İstifa noktasına gelen doktorlar var!

banner37

Yurtdışı kaynaklı vakaların yanı sıra yerel Covid-19 vakalarındaki artış yüzünden vatandaşlar panik yaşarken, sağlık çalışanları da artan iş yükü, personel eksikliği ve altyapı sorunlarından dolayı isyan etti

İstifa noktasına gelen doktorlar var!
banner99

TIP-İŞ,  İSTİFA OLAYINI DOĞRULADI… Tıp-İş Başkanı Ahmet Varış, yıllardır sözleşmeli ve geçici çalışan doktorların kadrolanmaması, sağlık sistemindeki altyapı sorunları, yetersiz hekim sayısı ve iş yükü fazlalığı gibi sorunlara dikkat çekti ve pandemi nedeniyle sorunların daha da artarak gerginliğe sebep olduğunu, buna bağlı olarak bazı doktorların istifa etmek istediklerini söyledi

DOKTORLAR YORGUN VE ÇARESİZ… Bazı doktorlar, sorunlarla ilgili sosyal medya üzerinden yaşananları ve endişelerini paylaştı. Doktorlar, vatandaşlara uyarılarda bulunarak, hükümete de alınması gereken önlemlerle ilgili görüşlerini belirtti. Karantina doktoru Emine Kamiloğlu, tüm karantina doktorları adına pandeminin ciddiyetini gözler önüne sererek, iş yükü ve hekim sayısının yetersiz olduğuna dikkat çekerek, “Herkes şaşkın; hastalar, temaslıları. Bizler yorgun ve çaresiz” dedi.

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde Covid-19 vakalarının giderek artış göstermesiyle iş yükü daha da artan sağlık çalışanları, sonunda patladı.

   Uzun süredir pandemi nedeniyle risk altında ve yorucu bir tempoda çalışan doktorlar isyan etti.

   Zaman zaman sosyal medya hesaplarından yaşanan sorunları dile getiren doktorlar, önlem almaları için sık sık vatandaşlara  uyarıda bulunurken, hükümet yetkililerinden de tedbirler istiyor.

   Son haftalarda artan vakalara yetişmekte zorluk çeken doktorlar, altyapı, hekim ve sağlık çalışanı eksikliğinin acilen giderilmesini talep ediyor.

   Artan iş yükü ve altyapı eksikliğinden rahatsızlık duyan bazı doktorların ise istifa ettiği söylentileri yoğunluk kazandı.

   Bu iddialara cevap veren Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Dr. Ahmet Varış, uzun zamandır dile getirilen sorunlar ve pandemi nedeniyle gerginliğin ve iş yükünün artmasından dolayı istifa etmek isteyen doktorlar olduğunu vurguladı.

   Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Emine Kamiloğlu, tüm karantina doktorları adına pandeminin ciddiyetini gözler önüne sererek iş yükü ve hekim sayısının yetersiz olduğuna dikkat çekerek, “Herkes şaşkın; hastalar, temaslıları. Bizler yorgun ve çaresiz” dedi.

   Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu, pandemi sürecinin sadece 20 hekimin başına yıkıldığını söyleyerek, bu 20 hekimin de iş yükünün çok ağır olduğunu, istifa söylemlerinin kendi kulaklarına da geldiğini söyledi.

Varış: İstifa etmek isteyen doktorlar var

   Tıp-İş Başkanı Ahmet Varış, uzun zamandır dile getirilen sorunlar ve pandemi nedeniyle artan gerginlikle hekimlerin iş yükünün artmasından dolayı istifa etmek isteyen doktorlar olduğunu söyleyerek, bu düşüncenin önüne geçmek için gerekli temas ve çalışmaları yaptıklarını belirtti.

   Varış, idare ve Sağlık Bakanlığı’nın bazı hekimlerin alanları dışında başka bölümlerde çalıştırılmak istendiğinin altını çizerek, sendika olarak buna izin vermeyeceklerini vurguladı.

   Mart ayında ilk dalga başladığından bu güne kadar yetkilileri eksikler konusunda uyardıklarına dikkat çeken Varış, hekim ve sağlık çalışanlarının artırılması, alt yapının güçlendirilmesi gibi konuları gündeme getirdiklerini ama yetkililerin, hep sorunun son seviyeye ulaşmasını beklediklerini söyledi.

   Varış, hekim ve sağlık çalışanına ihtiyacın pandeminin de etkisiyle arttığına işaret ederek, aynı şekilde iş gücünün de arttığını ve halen acil gibi yoğun çalışılan bölümlerde hekimlerin sözleşmeli olarak çalıştıklarını, bu durumun ise hekimlere değersiz hissettirdiğini kaydetti.

   İstifa konusuna değinen Varış, “eğer bir bölümde çalışan 5 doktorun 2’si istifa ederse iş yükü artacağından geriye kalanlar da istifa edecektir”  şeklinde örnek vererek, durumun ciddiyetinin altını çizdi.

Gardiyanoğlu: İstifa söylemleri bizim de kulağımıza geldi

   Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, yıllardır devletin sağlık sistemini sadece kamu hekimleri ile döndürmeye çalıştığını söyleyerek,  pandemi döneminde serbest çalışan hekimler olarak bu süreçte birlikte çalışmayı teklif ettiklerini ama dikkate alınmadıklarını belirtti.

   Gardiyanoğlu, bu sürecin sadece 20 hekimin başına yıkıldığını söyleyerek, bu 20 hekimin de iş yükünün çok ağır olduğunu kaydetti. Pandemi sürecinin tüm kamu hekimlerine, gerekirse serbest çalışan hekimlere de yayılması gerektiğine dikkat çeken Gardiyanoğlu, sağlıkta kriz yaşandığını ama serbest çalışan hekimlerin görmezden gelindiğini ifade etti.

   İstifa söylentilerinin kendilerinin kulağına da geldiğini vurgulayan Gardiyanoğlu, bu kadar büyük iş yükü altında hekimlerin hak aramasının normal olduğunu anlattı.

   Gardiyanoğlu, kendi hastalarında ateşli bir hasta gördüklerinde halen PCR testi yapamadıklarına dikkat çekerek, bazı özel laboratuarlar da PCR testi yapma izninin verilmesi gerektiğini savundu. Gardiyanoğlu kaosa sürüklendiklerine vurgu yaptı.

Kamiloğlu: Nereden bulaştığı belli olmayan birçok vaka yatırdık

   Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Emine Kamiloğlu, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde karantina hekimleri adına sosyal medya üzerinden paylaşımda bulundu.

   “Sağlık hiçbir şeye benzemez, en büyük hazinedir” diyen Kamiloğlu, pozitif sayılarının 3-5-10-20’de olsa sevdiğiniz birinin isminin listede yer alması ile oranın öneminin kalmayacağını söyledi.

   Kamiloğlu, ‘Çok temaslısı varmış’ demekle, “yakın temaslı olup karantinada hasta olacak mıyım, olursam bu sürede risk grubu sevdiklerime bulaştırdım mı ?” diye endişe etmenin aynı şey olmayacağına vurgu yaparak, nereden bulaştığı belli olmayan birçok yerel pozitif vaka yatırdıklarını, aralarında asemptomatik, sadece meraktan PCR baktırıp Covid 19 pozitif saptanması ile kendini hastanede bulanlar olduğunu kaydetti.

“Herkes şaşkın, hastalar, temaslıları. Bizler yorgun ve çaresiz”

   Karantina doktoru Kamiloğlu, sosyal medya paylaşımında sözlerine şu şekilde devam etti:

   “Herkes şaşkın, hastalar, temaslıları . Bizler yorgun ve çaresiz.

   Pandemi hekimleri, temaslı takip ekibi yatak boşaltıyoruz, hastalarla dolduruyoruz, hızlıca tetkikleri tamamlayıp tedaviyi düzenleyip, yeniden yatak boşaltıyoruz, yeniden dolduruyoruz.

   Riskli, kötüleşebilecek vakaları ayırt edip yakından gözleyebilmek için titizlikle çalışıyoruz.”

   Kamiloğlu, doktor sayısının yetersiz olduğuna dikkat çekerek, “Doktor sayımız belli, hastane kapasitemiz belli, kaldı ki dedim ya sevdiğiniz biri nefes darlığı ile o yatakta yatıyorsa sayıların önemi kalmaz. Sizler artık hayatı eve sığdırmalı, keyfi eş dost görüşmelerinden kaçınmalı, maske mesafe hijyen kurallarına uymalısınız” dedi.

   Yönetimlerin acilen daha radikal kararlar alması gerektiğinin altını çizen Kamiloğlu, sınırların bir süreliğine, acil, hayati gidiş- gelişler haricinde kapatılmasının gerektiğini söyledi.

   Kamiloğlu, eğlence mekanlarının kapatılması gerektiğini de ifade ederek, şunları kaydetti:

   “Okulların açılması ertelenmeli, düğün gibi organizasyonlar ertelenmeli, insanları bir araya toplayıp bulaş alanı yaratacak tüm etkinlikler ve mekanlar bir süreliğine durdurulmalıdır.

   Bu süre biz sağlıkçılara yerel vaka öbeklerini çözüp saptamak, bulaş kaynağı olabilecek portör vakaları ayıklayıp izole etmek için zaman tanıyacak!

   Sağlık alt yapısını çıkmaza sokmadan hızlıca başlayan bu bulaş furyası ile başa çıkabilmeyi sağlayacak!”.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin
Hüseyin - 2 ay Önce

Doktorluk böyle günlerde olur neden azıcık ülke için çalışmıyor hep başkalarından bekleriz

SIRADAKİ HABER

banner75