banner6

İşte tarihe ve turizme verdiğimiz değer

banner37

Yıllardır devam eden yetki karmaşası nedeniyle ne doğru dürüst bir bakım, ne de doğru dürüst bir temizlik yüzü gören, tarihi Girne Antik Limanı, Girne Kalesi ve mendireğin bu günlerdeki hali yürek burkuyor. Tarihi liman, kale ve mendirek pisliğin içinde yıkılıp, yok oluyor. Bu yerleri görmek için ülkemize gelen turistler ise karşılaştıkları manzara karşısında büyük üzüntü yaşıyor.

İşte tarihe ve turizme verdiğimiz değer
banner99

Elmas TOKAY

Girne Antik Limanı, Girne Kalesi’nin arka kısmı ve mendireğin olduğu kısımdaki çirkin görüntüler turizmin başkenti olarak anılan Girne’ye yakışmıyor.

Yıllardır devam eden yetki tartışması yüzünden turizmin gözdesi olan yerde yaşanan bu çirkin görüntüler turistlerin de ilgisini çekiyor. Aylardan beri, mendireğin tamiratına ilişkin tartışmalarla zaman geçiren yetkililer, Girne Antik Liman’ın içerisindeki yat ve küçük sandalların bağlı bulunduğu bazı iskelelerdeki tahtaların çürüdüğünü dahi fark etmedi. Girne Kalesi’nin arka kısmında bulunan denize yakın zemin ise dalgaların etkisiyle yürünmez hale geldi. Kısa bir süre önce güçlü dalgalar sonrası ciddi şekilde hasar gören mendirek için ise halen önlem alınmadı. Mendireğin sonunda bulunan ve birkaç ay önce fırtınada yıkılan fener ise henüz yerine konulmadı.

Güngördü, uyarmıştı

Girne Antik Limanı ve çevresinin yetkisi, 2012 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Girne Belediyesi’nin sorumluluğundan alınarak Turizm ve Çevre Bakanlığı’na verilmişti.

Kısa bir süre önce KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, göreve geldiği günden beridir Girne Antik Limanı’nda bir önlem alınması için uğraştığını, aylar-yıllar, yazlar-kışların gelip geçtiğini ancak, yetkililerin henüz hiçbir önlem almadığına dikkat çekmişti.

Güngördü, halk ve turistlerin Antik Limanı yaz veya kış demeden ziyaret ettiğini, ancak, görsel olumsuzluklarla sürekli karşılaştığını anımsatmıştı.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, mart ayı çıkmadan bu bölge için bir karar alınıp düzenleme ve temizlik çalışmalarına geçilmesi gerektiğine dikkat çekmiş, nisan ve mayıs aylarının Girne turizminin canlanmaya başlayacağı aylar olduğunu hatırlatmıştı.

Güngördü, limandaki bu olumsuz duruma bir an önce el atılmasının önemine işaret etmişti, ancak nisan ayını yarılamamıza rağmen halen hiçbir önlem alınmadı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2017, 08:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104