İstikrarın formülü ‘uzun süreli hükümet’

banner37

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Başbakan Ersin Tatar’ı makamında ziyaret etti; ‘yeni bir başlangıç’ umduklarını söyledi:

İstikrarın formülü ‘uzun süreli hükümet’
banner90
banner99

HÜKÜMET PROGRAMINDAKİ AÇILIMLARIN GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLİYORUZ… Reformlarla ilgili hükümet programında da son derece iddialı açılımlar olduğunu ve bunların gerçekleştirilerek KKTC’deki yatırımcıların önünün açılmasını arzu etiklerini kaydeden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, uzun sürekli hükümetlerin iş başında olması ve istikrarın önemli olduğunu da kaydeden Oktay, yeni hükümetle ilgili olarak inşallah yepyeni bir başlangıç, hem KKTC hem de KKTC-TC ilişkileri açısından her açıdan güzel başlangıçlara vesile olacağını tahmin ediyoruz” dedi

Günübirlik ziyaret için KKTC’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Başbakan Ersin Tatar’a nezaket ziyaretinde bulundu. Başbakanlık’ta dün 12.30 civarlarında gerçekleştirilen görüşmede TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ile Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu da hazır bulundu.


Ziyarette konuşan Oktay, Kıbrıs ziyaretlerinin gündeminin ekonomi olduğunu kaydetti. Oktay, Kıbrıs’ın gelişmesi, kalkınması konusunda Türkiye ile iş birliği, özellikle iş insanlarının bir araya geldiği ekonomi konferansı ve öğleden sonra gerçekleştirilen KKTC Yatırım Danışma Konseyi III. Toplantısı’nın hem Türkiye hem de KKTC için güzel bir fırsat olduğunu dile getirdi.


Hem bu fırsatı değerlendirmek hem de yeni kurulan hükümet için Tatar’ı tebrik etmek istediklerini dile getiren Oktay, “İnşallah yepyeni bir başlangıç, hem KKTC hem de KKTC-TC ilişkileri açısından her açıdan güzel başlangıçlara vesile olacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

“Reformlar önemli”

Reformların insanların beklediği son derece önemli bir açılım olduğunu belirten Oktay, hükümet programında da son derece iddialı açılımlar olduğunu gördüğünü söyledi ve bunların gerçekleştirilerek KKTC’deki yatırımcıların önünün açılmasını arzu etiklerini kaydetti.


banner134
Uzun sürekli hükümetlerin iş başında olması ve istikrarın önemli olduğunu da kaydeden Oktay, hidrokarbon kaynakları konusunun da çok daha dikkatli olunması gereken bir süreci beraberinde getirdiğini söyledi. Oktay, hiçbir oyuna fırsat vermeden Kıbrıslı Türklerin haklarının sonuna kadar korunmasıyla alakalı, KKTC ve Türkiye’deki hükümetler arasındaki ilişkinin iyi bir şekilde devam etmesi gerektiğini de vurguladı.

Tatar: Bütün sıkıntılara rağmen…

Tatar da konuşmasında, sabahleyin düzenlenen konferansın başında Oktay’ın verdiği mesajların Kıbrıs Türk halkının yüreğine su serptiğini kaydetti ve ziyaretten duyduğu onuru ifade etti. İki hafta sonra Barış Harekâtı’nın 45. yıl dönümünün kutlanacağını kaydeden Tatar, nerdeyse yarım asırdır yeni bir devlet, cumhuriyet ve Doğu Akdeniz’de KKTC’nin gelişme içerisinde yoluna devam ettiğini kaydetti.


Bütün sıkıntılarına, ambargolara izolasyonlara rağmen KKTC’de önemli sektörler oluştuğunu kaydeden Tatar, başta turizm, yükseköğrenim ve su projesiyle Anadolu’dan KKTC’ye gelen suyla tarım faaliyetlerinin arttırdığını belirtti. Tatar “Dolayısıyla hizmetler sektörü de üniversitelerimizin bilişim ve inovasyon alanında yapacağı çalışmalarla KKTC bu vizyonla yoluna devam edecektir” diye konuştu.

“Başarı öyküsünün arkasında Anavatan var”

Bu başarı öyküsünün arkasında Anavatan Türkiye’nin olduğunu ifade eden Tatar, her zaman Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde olduklarını belirtti. Tatar, “Türk dünyasının iş önemli insanlarını KKTC’de görmek ve onlarla büyük projelere imza atmak, karşılıklı olarak TC’nin 82 milyonluk pazarını da KKTC insanının önüne açmak önemli” diye konuştu.


KKTC’ye öğrenci ve turistlerin çoğunun Türkiye’den geldiğini dile getiren Tatar, ürettikleri mal ve hizmetler için de Türkiye’nin önemli bir pazar olduğunu vurguladı. Tatar, rekabet gücünün artırılması, elektrik meselesinin yeni formüllerle çözümlenmesi, Türkiye’den elektrik getirilmesiyle maliyetlerinin ucuzlatılması ile şu anda fert başına yakalanan 12 bin 500 dolarlık gelirin önümüzdeki yıllarda planlanabilirse 25 bin dolara kadar çıkarılmasının mümkün olduğunu kaydetti.

“Hedef ‘milli geliri iki katına çıkarmak’ olmalı”


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu rakamları geçmişte ifade ettiğini kaydeden Tatar, “Orta vadeli hedefimiz, yapacağımız çalışmalarla ve yeni yatırım ve projelerle KKTC’nin gayri safi milli hasılasını artırmak ve adaletli bir gelir dağılımıyla insanlarımızın fert başına milli gelirini şu anki seviyesini iki katına çıkarmak olmalıdır. Bunun Türk dünyasının desteğiyle başarılabileceğine inancım sonsuzdur” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dostdoğru
Dostdoğru - 1 yıl Önce

millet ile dalga geçin...nalet olsun en iyinize halkı düşünen kim.....

banner140
SIRADAKİ HABER

banner75