banner6

İşte yakıt analiz sonuçları

banner37

Teknecik Elektrik Santrali’ne ihalesiz getirilen yakıtın insan sağlığına zararlı içerikte olduğu iddiaları üzerine yakıt tankından alınan ve Mersin’de iki ayrı laboratuvara gönderilen 36 numunenin tahlil sonuçları geldi. Hem KIB-TEK’in hem de Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun yaptırdığı analizlerin sonuçlarına göre, “yakıt temiz”.  Analiz sonuçlarıyla ilgili bilirkişilerin değerlendirmesi bekleniyor

İşte yakıt analiz sonuçları
banner99

Ali ÇATAL

Teknecik Elektrik Santrali’nde kullanılmak üzere alınan ihalesiz yakıtın “kalitesiz ve insan sağlığını tehdit eder” nitelikte olduğu iddiaları üzerine Başbakanlık Denetleme Kurulu, Ombudsman, Çatalköy ile Esentepe Belediyelerinin temsilcileri, KIB-TEK, EL-SEN ve SGS firması yetkilisinden oluşan heyet huzurunda geçtiğimiz günlerde yakıt tankerinden numune alındı.

Mersin’de iki ayrı laboratuvara gönderilen 36 numune,Başbakanlık Denetleme Kurulu tarafından Mersin’deki “Saybolt” adlı laboratuvara, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) da “SGS” adlı laboratuvara gönderdi.

İki laboratuvar da yetkili taraflara analiz sonuçlarını gönderdi.

Başbakanlık Denetleme Kurulu Başkanı Meftun Orkun, uluslararası analiz değerlerine göre, bütün değerlerin limit altında çıktığını, yakıtta yağ katkısı, yağ bulunmadığını kaydetti.

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz da, analiz için gönderilen her iki numuneye dair sonuçların ellerine geçtiğini, sonuçların ‘birbirinin aynısı’ olduğunu belirterek Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun açıklamasının net ve bağlayıcı olduğunu ifade etti.

Başbakanlık Denetleme Kurulu ile KIB-TEK yetkilileri, analiz sonuçlarına göre “Yakıt temiz” diyor ancak uzmanların ve çevrecilerin bu raporlarla ilgili değerlendirilmesi de merakla bekleniyor.

Analiz sonuçlarının açıklanmasının ardından Turizm ve Çevre Bakanlığı MüsteşarıSerhan Aktunç imzasıyla yapılan bildirimde “KIB-TEK tarafından 20 Eylül 2021 tarihinde ithal edilecek olan fuel-oil’in kükürt oranı çevresel açıdan uygun bulunmuştur” denildi.

Öte yandan, Yeşil Barış Hareketi Yönetim Kurulu Başkanı Feriha Tel, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun açıkladığı analiz sonuçlarıyla ilgili kısa bir değerlendirmede bulundu.

Tel, uzman görüşleri doğrultusunda talep ettikleri 29 değere dair testin yapılmadığını, her zaman yaptırılan 18 değer üzerinden gidilerek rutin bir tahlil yapıldığını savundu.

Çıkan sonuçları paylaşacakları halde, laboratuvardan bu sonuçları almalarının önüne geçilmesinin nedenini anlayamadıklarını da söyleyen Tel, analiz sonuçları üzerindeki değerlendirmelerinin sürdüğünü de söyledi.

Tel, “Bu yakıt, Lübnan’daki felakete neden olan yakıt mıdır? Bu yakıtın yağ, su ve emisyon oranı nedir? Bize verilecek raporları ‘laboratuvara emir vererek’ almanın mantığı nedir? Talep ettiğimiz türden bilimsel bir analiz niye ‘ısrarla’ yapılmıyor? KIB-TEK’in yaptırdığı analizin sonuçları neden açıklanmadı? Halka uygulanan bu karartmayı kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

Orkun: Numune sonuçları limit altında

Başbakanlık Denetleme Kurulu Başkanı Meftun Orkun, Teknecik Elektrik Santralinden alınan yakıt numunelerine ilişkin test sonucunu açıkladı.

Orkun, yakıt numunelerinde yapılan uluslararası analiz değerlerine göre, bütün değerlerin limit altında çıktığını, yakıtta yağ katkısı, yağ bulunmadığını kaydetti.

Teknik olarak bir değerlendirme yapamayacağını ifade eden Orkun, Başbakanlık Denetleme Kurulu olarak aldıkları görevi yerine getirdiklerini ve sonucu kamuoyunun bilgisine sunduklarını, testlere göre sonuçların limit altında olduğunu söyledi.

Bölge halkının, çevre örgütlerinin ve El-Sen’in son zamanlarda Teknecik Elektrik Santralı’na getirilen yakıtın insan sağlığına zararlı içerikte olduğu kaygıları üzerine Başbakan Ersan Saner’in talimatıyla bu konuda çalışmalar yapan Başbakanlık Denetleme Kurulu, Türkiye’de yapılan analiz sonuçlarını Başbakanlık Toplantı Odası’nda dün saat 17.30’da düzenlenen basın toplantısında kamuoyu ile paylaştı.

Toplantıya Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ile Esentepe Belediyesi Asbaşkanı Lütfi Güneş de katıldı.

Orkun, Teknecik’ten alınan yakıt numunelerine ilişkin test sonucu hakkında bilgi vermek üzere bu toplantıyı düzenlediklerini ifade ederek, sonuçların dün ellerine ulaştığını söyledi.

Teknecik’e alınan yakıt konusunda ortaya çıkan tepkiler üzerine sivil toplum, belediyeler, vatandaşlar ve Ombudsman’ın konuya ilgi gösterdiğini ifade eden Orkun, Ombudsman, ilgili belediye temsilcileri, Başbakanlık yetkilileri, Kıb-Tek, El-Sen ve SGS firması yetkilisinden oluşan heyet huzurunda yakıt numunesi alındığını kaydetti.

“Mersin’de analiz yapıldı, Gebze’de işlem gördü”

Üst, orta, dip olmak üzere 3 şekilde, 12 tanktan 36 şişe numune alındığını, mühürlenip Mersin’de uluslararası yetkili bir firmaya götürüldüğünü, numunelerin ayrıca Gebze’de işlem gördüğünü, tahliller yapıldığını ifade eden Orkun, sonuçları ilgili taraflarla da paylaştıklarını, Kurul olarak Başbakan’ın kendilerine verdiği görevi, sonuçların alınmasıyla tamamladıklarını söyledi.

Orkun, yakıt analizlerine göre bütün değerlerin limitler altında çıktığını, yakıtta yağ katkısı veya yağ içermediğini, yakıtın uygun olduğunu söyledi.

Başbakanlık Denetleme Kurulu Başkanı Meftun Orkun, Teknecik’ten alınan yakıt numunesiyle ilgili analiz sonuçlarının, zararlı maddelerin maksimum değerlerin altında kaldığını gösterdiğini belirterek çıkan rakamlardan örnekler verdi ancak teknik değerlendirmeyi kendisinin yapamayacağını belirtti.

Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu da, yakıtın kötü kalitede hatta zehir olduğunun söylendiğini, kurulan platforma kendilerinin de dahil olduğunu ve ortaya çıkan tepkiler üzerine yakıtın analizi için neredeyse Başbakanı tehdit ettiklerini, analiz yapılmasını talep ettiklerini söyledi.

Analizlerin iki ayrı laboratuvarda yapıldığını, kendi gözetimlerinde numunelerin teslim edildiğini ifade eden Hulusioğlu, sonuçların kendileriyle paylaşıldığını, teknik incelemelerin yapılacağını ve gerekli değerlendirmenin kamuoyu ile paylaşılacağını kaydetti.

Hulusioğlu, sonuçların Yeşil Barış Hareketi ile Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’na (El-Sen) da gönderildiğini bildirdi.

Bu kurumların değerlendirmelerinin ardından raporların teknik olarak yorumlanabileceğini kaydeden Mehmet Hulusioğlu, laboratuvarlarda Kıb-Tek’in öngördüğü analizlerin yapıldığını, eğer bunlar yetersizse gereken açıklamanın platform tarafından kamuoyuna açıklanacağını ifade etti.

Teknecik’teki yakıtla ilgili büyük hassasiyet bulunduğunu kaydeden Hulusioğlu, Kıb-Tek’in yakıt alımı konusundaki tartışmaların başka bir platformda yapılması gerektiğini kaydederek “Şu anda bizi ilgilendiren, bu yakıtın sağlıklı olup olmadığıdır” dedi.

Dizdarlı: İki numunenin sonucu birlikte değerlendirilmeli

Ombudsman Emine Dizdarlı, 16-17 Eylül’de, gemiye çıkarak 12 tanktan üçer seviye numune alındığını ve bu numunelerin de 17 Eylül gecesi, gözlemciler eşliğinde laboratuvarlara götürüldüğünü söyledi.

Dizdarlı, Türkiye’de neticenin paylaşımı konusunda bir sıkıntı yaşandığı bilgisini Yeşil Barış Hareketi’nden aldığını ve sonuçların gizlenmesi gibi bir durumun hiçbir koşulda söz konusu olamayacağını da söyleyerek, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun da sonuçları paylaşılacağını en başından beri söylediğini hatırlattı.

Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun dün akşam açıkladığı ‘Mersin’e analize gönderilen yakıt numunelerinin limit altında olduğu’ açıklamasını da değerlendiren Dizdarlı, diğer numune sonuçlarıyla birlikte değerlendirme yapılmasının doğru olacağını ifade etti.

banner134

Toplum sağlığı gibi çok önemli bir konunun söz konusu olduğunu söyleyen Dizdarlı, “Her iki numune açıklanmadan, net bir değerlendirme yapmak mümkün değil” dedi.

Büyükyılmaz: Sonuçlar kabul edilebilir

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz,analiz için gönderilen her iki numuneye dair sonuçların ellerine geçtiğini, sonuçların ‘birbirinin aynısı’ olduğunu belirtti.

Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun açıklamasının net ve bağlayıcı olduğunu kaydeden Büyükyılmaz, bundan sonra konuya dair açıklamaların da kurul tarafından yapılacağını söyledi.

Sadece Yeşil Barış Hareketi’nin değil; KIB-TEK’in gönderdiği analiz sonuçlarının da kendilerinde olduğunu açıklayan Büyükyılmaz, sonuçlarının ‘kabul edilebilir’ olduğunu vurguladı.

Tel: Soru işaretleri var

Yeşil Barış Hareketi Yönetim Kurulu Başkanı Feriha Tel, Çatalköy Belediyesi’nde, Esentepe Belediye Başkanı, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) ve Yeşil Barış Hareketi olarak ortak bir toplantı düzenlediklerini ve toplantının akabinde topluca Teknecik Elektrik Santrali’ne gittiklerini hatırlatarak ihalesiz olarak ‘nereden geldiği bilinmeyen’ yakıtın kullanımının tehlikeleri üzerine, başta KIB-TEK çalışanları muhatapları olmak üzere bir basın açıklaması yaptıklarını söyledi.

Bilgi Edinme Yasası kapsamındaki haklarına istinaden KIB-TEK’e, Akaryakıt Birimi’ne ve Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na başvurarak numune istediklerini fakat bütün çabalarının karşılıksız kaldığını aktaran Tel, nihayetinde ‘tahlili yapılmayan yakıtın Teknecik’e sokulamayacağı’ esas olmak üzere Ombudsman’a yazı yazmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Ombudsman’ın, Çatalköy Belediye Başkanı’nın ve Yeşil Barış Hareketi’nin katılımıyla geçtiğimiz perşembe gerçekleşmesi planlanan numune alımının, yetkili kişinin yeterince numune getirmemesi nedeniyle bir sonraki güne kaldığı bilgisini veren Tel, aynı gün, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun ‘süreci artık kendilerinin takip edeceğini’ açıkladığını belirtti.

Bunun üzerine, KIB-TEK ve Başbakanlık Denetleme Kurulu görevlisinin de dahil olduğu bir ekiple gemiye çıkılarak, geçen cuma numune alındığını kaydeden Tel, gemide varılan konsensüs sonucunda ‘farklı iki ekibin’ oluşturulmasına ve her ekibin, kendi numunesini akredite bir laboratuvarda tahlil ettirmesine karar verildiğini söyledi.

Başbakanlık Denetleme Kurulu ve KIB-TEK’ten ikişer temsilci eşliğinde Mersin Limanı’na hareket ettiklerini belirten Tel, analize giden grubun Mersin’de ikiye bölündüğünü ve bir grubun, KIB-TEK’in anlaşmalı olduğu ve tahlilleri her zaman yaptırdığı laboratuvara, diğer grubun ise uluslararası akreditasyon sahibi bir başka laboratuvara ellerindeki numuneyi götürdüğünü aktardı.

Başbakanlık Denetleme Kurulu ve KIB-TEK temsilcisi ile farklı 12 tanktan üçer olmak üzere toplam 36 numuneyi, uluslararası yetkinliğe sahip bir laboratuvara teslim ettiklerini açıklayan Tel, hem kendilerinin hem de Kuzey Kıbrıs’taki çevre örgütlerinin iletişim numaralarını da ilgili laboratuvara teslim ederek, analiz sonuçlarının ‘bu iletişim adreslerine’ gönderilmesini söylediklerini vurguladı.

Feriha Tel, her şey planlandığı gibi giderken, laboratuvar yetkilisinden aldıkları bir haberle yıkıldıklarını kaydederken, “Görevli şahıs, laboratuvarın Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki merkezinin ‘KKTC Başbakanlığı’ adına arandığını ve bahse konu tahliller doğrultusunda ‘KKTC Başbakanlığı hariç hiçbir kuruma ve kuruluşa bilgi verilmemesinin’ istendiği söyledi” şeklinde konuştu.

Ombudsman ve daha da önemlisi ‘Kuzey Kıbrıs kamuoyu’ adına orada bulundukları için ayrıca üzüldüklerini aktaran Tel, ihaleler iptal edilerek, Bakanlar Kurulu kararıyla getirilen yakıta yönelik tartışmaları aydınlatmak için orada olduklarını fakat kafalardaki soru işaretlerini gideremediklerini söyledi.

Uluslararası tanınırlığı yüksek bilimsel bir oluşumun, KKTC Başbakanlığı adına tehdit edilmesinin ise çok daha vahim olduğunu savunan Tel, bahis konusu yakıtın hem alım sürecinin hem de içeriğinin de bu yaşananlar sonucunda ve hem de Başbakan eliyle ‘şaibeli hale getirildiğini’ iddia etti.

“Bu yakıt ‘o’ yakıt mı?”

Feriha Tel, Lübnan’daki bir akaryakıt deposunda patlamaya neden olan yakıta dair belgeselin olduğuna da işaret ederek, bazı iddiaların da son dönemde ihalesiz alınan yakıtın, can kaybının da yaşandığı söz konusu felakete neden olan yakıt olduğunu dile getirdiğine dikkat çekti.

Tel, KKTC’ye getirilen yakıtın, şu ana kadar farklı 18 kıstas üzerinden değerlendirildiği fakat dünya standartlarının ‘minimum 31 konuda testi’ şart koştuğu bilgisini verdi. Tel, götürdükleri numuneden de ‘Lübnan’daki patlamaya neden olan sorun da dahil olmak üzere’ 29 değer bazında, dünya standartlarında bir analiz istediklerini lakin “sürecin dışına itilmeleri” nedeniyle, uzmanların şiddetle önerdiği standartta bir analizin yapılıp yapılmayacağı konusunda da ciddi şüpheye düştüklerini kaydetti.

Makina Mühendisleri Odası’nın, kalitesiz yakıt kullanımı nedeniyle 50’den fazla jeneratörün zarar gördüğünü ve Teknecik Elektrik Santrali’nde 450 bin Euro zararın meydana geldiğini açıkladığına da parmak basan Tel, Yerbilim Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası ve Çevre Mühendisleri Odası’nın da kalitesiz yakıta yönelik son dönemde yaptıkları uyarıları hatırlattı.

Tel, resmi açıklamalarda kendine yer bulmayan ancak ‘bazı siyasiler tarafından’ basına sızdırılan iddiaların da doğru olduğunu savunurken, jeneratörlerde meydana gelecek kalıcı hasarlar sonucunda ‘karanlığa gömülme’ riskinin yanı sıra hem KIB-TEK çalışanlarının hem de bölge halkının ‘hayati bir risk’ altında olduğunu iddia etti.

“Yöneticiler şunu artık çok iyi anlamalıdır ki bir kuruma yönetici olmak, beraberinde ‘her şeyi bilmeyi’ getiremez” ifadelerini kullanan Tel, uzun zamandır bir işin içinde olanların hem alanlarında profesyonelleştiğini hem de hangi durumda kimlerle irtibat kurmaları gerektiğini öğrendiğini söyledi.

“Rutin testler yapıldı”

Feriha Tel, uzman görüşleri doğrultusunda talep ettikleri 29 değere dair testin yapılmadığını, ‘her zaman yaptırılan’ 18 değer üzerinden gidilerek ‘rutin’ bir tahlil yapıldığını savundu.

Çıkan sonuçları paylaşacakları halde, laboratuvardan bu sonuçları almalarının önüne geçilmesinin nedenini anlayamadıklarını da söyleyen Tel, analiz sonuçları üzerindeki değerlendirmelerinin sürdüğünü de söyledi.

Tel, “Bu yakıt, Lübnan’daki felakete neden olan yakıt mıdır? Bu yakıtın yağ, su ve emisyon oranı nedir? Bize verilecek raporları ‘laboratuvara emir vererek’ almanın mantığı nedir? Talep ettiğimiz türden bilimsel bir analiz niye ‘ısrarla’ yapılmıyor? KIB-TEK’in yaptırdığı analizin sonuçları neden açıklanmadı? Halka uygulanan bu karartmayı kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104