banner6

İstanbul'daki saldırıya karşı tepkiler sürüyor

banner37

KKTC'deki siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve çeşitli kuruluşları, İstanbul Reina'da yeni yıl eğlencesi sırasında meydana gelen terör saldırısına karşı tepki göstermeyi sürdürüyor.

İstanbul'daki saldırıya karşı tepkiler sürüyor
banner151 banner143

Kınama mesajlar şöyle: 

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, Türkiye’de yaşanan terör saldırısını kınadı.

Gökçebel konuyla ilgili yazılı açıklamasında “Terörü, provokasyonu önleyecek, tekleştirmeyi, bölücü dili ortadan kaldıracak olan eğitimdir” ifadelerini kullandı.

Birbirini anlayabilecek, farklılıkları, yaşam şekillerini, kültürleri birlikte yaşayabilecek; sürekli empati yapacak nesillerin bilimsel, demokratik, çoğulcu, laik eğitim ile mümkün olduğunu söyleyen Gökçebel, “Nasıl bir yurttaş yetiştirilmeli sorusu artık cevap bulmalıdır” dedi.

Terörün bir insanlık suçu olduğunu ifade eden Gökçebel, şu ifadelere yer verildi:

“Kendi siyasal, politika düşüncelerini yaymak için insanları katleden düşünce hastalıktır. Bunun ortadan kalkması için bilimsel, laik, çoğulcu, demokratik eğitimle yetiştirilen yurttaşlara ihtiyaç vardır”.

GAÜ'den kınama

Diğer yandan Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Yöneticiler Kurulu ve Rektörlüğü, İstanbul'da yapılan terör saldırısını kınadı.

GAÜ’den yapılan açıklamada, telafisi olmayan acı ve kaybedilen masum yaşamların geriye döndürülemeyeceği gerçeği karşısında üzüntülerinin sonsuz olduğu belirtilerek, GAÜ ailesinin “alçak saldırıyı, yüksek insanlık değerleri ve erdemleri ile lanetlediği” bildirildi.

Açıklamada; “bu, insanlık dışı katliamı ve bundan öncekilerle birlikte kınamanın artık anlamını yitirdiği bir terör sarmalının içerisinde ve hedefiz.  Yaşamlarımızı, evlatlarımızı hedef alanları 'lanetlemenin' yetmeyeceğini de biliyoruz. Bu nedenle; bu alçaklıkların arkasında ve önündeki her şeyin;  ama istisnasız her şeyin soğukkanlılık ile tahlil edilerek, ulusumuzun aslında 'gerçekte ne ile' karşı karşıya olduğunun, en yüksek 'özbenlik'  duyguları ile seslendirilmesini talep ediyoruz” denildi.

GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar’ın; "yaşamsal tercihleri karşısına alan, insanlık dışı emel ve hedeflerine yamayan, aslında artık 'zihni' özelliği yok olmuş, bu insanlık düşmanlarının karşısında; yine ‘Ulusça’ duracağımız yönündeki inancımızı koruyoruz" şeklinde mesaj paylaştığı da belirtilerek, GAÜ’nün bu anlamda İstanbul halkı ve Türkiye Cumhuriyeti'ne taziye dileği sunduğu ifade edildi.

Emekli Mücahitler: Yine kahrolduk

Emekli Mücahitler Derneği Başkanı Mehmet Salih Direktör, İstanbul’da bir eğlence mekanında gerçekleştirilen terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise acil şifa diledi.

Direktör yayımladığı taziye mesajında, terör eyleminde masum insanların acımasızca katledilmesi ile yine yıkıldıklarını ve kahrolduklarını dile getirdi.

Ülkenin, iç barışına, huzuruna ve özgürlüklerine zarar vermek isteyenlerin eylemlerine karşı duydukları acı ve öfkeyi dile getirmekte zorlandıklarını belirten Direktör, şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti, bu saldırıları karşılayacak güce, terör eylemlerini yapanlardan hesap soracak beceriye sahiptir. Türkiye’yi vahşet yoluyla sarsmak isteyenlere yüce Türk Milleti geçit vermeyecek.

Alçakça, kalleşçe Türk Milletini arkasından hançerleyenler bilmelidir ki; Ne kadar çok can yakarsanız fazlası ile canınız yanacak. Parçalamayı hedeflediğiniz Türk Milleti, bu masum canlar toprağa girdikçe daha da birleşecek ve güçlenecektir. Başın sağ olsun Türkiye’m.”

BES'ten kınama

BES, İstanbul’da meydana gelen terör saldırısını nefretle kınadı.

BES Başkanı Mustafa Yalınkaya yaptığı açıklamada, 2017’nin ilk saatlerinde İstanbul’da meydana gelen terör saldırısının kendilerini derinden yaraladığını belirtti.

“Kelimelerin yetersiz kaldığı ve cümlelerin büyük zorluklarla kurulabildiği bu günlerde elimizden gelen tek şey Türkiye halkının acısını paylaşmak oluyor” diyen Yalınkaya,  sendika olarak gerçekleşen terör saldırısı sırasında hayatını kaybeden insanların acısını yüreklerinde hissettiklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2017, 10:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104