banner6

İsrail ve Trump lânetlendi

banner37

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesi, Lefkoşa ve Gazimağusa’da protesto edildi

İsrail ve Trump lânetlendi
banner99

Ahmet İLKTAÇ

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı, Lefkoşa ve Gazimağusa’da düzenlenen eylemlerle protesto edildi.

Evrensel Sevgi ve Kardeşlik Derneği (ESKAD) Lefkoşa şubesi, Akademi Kıbrıs ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Lefkoşa Selimiye Camisi’ndeki cuma namazı sonrası bir araya gelen vatandaşlar, İsrail ile ABD aleyhine slogan attı. Vatandaşlar, "Kudüs İslam'ındır", "Kudüs İslâm’ın Onurudur", Kudüs'e Sahip Çık", Kudüs Direniştir", yazılı dövizler taşıdı. Eylem, grubun Selimiye Camisi'nden Girne Kapısı'na kadar yürümesinin ardından sona erdi.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) çoğunluğu Filistinli öğrencilerden oluşan yaklaşık 400 öğrenci de, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul ettiği yönündeki açıklamasını dün gerçekleştirdikleri eylemle protesto etti.

Cuma namazının ardından DAÜ CL Meydanı’nda toplanan öğrenciler, Filistin Bayrağı açıp, sloganlarla ABD, İsrail ve Donald Trump’ın bu açıklamasını lanetledi.

Meydanda, DAÜ Filistinli Öğrenci Birliği Başkanı Ahmet Toma, kararı protesto eden bir açıklama yaptı. Öğrenciler, açıklamanın ardından tekbir getirerek bir İsrail bayrağını ateşe verdi ardından bayrağı yere atarak çiğnedi.

Öğrencilerin, protesto gösterilerine DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam da katılarak destek verdi.

Öğrenciler, daha sonra protestolarını Salamis Yolu’na taşıdı. “Kahrolsun İsrail, Yaşasın Filistin”, “Filistin Özgür Olacak” ve çeşitli Arapça sloganlarla yürüyen öğrenciler, en önde Arapça “Kudüs ve Mescidi Aksa Verilemez”  yazılı pankart taşındı.

Salamis Yolu üzerinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Kampı önünde protestolarını artıran gençler, Sakarya Çemberi’nde de kısa süreli oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

Öztürk: Lânetliyoruz

BM Kampı önünde açıklama yapan DAÜ Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Öztürk, ABD Başkanı Donald Trump’ın son zamanlarda üzerine vazife olmayan işlere burnunu sokmaya başladığını söyledi.

Sinan Öztürk, Trump’ın haddini aşarak İslamiyet’in göz bebeği olan Kudüs’ün İsrail Devleti’nin başkenti olarak tanıyacağını söylediğini ve bununla yetinmeyerek kararın geç alınan bir karar olduğunu ve İsrail’in mevcut başkenti Tel-Aviv’de bulunan ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması için gerekli çalışmaları yaptığını kaydetti.

Trump’ı İslam âlemini tahrik etmeye çalışmakla suçlayan Öztürk, Trump’ın aynı zamanda Orta Doğu’da bulunan Musevililik dışındaki dinlere mensup insanların canlarını tehlikeye attığını ifade etti.

Sinan Öztürk; “başta ABD ve Trump olmak üzere bu rezilliğe destek verenler bilmelidirler ki bir Müslüman için Kudüs’ün Mekke’den bir farkı yoktur. Bizim için Fatih’in şehri İstanbul neyse, Selahattin Eyyübi’nin şehri Kudüs de aynı öneme sahiptir. Bu kapsamda Müslüman âlemi üzerinde oynan oyunların farkında olarak dini bir, kitabı bir, Kıblesi ve Peygamberi bir olan tüm müminleri bir olmaya, mukaddes değerlere karşı uzanan ellere tek yumruk olarak hareket etmeye davet ediyoruz. ABD Başkan Trump’ın Müslümanların sabrını zorlayan bu tavrını lânetliyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2017, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104