İşte “Öğrenci Dostu Ada” Projesi

banner37

Yükseköğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, ilk kez uygulanacak olan “Öğrenci Dostu Ada” Projesi’nin ayrıntılarını KIBRIS’a anlattı

İşte “Öğrenci Dostu Ada” Projesi
banner90
banner99

HEM YABANCI, HEM KKTC VATANDAŞI ÖĞRENCİLERİ KAPSIYOR… Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı “Öğrenci Dostu Ada” Projesi, vatandaşlık ayrımı yapmadan KKTC’deki tüm yüksek öğrenim öğrencilerine ve yurt dışında okuyan tüm KKTC vatandaşı öğrencileri kapsıyor. Proje, öğrencilere, özellikli bir banka kartı ile kolaylıklar ve avantajlar sunacak

“KARTIN ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞİ OLACAK”… Yükseköğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, öğrencilere tahsis edilecek kartın uluslararası geçerliliği olan banka ve alışveriş kartı olacağını, dünyanın her yerinde para çekebilme ve öğrencilere kendi aralarında ücretsiz para transferi imkanı sunacağını belirtti

“İNDİRİM VE 500 TL AVANTAJ SAĞLAYACAK”… Öztürkler, kartın öğrenciye indirim sağlayacağını ifade etti. Ziya Öztürkler, kartın sadece KKTC’de değil, birçok ülkede geçerli olacağını yineleyerek, 2020-2021 öğretim yılında KKTC üniversitelerine yeni kayıt yapacak olan tüm öğrencilere 500’er TL’lik katkı sağlayacağını bildirdi ve1 Eylül’den itibaren adaya gelecek olan öğrencilerden ücretsiz tek PCR testi isteneceğini söyledi

Eniz ORAKCIOĞLU

   Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Yükseköğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, “Öğrenci Dostu Ada” Projesi’ni KIBRIS Gazetesi’ne anlattı.

   Öztürkler, ‘Üniversite Adası Kıbrıs’ yerine ‘Öğrenci Dostu Ada’ anlayışıyla çıkılan bu yolda, KKTC’de okuyan tüm yüksek öğrenim öğrencilerine, vatandaşlık ayrımı yapmadan, hiçbir öğrenciyi sistemin dışında bırakmadan ve yurt dışında okuyan tüm KKTC vatandaşı öğrencilere özellikli bir banka kartı ile kolaylıklar ve avantajlar sunulacağını söyledi.

   Öztürkler, bu konudaki gerekli çalışmaların tamamlandığını ifade ederek, “Bu proje kapsamında banka, kendi sağladığı promosyonlara ek olarak, Öğrenci Dostu Ada kart kullanıcılarına ayrı promosyonlar da sağlayacaktır” dedi.

   Öğrenci Dostu Ada Projesi kapsamında öğrencilere sağlanacak olan indirim sistemine KKTC’de öğrenim gören tüm vatandaşlıklara sahip öğrenciler ve yurt dışında öğrenim gören tüm KKTC vatandaşı öğrencilerin dahil olabileceğinin altını çizerek, sisteme dahil olabilmek için yapılacak başvuruların 1 Eylül 2020 tarihi itibariyle başlayacağına dikkat çekti.

   Başvuruların online şekilde alınacağına vurgu yapan Öztürkler, başvuru konusundaki diğer bilgilerin ileriki bir tarihte verileceğini söyledi.

Proje, öğrencilerin yaşam şartlarında kolaylıklar sağlayacak

   Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Yükseköğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın yürüttüğü, adada öğrenim gören tüm vatandaşlıklara sahip yüksek öğrenim öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören KKTC vatandaşı tüm öğrencilere iyileştirmeler sağlama yolunda bir süredir yapılan çalışmaların sonuçlandığını anlattı.

   Öztürkler, 24 Temmuz 2020 tarihinde, Atatürk Kültür Merkezi’nde bir devlet projesi olan Öğrenci Dostu Ada Projesi’nin önemli adımlarından biri olan öğrencilerin yaşam şartlarında kolaylıklar sağlayacak olan indirim sistemi ile ilgili bir protokol imzalandığını anımsattı.

   Ziya Öztürkler, şöyle devam etti:

   ‘Üniversite Adası Kıbrıs’ yerine ‘Öğrenci Dostu Ada’ anlayışıyla çıkılan bu yolda KKTC’de okuyan tüm yüksek öğrenim öğrencilerine, vatandaşlık ayrımı yapmadan, hiçbir öğrenciyi sistemin dışında bırakmadan ve yurt dışında okuyan tüm KKTC vatandaşı öğrencilere özellikli bir banka kartı tahsis edilmesi konusunda gerekli işlemler tamamlanmıştır.

   Bu proje kapsamında banka, kendi sağladığı promosyonlara ek olarak Öğrenci Dostu Ada kart kullanıcılarına ayrı promosyonlar da sağlayacaktır.”

Kartın, öğrenciye birçok avantajı olacak

   Öğrencilere tahsis edilecek kartın fiziksel temas olmadan çalışan bir işlemciye sahip olacağını ve nakit kullanmadan cüzdanmatik olarak da işlev göreceğini kaydeden Öztürkler, kartın uluslararası geçerliliği olan banka ve alışveriş kartı olacağını, dünyanın her yerinde para çekebilme imkanı sunacağını vurguladı.

   Öztürkler, kartın istenen kartlarla da entegre olabilme özelliğinden dolayı öğrencilere tek bir kartın yeterli olacağını ve öğrencilere kendi aralarında ücretsiz para transferi imkanı sunacağını belirterek, uygulama ile yaptığı finansal hareketlerini izleyebileceği yazılımların öğrenciye sunulacağını söyledi.

“Yeni kayıt yapacak öğrencilere 500’er TL’lik katkı”

   Öztürkler, kartın öğrencilere sağlaması hedeflenen kolaylıkları ise şöyle anlattı:

   “Bu kartla, halk, işletmeci ve esnafla yapılan görüşmeler ışığında öğrenciye indirim sağlanacaktır.

  Ailelerin çocuklarına para göndermesi kolaylaşacaktır.

   Kartın sadece KKTC’de değil birçok ülkede geçerliliği olacaktır.

   Tüm devlet bursları ve öğrencilere sağlanacak iyileştirmeler bu kart üzerinden yansıyacaktır.

   İsteyen tüm bankalar gerekli teknik şartları sağlamaları durumunda bu sisteme dahil olabilecektir.

   Öğrenciler, prosedür ve banka şubelerine ihtiyaç duymadan sisteme dahil olabilecektir.

   2020-2021 öğretim yılında KKTC üniversitelerine yeni kayıt yapacak olan tüm öğrencilere 500’er TL’lik katkı sağlanacaktır.

   1 Eylül’den itibaren adaya gelecek olan öğrencilerden ücretsiz tek PCR testi istenecektir.

   Proje kapsamındaki kart hizmetine devlet tarafından 5 milyon TL’lik katkı sağlanacaktır.”

“Başvurular 1 Eylül’de”

   Öztürkler, Öğrenci Dostu Ada Projesi kapsamında öğrencilere sağlanacak olan indirim sistemine KKTC’de öğrenim gören tüm vatandaşlıklara sahip öğrenciler ve yurt dışında öğrenim gören tüm KKTC vatandaşı öğrencilerin dahil olabileceğini yineleyerek, sisteme dahil olabilmek için yapılacak başvuruların 1 Eylül 2020 tarihi itibariyle başlayacağına dikkat çekti.

   Başvuruların online şekilde alınacağına vurgu yapan Öztürkler, başvurularla ilgili diğer bilgilerin ise ileriki bir tarihte verileceğini kaydetti.

“Öğrencilerin sıkıntılarını gidermek hedeflendi”

   Öztürkler, KKTC’de eğitim alan öğrencilerin sıkıntılarını iyi bildiklerini ve bu sıkıntılara çözüm olabilmek için bir proje yaratmayı hedeflediklerini kaydederek, öğrenci memnuniyetini sağlamak için rektörlerle, sanayiciler ve ülkedeki çeşitli sektör ve kesimlerle ne yapılabileceği konusunda birçok toplantılar gerçekleştirdiklerini anlattı.

   Yapılan toplantılar sonucunda öğrenciye dokunabilmek ve memnuniyet sağlayabilmek için genel sıkıntıların giderilmesi gerektiği konusunda hemfikir olduklarını ifade eden Öztürkler, öğrencilerin temel sıkıntıları arasında ulaşım, konaklama ve alışveriş gibi konular olduğunu belirlediklerini söyledi.

   KKTC’nin 2 temel alanı olduğunu, bu alanlardan birinin yüksek öğrenim, yani üniversiteler, diğerinin ise turizm olduğunu hatırlatan Öztürkler, bu iki temel alanda devletin farkındalığını daha üst boyuta çıkarılmasının hedeflendiğini ve bu hedeften de “Öğrenci Dostu Ada” projesinin doğduğunu vurguladı.

“Karttan, yurtdışında eğitim gören öğrenciler de yararlanabilecek”

   Öztürkler, projenin, yurtdışından gelen öğrencilerin yanında KKTC vatandaşı öğrencileri de kapsayacağına, KKTC’de aktif öğrenimine devam eden bütün öğrencilerin bu projeden ve karttan yararlanabileceğine dikkat çekerek, yurtdışında eğitim gören KKTC vatandaşı öğrencilerin de kartın olanaklarından yararlanabileceğini, çünkü şubat, yaz ve staj dönemlerinde bu ülkede de belirli zaman geçirdiklerini belirtti.

“Aplikasyon sistemi kolaylık sağlayacak”

   Kart çıkarırken öğrencilerin herhangi bir ücret ödemeyeceğine vurgu yapan Öztürkler, kartın ciddi bir aplikasyon sistemi olacağını ve öğrencilerin bu kartı almak zorunda olmadıklarına değindi.

   Öztürkler, isteyen öğrencilerin aplikasyon sistemi ile cep telefonu üzerinden işlem gerçekleştirebileceğini veya karttan kredi kartı olarak yararlanılabileceğini belirterek, kartın uluslararası geçerliliği olduğunu ve dünyanın her yerinde kullanıma açık olacağının altını çizdi.

   Bazı 3’üncü dünya ülkelerinden gelen öğrencilerin ülkelerinden gelen para akışında sorunlar yaşadığını ve kartla öğrencilerin sıkıntılarının aşılmasını da hedeflediklerini kaydeden Öztürkler, bu kartın dünyada başarılı örneklerinin olduğunu belirtti.

“Öğrenci memnuniyetinin yakalanması için ciddi bir fırsat”

   “Öğrenci Dostu Ada Projesi’ne sadece bugün olarak bakmamak, bundan birkaç yıl sonrayı görebilmek de önemlidir” diyen Öztürkler, etkileşim payının ve öğrenci memnuniyetinin zaman geçtikçe yükseleceğini kaydetti.

   Öztürkler, bütün öğrenci olanaklarını proje ile tek bir sistem üzerinden ve kontrollü bir şekilde yapabileceğini söyleyerek, “Projenin, bütün öğrencilerimizi tek bir noktada toplayıp, öğrencilerin avantajlardan yararlanmasını sağlamak, KKTC yüksek öğrenimin sürdürülebilirliği ve yıllardır konuşup da çözemediğimiz, öğrenci memnuniyetinin de yakalanması için ciddi bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerekir” dedi.

“Ücretsiz tek PCR testi ile gelebilecekler”

   Ziya Öztürkler, devletin bütün öğrenciler için sağlayacağı avantajların bu kart üzerinden sağlanacağını ve promosyonlar ile avantajların sürekli genişleyerek devam edeceğini kaydederek, ilk etapta kartın çıkışı olarak KKTC’ye yeni kayıt yaptıracak bütün öğrencilere devletin 500 TL katkı sağlayacağını ve projeye gelecek olan öğrencilerin ücretsiz tek PCR testi ile adaya gelebilmelerinin mümkün olacağını vurguladı.

“Birçok kesimden insan, projede yer almak istiyor”

   Öğrenci Dostu Ada Projesi içerisinde öğrenci dostu kafe, market, restoran, taksi, esnaf ve bunun gibi işletmelerin yer alacağına dikkat çeken Öztürkler, öğrencilerin proje kapsamında bu yerlerden indirimli yararlanabileceğini anlattı.

   Öztürkler, çok yakın zamanda yazılım ve web sitesi oluşturulacağı bilgisini vererek, web sitesi ziyaret edildiği zaman öğrenci dostu restoranları, kafe, esnafı ve işletmelerin de görülebileceğini belirtti.

   Bu projede öğrenci potansiyelinden yararlanmak isteyen işletmelerin, bu sistemde yer almak isteyeceklerini söyleyen Öztürkler, proje ile ilgili her kesimden olumlu dönüşler aldıklarını, bunla ilgili KKTC içerisindeki birçok kesimden insanın kendilerine ulaşarak bu proje içerisinde yer almak istediklerini vurguladı.

“Projenin çıkışı için doğru zaman şimdi”

   Öztürkler, proje ile ilgili 2.5 aydır çalıştıklarını söyleyerek, şunları kaydetti:

   “Proje ile ilgili YÖDAK’ın, bakanlık heyetinin, üniversite yetkililerinin, sanayi ve ticaret örgütlerinin ciddi anlamda destekleri var.

   Projenin çıkışı için planlamamız bu dönemdi, çünkü zamanı iyi okumak proje için önemliydi.

   YKS sonuçları bilindiği üzere yeni çıktı.

   Sonuçlar çıkmadan bir gün önce projeyi yayınladık ve sonuçlar çıkmadan önce üniversiteler kendi öğrencilerine duyurmaya başladı.

   Çünkü, TC’den KKTC’ ye gelecek öğrencilerin tercih dönemleri 6 ile 16 Ağustos’tur. Bu nedenle projeyi haziranın ilk haftası veya temmuzun ilk haftasında açıklamanın bir anlamı olmazdı.

   Bu nedenle projeyi şimdi açıkladık ve üniversitelerde kuracağımız ekip sayesinde de projenin tanıtımını 6 ile 16’sı arası yapacağız.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serpil çilingir
Serpil çilingir - 10 ay Önce

500lira 1 defaya mı mahsustur acaba

Hasan Singin
Hasan Singin - 9 ay Önce

Nasıl başvuru yapıcaz

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75