“İşverenler de elini taşın altına koysun”

banner37

Ekonomi Uzmanı Mustafa Baturalp, KKTC ve TC vatandaşı çalışanlara ödenecek bin 500 TL’lik desteğin 3. dünya ülkelerinden adamıza çalışmaya gelen insanlardan kesilen fondan sağlanacağını belirtti

banner87
“İşverenler de elini taşın altına koysun”
banner90
banner99

Funda ÖZSAKINÇ

Ekonomi uzmanı ve K.T. Dayanışma Sendikası Başkanı Mustafa Baturalp, Bakanlar Kurulu’nun hazırladığı ekonomik önlemler paketinin özel sektörü desteklemediğini ve ülkemize çalışmak için gelen insanlara karşı haksız ve ırkçılığı çağrıştıran kararlar içerdiğini belirtti.

Baturalp, hükümetin sigortalara daha fazla katkı sağlamak amacıyla KKTC vatandaşı olmayan kişilere ve 3. ülke vatandaşlarının İhtiyat Sandığı kesintilerin devam ettiği ve bu kesintilerin söz konusu şahıslar adına değil de ayrı bir fonda biriktirildiğini kaydetti.

Baturalp, fonda biriken paranın, Koronavirüs salgınından kısa bir süre önce, KKTC vatandaşlarına 1 yıl boyunca verileceği açıklanan 200 TL’lik ek desteğin kaynağı olduğunu ifade etti.

KKTC’nin en fazla işçi çalıştıran sektörlerinin inşaatlar ve oteller olduğuna işaret eden Mustafa Baturalp, “İşverenler de elini taşın altına koysun. Küçük işletmelerden bahsetmiyorum, bizim tüccarlarımız, Müteahhitler ve Taşeronlarımız, Casino ve Oteller aç gözlülük yapıp, devlete saldırdı. Gerek işçi çıkardı, gerekse ödeneksiz izne verdiler. Bu işverenlerin çalışanlarını 1-2 ay idare edecek parası yok muydu?” dedi.

Baturalp şöyle konuştu:

“Bizim ekonomimiz Avrupa veya Türkiye ekonomisine benzemez. Devletin para birimi veya para basma yetkisi yok. Tek kaynağımız Türkiye ve her yıl gerçekleşen 2 milyonun üzerindeki ithalatımızdır. Dolayısıyla işveren de bu fona dokunulmasına izin vermeyip, bunu adil bir şekilde pay edeceklerdi. Bu fonda biriken para esas hak sahiplerine (3. ülke vatandaşlarına) verilecek, işveren kendi personelini ödeyebildiği noktaya kadar ödeyecek ve geri kalan kısım ise işsizlik ödeneğinden yararlandırılacaktı” şeklinde konuştu.

Baturalp, hem 3. ülke vatandaşlarının fonda biriken milyonlarca lirasını kullanıp hem de ırkçılık yapıp söz konusu çalışanları aç bırakmanın mantığına anlam veremediğini ifade ederek, adalet denen şeyin bu olmadığını belirtti. Baturalp, ülkenin selameti ve suç unsurlarını önlemek için hükümetin insanlara gerçek anlamda adaletli davranması gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75