İşten durdurma yok, işe ara verme var!

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Koronavirisün ekonomide yarattığı sorunlara çare olmak için üzerinde çalıştıkları ekonomik tedbirler hakkında KIBRIS’a konuştu ve “4+1” adını verdikleri paket hakkında bilgi verdi:

banner87
İşten durdurma yok, işe ara verme var!
banner90
banner99

YATIRIM ZORUNLULUĞU KALDIRILACAK… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, ülkede Koronavirüs vakalarının görülmesinin ardından ortaya çıkan ekonomik sorunların çözümü adına başlattığı çalışmaları sürdürdüklerini söyledi. Bu konuda “4+1” dedikleri bir paket üzerinde çalıştıklarını kaydeden Sucuoğlu, bunun bir ayağının 15 Mart’tan itibaren kapalı olan işyerlerine sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırıma zorunluluğunun kaldırılması olduğunu belirtti

“15 MART’TAN İTİBAREN İŞTEN ATMAYI DURDURDUK”… Faiz Sucuoğlu 15 Mart’tan itibaren işten durdurmayı durdurduklarını söyledi veNisan sonuna kadar işten durdurma değil, işe ara verme formülünü ortaya koyduk. Zaten işten durdurmanın da belli yasal zorunlulukları vardır. Hedefimiz işsizlik olmamasıdır. İşine ara verilen işçilere, işverenle yapacakları anlaşmaya göre maaşın yarısı ödenebilir ya da farklı bir formül uygulanabilir” dedi

“4+1” PAKETİNDE NELER VAR?... Bakanlık, kapalı olan işyerlerinin kapalı olduğu süre boyunca ihtiyat sandığı ile sosyal sigorta yatırımlarını yapma zorunluluğunun kaldırılması, işten durdurma yerine işe ara verme uygulamasına geçilmesi, kapalı olan iş yerlerdeki çalışanlara bin 500 TL destek verilmesi, ihtiyat sandığı yatırımı olanların mayıs itibarıyla 5 ay boyunca hesabından ayda 2 bin TL çekebilmesi ve ülkede çalışma izni ile bulunan ve işsiz kalan üçüncü dünya ülkesi vatandaşlarına destek verilmesi üzerinde çalışıyor

Ceren ÖZBİL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ülkede Koronavirüs vakalarının görülmesinin ardından ortaya çıkan ekonomik sorunların çözümü için başlattığı çalışmaları sürdürüyor.

Bakanlık, kapalı olan işyerlerinin kapalı olduğu süre boyunca ihtiyat sandığı ile sosyal sigorta yatırımlarını yapma zorunluluğunun kaldırılması, işten durdurma yerine işe ara verme uygulamasına geçilmesi, kapalı olan iş yerlerdeki çalışanlara bin 500 TL destek verilmesi, ihtiyat sandığı yatırımı olanların mayıs itibarıyla 5 ay boyunca hesabından ayda 2 bin TL çekebilmesi ve ülkede çalışma izni ile bulunan ve işsiz kalan üçüncü dünya ülkesi vatandaşlarına destek verilmesi üzerinde çalışıyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sucuoğlu, 4+1 denilen bir paket geliştirdiklerini ve bunun üzerinde çalıştıklarını söyledi.

“İşyerlerinin kapalı olduğu sürede sosyal sigorta

ve ihtiyat sandığı yatırımı yapılmayacak”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, geliştirdikleri 4+1 denilen paket hakkında da kamuoyunu bilgilendirdi.

Paket içerisinde, 15 Mart’tan itibaren kapalı olan işyerlerine sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırma zorunluluğunun kaldırılmasının yer aldığından söz eden Sucuoğlu, tekrardan ekonomik faaliyetlerine başlayacakları güne kadar da bu uygulamanın devam edeceğini belirtti.

Sucuoğlu, bunun, işvereni, personel başı aylık yaklaşık bin TL’lik bir giderden kurtaracağını ifade ederek, “Bu süreç sona erdikten sonra da işveren bunları geri ödemekle de yükümlü olmayacak. İleride bunun cezai bir durumu da olmayacak” dedi.

“İşten durdurma yok,

işe ara verme var”

Sucuoğlu, ikinci hususun ise 15 Mart’tan itibaren işten atmayı durdurmaları olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“İşten durdurmanın yasal belli kuralları vardır.

Bunlar, durdurulacak kişiye bir ay önceden ihbar verilmesi, çalıştığı seneye göre hesaplanacak olan tazminatın ödenmesi, kullanılmayan izinlerin ödenmesi ve işten duruş formunun işçi ve işveren tarafından imzalanmasıdır.

Ayrıca işçi tarafının ‘hiç bir alacağım yoktur, tüm alacaklarımı aldım’ diye bir formu imzalayıp vermesi gerekiyor.

Bu hususlarda da zaten işçiye ‘bugün git’ denemez. Yasal da değildir.

Bu tip davranış, önümüzdeki zamanda, işçinin hakkı, savunması anlamında bizim bakanlığımızla birlikte yargı süresi başlar, ardından da tazminatını alır.

Bu nedenle biz de nisan sonuna kadar işten durdurma değil, işe ara verme formülünü ortaya koyduk.

Bunu nisan sonunda bir daha değerlendireceğiz.

Bu arada da işçi durdurulacaksa, bu söz ettiğim maddelerin uygulanması için işverenin ön hazırlık yapması gerekir. Ya da işveren ‘ben işten durdurmuyorum. Olağanüstü bir durumdan geçiyor, ülke de, dünya da… Bu nedenle bu işçinin burada çalışmasına ara veriyorum’ diyebilir.

Bu işe ara vermede de ödeme yapılıp yapılmayacağına işçi ve işveren karar verecek.

Bu süre içerisinde yüzde 50’sini verebilir, biraz daha az düşünebilir ya da farklı çözümler düşünebilir. Ancak işten durdurma anlamında olmamalı…”.

“Bin 500 TL destek”

Faiz Sucuoğlu, kapalı sektörlere bin 500 TL’lik bir yardım yapılacağından da söz etti ve 5 bakanlığın müsteşarlarının, işveren temsilcisinin ve bir de teknokratın bu konu üzerinde çalıştığını belirtti.

Bu miktarın işverenlerden kesilmesi nedeniyle onların da orada olmasını uygun gördüklerini belirten Sucuoğlu, şöyle devam etti:

“Bu arkadaşlar, kapalı ve açık işyerlerini kategorize edecektir.

Bu ödenecek olanın kimlere ödeneceği, yani sektöre mi, odaları mı, yoksa işyerlerine mi, kişilere mi diye karar verilecek.

Mayıs ayının ilk haftasında bu ödemeyi planlıyoruz.

Büyük bir ihtimalle, destek, odalara verilecek ve onlar da ilgililere dağıtacak.

Çünkü teknik olarak sıkıntı olabilir. Bir anda 50 bin kişinin hesabına yatırmak kolay olmaz. Bu destek, esnafa değil, yanındaki işçiler verilecek. Ancak tek kişilik esnaf da bu kapsamda olacak, yani bir dükkanı tek kişi çalıştırıyorsa ona da destek verilecek”.

“İhtiyat Sandığı ödemesi mayısta yapılacak”

Sucuoğlu, ihtiyat sandığında kimin hesabı varsa o hesaptan 5 ay boyunca ayda 2 bin TL çekebileceğini söyledi ve bu uygulamayı da mayıs ayı itibari ile başlatmayı hedeflediklerini belirtti.

İhtiyat sandığından para çekmek için de önceden avans alınıp alınmadığına, kuruma borcunu ödeyip ödemediğine bakılmayacağını ifade eden Sucuoğlu, bu uygulamanın mayısta hayata geçeceğini yineledi.

Sucuoğlu, bu nedenle vatandaşların şimdiden İhtiyat Sandığı dairelerinin önüne gitmesine gerek olmadığını belirtti ve “Nisan ayında yapılacak bir ödeme yok, ödeme, mayıs ayında yapılacaktır” dedi.

“İşsiz kalan üçüncü dünya ülkesi

vatandaşlarına destek verilecek”

Faiz Sucuoğlu, üçüncü dünya ülkelerinden gelen çalışanlar için belirlenen bir destek rakamı olduğunu söyledi ve “Bir cep harçlığıdır budur. Ülkede işsiz kalan yaklaşık 6 bin civarı işsiz üçüncü dünya ülkesi vatandaşı işsiz vardır. Bunlara destek verilecektir” dedi.

“Basına destek verileceği konusunda yanlış anlaşılma oldu”

Sucuoğlu, basına destek verileceği konusunda yanlış bir anlaşılma olduğunu söyledi ve şunları kaydetti:

“Ortada bir yanlış anlaşılma var. Bana basınla ilgili bir soru soruldu ve ben de destek verilecek yerlerle ilgili kararın, söz ettiğim 5 bakanlığın müsteşarının yaptığı toplantı sonucunda çıkacağını söyledi.

Müsteşarlar, kapalı olan işletmelerle ilgili bir çalışma yapıyor. Yetki tamamen 5 müsteşardan oluşan komitededir.

Komite kimlerin kapalı statüde olup, kimlerin açık statüde olduğuna karar verecek.

Benim orada söylediğim, açık ya da kapalı sektörlerin belirlenmesinden sonra konu Bakanlar Kuruluna götürülecek ve orada görüşülecek şeklindeydi. Şu andaki aşamamız budur”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75