itibaren bu satışın durdurulacağını söyledi.

Ağırlaştırılmış suyun da  İran'da 130 tonu geçmesi durumunda fazlasını başka ülkelere sattıklarını aktaran Ruhani, bu uygulamayı da durduracaklarını ve zenginleştirilmiş uranyum ile ağırlaştırılmış suyu artık satmayacaklarını ifade etti.

Attıkları bu adımların 60 gün için geçerli olduğuna dikkati çeken Ruhani, "Eğer nükleer anlaşmaya taraf ülkelerle 60 gün içinde müzakere masasına oturup petrol satışı ve bankacılık konularında milli menfaatlerimiz temin edilirse bugünkü duruma geri döneriz. Nükleer anlaşma kapsamında uranyumu yüzde 3,67 zenginleştirmeyle yükümlüyüz ancak 60 gün sonunda 5 ülkeyle bir sonuca varamazsak bu yükümlülüğümüzü sona erdireceğiz." şeklinde konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, bu süre sonunda anlaşma sağlanamazsa Arak Ağır Su Reaktörü'nün modernizasyonuna başlayacaklarını da belirtti.

*SARI KEK NEDİR?

Uranyum filizinin saflaştırılmasıyla ulaşılan ve "sarı kek" olarak adlandırılan öğütülmüş uranyum oksit, nükleer tesislerde yakıt olarak kullanılıyor.

Sarı Kek, Yellowcake veya (Urannia) olarak da adlandırılmaktadır. Sarı Kek, uranyum oksitleri (U 308), Hidraksid U02(OH)² veya (U02)² (OH)², Sülfat Uranyum (U02504),Praksit Uranyum U04’NH2 maddelerinden oluşur. Sarı Kek genel olarak nükleer reaktörlerde yakıt olarak kullanılmaktadır. Dünyada her yıl ortalama 64 bin ton üretilmektedir. Kanada ve Kazakistan dünyanın en büyük üreticileridir. Kilosu ortalama 25 dolar civarında satılmaktadır.

banner134
RUSYA: ABD'NİN ANLAŞMADAN ÇEKİLMESİNİN SONUÇLARINI GÖRÜYORUZ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif arasındaki heyetler arası görüşme Rusya'nın başkenti Mokova başladı. Görüşme öncesi toplantının gündemine dair açıklama yapan Lavrov, "Taraflar aralarında Suriye meselesi, Hazar Denizi'nin civarındaki durum, Güney Kafkasya'daki ve Orta Asya'daki gelişmeler, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) anlaşması ve Venezuela krizi gibi bölgesel ve küresel gündemler üzerine fikir alışverişi yapacak" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey, İranlı mevkidaşına, İran'ın nükleer anlaşma bağlığına Moskova'nın değer verdiğini söyledi. Lavrov ayrıca, İran'ın anlaşmada değişen pozisyonuyla ilgili bir açıklama duymak istediğini, nükleer anlaşmanın geliştirilmesi gibi bir durumun kabul edilemez olduğunu, İran'ın tutumunun, ABD'nin sorumsuz davranışlarından meydana geldiğini ifade etti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İran'ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerini kısmen durdurmasının ABD'nin düşüncesiz adımlarının sonucu olduğunu söyledi.

Peskov, İran'ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerini kısmen durdurma kararı ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını cevapladı.

İran'ın kararının, ABD'nin nükleer anlaşmadan çıkma kararından kaynaklandığına dikkat çeken Peskov, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Washington tarafından İran'a yönelik düşüncesizce atılan adımların sonucu hakkında defalarca konuştu. Bunun sonuçlarının ortaya çıkmaya başladığını görüyoruz." ifadesini kullandı.

Peskov, anlaşmanın uygulanabilirliğini sürdürmek için Rus diplomatların Avrupalılar da dahil olmak üzere ortakları ile teması sürdürdüğünü dile getirdi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den, Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin için bir mektup aldığını duyurdu. Zarif, İran'ın nükleer anlaşma kararını şu ana akadar sadece Rusya ve Çin'in desteklediğini, diğer ülkelerin kararlarını duyurmadığını belirtti.

İSRAİL: İZİN VERMEYECEĞİZ!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'ın nükleer faaliyetlerinin bir kısmına geri döneceğine açıklamasına yönelik, "İran'ın nükleer silah elde etmesine izin vermeyeceğiz" dedi. 

İran Milli Güvenlik Kurulu, ABD'nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesine karşılık olarak nükleer anlaşmadaki bazı taahhütlerin askıya alındığını duyurdu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise İran’ın bu kararına tepki gösterdi. Netanyahu, "İran'ın nükleer programını sürdürme niyetinde olduğunu duydum. İran'ın nükleer silah elde etmesine izin vermeyeceğiz. Bizi öldürmek isteyenlerle savaşmaya devam edeceğiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75