İşte kırılma noktası! Sterlin 7 TL'yi gördü

banner37

Türkiye ve dünyadaki siyasi gelişmeler, döviz kurunda önlenemez yükselişe neden oluyor. Ekonomi çevrelerinin, sterlinin/TL kurunda 7 TL’yi görmesi durumunda yaşanacak ekonomik çöküşle ilgili korkusu gerçek oldu

İşte kırılma noktası! Sterlin 7 TL'yi gördü

Ahmet KARAGÖZLÜ

Türkiye ve dünyadaki gelişmeler, döviz kurunda inanılmaz bir yükselişe neden oldu. TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesi, insanların cebindeki parayı daha da eritti.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), geçtiğimiz hafta sterlinin TL kurunda 7 TL’yi görmesi durumunda ekonomide ‘kırılma noktası’, 7.50 TL’ye çıkması halinde de ‘sosyal patlama’ olacağı endişesi ve korkusunu dile getirmişti…

Piyasanın en yakın takipcisi olan Ticaret Odası’nın korkusu dün gerçek oldu ve sterlin 7 TL’yi gördü…

Sadece sterlinde değil, dolar ve Euro’daki artış da korkutucu boyutta… Dün itibariyle dolar/TL kurunda 6.83 TL, Euro ise 6.13 TL oldu.

Şimdiki soru, “Bu kırılma noktası nasıl aşılacak?”…

Yatırımlar durdu, insanlar borç ödeyemez, dükkânına mal alamaz duruma geldi… Ekonomideki çarklar tek tek hata vermeye başladı… Vatandaşlar, boğazına kadar ekonomik olarak batmış durumda. Kimse ne yapacağını, nereye gideceğini bilmiyor…

KTTO Başkanı Turgay Deniz, geçtiğimiz hafta KIBRIS’a yaptığı açıklamada kredi faizlerinin ülkede inanılmaz oranda arttığını, bugün dövizle işi olmayan esnafın dahi belinin büküldüğünü vurgulamıştı.

Döviz kurundaki bu yükselişin bizim gibi küçük ekonomilerde ‘yıkım’ olduğunu vurgusunu yapan Deniz, “Sterlin/TL kurunda 7,00 TL kırılma noktası, 7,50 TL ve yukarısı ise sosyal patlamadır ki bunu da hane halkından, yani ‘sahadan’ aldığım verilere dayanarak söylüyorum” demişti.

Ekonomist Zeki Beşiktepeli ile Okan Şafaklı da, aynı fikirde… Hatta iki ekonomist de dövizdeki yükselişin devam edeceği uyarısında bulunuyor.

Zeki Beşiktepeli, Türkiye’de yaşanan döviz krizinin ülkemizi de etkisi altına aldığını, bu nedenle Euro’ya geçmemiz gerektiğini belirtti. Beşiktepeli, farklı bir para birimine geçilmezse, maaşların dövize endeksli ödenmesi veya ülkede yaşanan enflasyon açığını Türkiye’nin karşılaması gerektiğini ifade ederek “Eğer bunlar yapılmazsa, ekonomi çökecek” uyarısında bulundu.

Ekonomist Okan Veli Şafaklı da, dövizde yaşanan artışı engellemenin mümkün olmadığını ancak halka nasıl yansıyacağı konusunda önlem alınabileceğini belirterek “Kamuda yapılan izaz ikram gibi birçok konuda tasarrufa gidilip bu halka yansıtılırsa özellikle dar gelirli olan birçok vatandaş bir nebze olsun nefes alabilir” dedi.

Sterlin 7 TL’yi gördü

KKTC Merkez Bankası’nın kuruna göre, bir ay önce yani temmuz ayında sterlin/TL kurunda 6.11 TL’den işlem görürken, dün itibariyle 0.72 TL’lik artışla 6.83 TL oldu.

Euro, bir ay önce 5.39 TL’den işlem görürken, 0.74 TL’lik artışla 6.13’e; dolar ise 4.6 TL’den 0.69 TL’lik yükselişle 5.29 TL’ye ulaştı.

Merkez Bankası’ndaki rakamlar böyle ancak dövizcilerde uygulanan rakamlar daha yüksek. Birçok dövizci, dün sterlin kurundan işlemleri 7 TL ve üzerinden yaptı.

Beşiktepeli: Artık farklı bir para birimine geçilmeli

Ekonomist Zeki Beşiktepeli, Türkiye’nin 453 milyar dolar dış borcundan dolayı cari açığın fazla olduğunu belirterek, bunun da döviz kurundaki artışı etkilediğini ifade etti.

Beşiktepeli, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan dolayı döviz kurunun her geçen gün artmaya devam edeceğini belirterek, “Dolar bile 7 TL’yi bulacak” dedi.

“Türkiye’nin şu anki durumu Abdülhamit Dönemi’nde yaşanan durumla aynıdır” yorumunda bulunan Beşiktepeli, Türkiye’de yaşanan döviz krizinin ülkemizi de etkisi altına aldığını vurguladı. Beşiktepeli, ülkemizde artık farklı bir para birimine geçilmesi gerektiğini söyledi.

KKTC’nin para birimi olarak ivedilikle Euro’ya geçmesi gerektiğini belirten Beşiktepeli, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurucu ortağı ve siyasi ortağı olduğumuz için para birimi olarak Euro’ya geçme hakkımız var” iddiasında bulundu.

Beşiktepeli, ülkemizde günlük olarak ihtiyaç duyduğumuz Euro miktarına sahip olduğumuzu, bu nedenle de para birimimizi değiştirmenin mümkün olduğunu kaydetti. Para birimimizi değiştirmememiz durumunda ülke ekonomisinin her geçen gün eriyeceğine dikkat çeken Beşiktepeli, dövizin yükselmesi sonucunda sadece haziran ve temmuz aylarında hem kamuda hem de özel sektörde çalışan kişilerin maaşlarında yüzde 30 kayıp oluştuğunu belirtti.

Beşiktepeli, farklı bir para birimine geçilmezse, maaşların dövize endeksli ödenmesi veya ülkede yaşanan enflasyon açığını Türkiye’nin karşılaması gerektiğini ifade ederek “Eğer bunlar yapılmazsa, ekonomi çökecek” uyarısında bulundu.

Şafaklı: Farklı bir para birimine geçmek çözüm değil

Ekonomist Okan Veli Şafaklı ise, Türkiye’nin dış borcunun artması ve dış politikada yaşadığı sorunların dövizin yükselişinde etken olduğunu belirterek, yatırımcıların bu ve buna benzer birçok nedenden ötürü yatırım yapmaktan kaçındığını, bunun da dövizi yükselttiğini ifade etti.

Dövizde yaşanan artıştan dolayı ülkemizde de her geçen gün farklı bir para birimine geçilmesi konusunun gündeme geldiğini belirten Şafaklı, farklı bir para birimine geçmenin mümkün olmadığını dile getirdi.

“Bir kişinin beli kırıksa kullandığı değneği değiştirmek bir işe yaramaz. Önce bel düzeltilmelidir” şeklinde konuşan Şafaklı, KKTC’nin mali yapısını düzeltmeden farklı bir para birimine geçmenin çözüm olmadığını söyledi. Şafaklı, farklı para birine geçilmesi durumunda ülke bütçesinin yükünün artacağına dikkat çekti.

Şafaklı, KKTC’nin döviz kurunda yaşanan artışı engellemesinin mümkün olmadığını, ancak dövizin halka nasıl yansıyacağı konusunda tedbir ve önlem alınabileceğini belirtti.

Şafaklı, “Kamuda yapılan izaz ikram gibi birçok konuda tasarrufa gidilip, halka yansıtılırsa özellikle dar gelirli birçok vatandaş bir nebze olsun nefes alabilir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER