banner6

İşveren ‘maliyet’ diye bakıyor, devlet olanlara göz yumuyor, işçi bedelini canıyla ödüyor

banner37

İşveren ‘maliyet’ diye bakıyor, devlet olanlara göz yumuyor, işçi bedelini canıyla ödüyor
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   İş sağlığı ve güvenliği konusunda önlemlerin yetersiz kalması ve denetimlerin yapılmamasının bedelini çalışanlar yaralanarak, bazen de canıyla ödüyor.

   KIBRIS’a konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, birlik olarak denetleme yetkileri olmadığı için yaptırımda bulanamadıklarını söyleyerek iş sağlığı ve güvenliğine uyulmayan işverenlerin bilgilendirilmesi ve denetimlerin sıklıkla yapılması gerektiğini ifade etti.

   Güvenç Yüksel, son günlerde iş kazalarının artış gösterdiğini belirterek iş sağlığı ve güvenliğinin çalışma hayatında çok önemli olduğunu vurguladı.

   Birçok işverenin yasa ve tüzükleri uygulamadığını kaydeden Yüksel, iş sağlığı ve güvenliği hakkında önlemler alınmadığı için güvenli çalışma ortamının da sağlanamadığını ifade etti.

   Yüksel, ülkemizde çalışma izni ve sigortası karşılanmadan çalıştırılan kişiler olduğunu anımsatarak kaçak olarak çalıştırılan biri için yasal mevzuatın yerine getirilmesinin de pek mümkün olmadığını söyledi.

   Farklı sektörlerde can kaybına varacak kadar birçok iş kazasının meydana geldiğini kaydeden Yüksel, “Ağır yaralanma dışındaki küçük kazalardan haberimiz bile olmuyor” diyerek birçok çalışma ortamının güvensiz olduğunun altını çizdi.

   Yüksel, risk grubundaki sektör çalışanlarının hükümet tarafından denetlenmesi gerektiğine işaret etti.

   Çalışma ortamlarının da iş sağlığı ve güvenliği açısından denetlenmesinin hayati öneme sahip olduğunun altını çizen Yüksel, işverenlerinin yasa ve tüzüklere göre uygun çalışma ortamını sağlamak zorunda olduklarını hatırlattı.

   Yüksel, işverenler kadar çalışanların da bilinçli davranması gerektiğini belirterek çalışanların da iş sağlığı ve güvenliği talimatlarına uymak zorunda olduğunu kaydetti.

   Ülkemizde bu zincirin baştan sona hiçbir halkasının uygulanmadığını söyleyen Yüksel, bu nedenle iş kazalarının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

   Yüksel, çalışanların fiziki ve psikolojik açıdan iyilik hali ve güvenli bir çalışma ortamında bulunmalarının iş sağlığı ve güvenliğinin temel amacı olduğunu açıkladı.

   İş sağlığı güvenliğinin kendileri için zorunlu olmadığını düşünen ve herhangi bir bilgisi olmayan sektörler olduğunu ifade eden Yüksel, denetimler yapılmadığı için insanların “bugüne kadar böyleydi, böyle gider” düşüncesinde olduğunu vurguladı.

   Yüksel, alışkanları kırıp değiştirmenin çok zor olduğunu belirterek irade, kontrol ve toplumsal bilinç kazanmak gerektiğini belirtti.

   İş sağlığı ve güvenliği kültürünün toplum olarak da içselleştirilmesi ve herkes tarafından talep edilmesi gerektiğini işaret eden Yüksel, “Ancak bu şekilde toplumsal bilinci yakalayabiliriz” dedi.

   Yüksel, son günlerde ülkemizdeki ekonomik koşulların çok kötü olduğunun altını çizerek birçok insanın işinden olmamak için sağlıksız ve güvenli olmayan ortamlarda çalışmak zorunda kaldığını vurguladı.

“Hiçbir maliyet insan hayatından daha önemli değil”

   İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, işverenlerin de ekonomik açıdan zor zamanlar geçirdiği için bu önlemlere ekstra maliyet olarak baktığını söyleyerek şöyle devam etti:

   “Hiçbir maliyet bir insanın hayatından daha önemli değildir. Ülkemizde yaşanan iş kazaları ölümle sonuçlandığında herkes ‘yazık oldu, insan hayatı her şeyden çok önemli’ diye konuşup yorumlar yapıyor ama bu olaylar da saman alevi gibi kısa sürede unutuluyor.”

   Yüksel, birlik olarak denetleme yetkileri olmadığı için yaptırımda bulanamadıklarını hatırlatarak ‘sağlığı ve güvenliği’ açısından gerekli tedbirlerin alınmadığını düşünen kişilerin şikâyetlerini Çalışma Dairesi veya Sosyal Sigortalar Dairesi’ne yapabileceklerini ifade etti.

   Birliğin farklı sektörlerde çalışan insanları bilgilendirdiğini kaydeden Yüksel, iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalığın bu şekilde arttırılabileceklerini vurguladı.

   Yüksel, farkındalığın oluşmasının ancak uzun vadede gerçekleşebileceğini anımsatarak “Şu anda hükümet tarafından acil olarak denetimlerin yapılması lazım. İş sağlığı ve güvenliği konusunda bütün sektörlerin bilgilendirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Denetimler farkındalığı artırıcı ve yol gösterici olmalı”

   Denetimin amacının cezai yaptırımlar olmaması gerektiğinin de altını çizen Yüksel, denetimin farkındalığı artırıcı ve yol gösterici yönde olmasının daha doğru olacağını açıkladı.

  Yüksel, ilgili bakanlığın ve Çalışma Dairesi’nin ülkedeki sendika, dernek gibi kurum ve kuruluşlarla iş birliği yaparak iş sağlığı ve güvenliğini uygulama zorunluluğunu ve yasal mevzuatı hatırlatılması gerektiğini söyledi.

   Ekonomik koşulların her geçen gün daha da kötüye gitmesi nedeniyle bu çalışmaların hayat bulamadığını belirten Yüksel, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği olarak bilgilendirme çalışmalarına katkı sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 12:12
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110