İsyan kapıda

banner37

Yüksek girdi fiyatlarından şikayet eden hayvan üreticileri, süt fiyatlarında artış beklerken mevcut fiyattan kesinti yapmak isteyen hükümete ateş püskürüyor. Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, günde 50-60 ton sütün ellerinde kaldığını belirterek, buna çare üretilmesini istedi ve yetkililere seslendi:

banner87
İsyan kapıda
banner90
banner8

“1 MİLYON AMBALAJLI SÜT AMBARDA”… Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları,  imalatçının hellim ve kaşarda 4,50 TL destek almasına rağmen üreticinin sütünü almayarak yaşanan krizi çıkmaza soktuğunu savundu. Naimoğulları, günde 50-60 ton sütün üreticinin elinde kaldığını, Koop-Süt ambarlarında 1 milyon ambalajlı sütün biriktiğini belirterek, “Buna rağmen ithal süt ve süt ürünlerinin adaya girmesi halen yasaklanmıyor” dedi

“BÖYLE GİDERSE İSYAN ÇIKACAK”… Naimoğulları, girdilerin günden güne yükseldiğine ve arpa fiyatının 1,25 TL’den 1,48 TL’ye çıktığına vurgu yaparak, 50 bin kişinin sektörden ekmek yediğini, memura yapılan yüzde 25 kesintinin ödenmeye başlandığını, fakat üreticinin süt paralarından kesilen 10 kuruşun geri ödenmediğini vurguladı. 15 yıldır başkan olduğunu ve böylesi bir krizi görmediğini kaydeden Naimoğulları, böyle giderse isyan çıkacağını söyledi

Eniz ORAKCIOĞLU

   Hayvan üreticileri isyanlarda. 

   Ülkede yaklaşık 50 bin kişinin ekmek yediği sektörde yığınla sorun yaşanıyor.

   Pandemi sürecinde daha da zora giren sektör, daralan piyasa koşulları yüzünden ürettiği sütü satamıyor, girdi maliyetlerinin yüksekliğine rağmen süt fiyatını yeterli bulmuyor.

   Hayvancılık sektöründe günde 50-60 ton sütün elde kaldığı belirtilirken, hükümetten de süt paralarının ödenmesi bekleniyor.

   KIBRIS’a konuşan Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, girdilerin ve arpa fiyatlarının arttığını ama sütte artış olmadığını belirterek, “Artışı bırakın, hükümet hâlâ süt fiyatlarından kesinti yapmak istiyor” dedi.

   Naimoğulları, devletin pandemi sürecinde üreticiye verdiği süt fiyatından 10 kuruş kesintiye gittiğine dikkat çekerek, 15 Haziran’da normale dönen süt fiyatlarından yeniden kesinti yapılmak istenmesini “isyan” sebebi olarak tanımladı.

   Mustafa Naimoğulları, imalatçının sütü almayarak krizi büyüttüğünü savunarak, günde 50-60 ton sütün üreticinin elinde kaldığını, Koop-Süt ambarlarında da 1 milyon ambalajlı sütün biriktiğini belirtti.

   Otellerin ve üniversitelerin kapalı olmasından dolayı daralan iç piyasanın, sütün elde kalmasına sebep olduğuna dikkat çeken Naimoğulları, hükümetin hâlâ ithal süt ve süt ürünlerine izin vermesinin krizin tırmanmasına neden olduğunu vurguladı.

   50 bin kişinin sektörden ekmek yediğini ve üreticinin geçinebilmek için süt parasını beklediğini hatırlatan Naimoğulları,  memura yapılan yüzde 25 kesintinin ödenmeye başlandığını, fakat üreticinin süt paralarından kesilenin geri ödenmediğini belirtti.

   Hükümetin, üreticiyi bitirmek için uğraştığını iddia eden Hayvancılar Birliği Başkanı Naimoğulları, böyle giderse ülkede isyan çıkacağını, 15 yıllık birlik başkanlığında böylesine kötü bir krizi hiç görmediğini söyledi.

Günde 8-10 tanker süt, tankerlerde kalıyor

   Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, ülke olarak çok büyük bir krizle karşı karşıya olunduğunun altını çizerek, hayvan üreticilerinin de krizden büyük oranda nasibini aldığını ifade etti.

   Her gün 8-10 tanker sütün satılamayıp tankerlerde kaldığını vurgulayan Naimoğulları, sebebin iç piyasada nüfusun azalması olduğunu kaydetti.

   Naimoğulları, devletin pandemi sürecinde üreticiye verdiği süt fiyatından 10 kuruş kesintiye gittiğine dikkat çekerek,  1 litre süt başına 2,50 kuruş kazanan ve 40 kuruş da destek alan üreticinin 2,90 TL kazandığı bir litre sütten uzun bir süre 2,80 TL kazandığını anımsattı.

   Mustafa Naimoğulları, geçtiğimiz gün bakanlıkla toplantı yaptıklarını ve süt fiyatının daha da düşürülmek istendiğini öğrendiklerini söyleyerek, zaten mağdur edilen hayvancının daha da mağdur edilmeye çalışıldığını belirtti.

“Kriz büyüyor”

   Hayvan üreticilerinin toplam 3 milyon TL cebinden vererek sütün pazarlanmasına katkı sağladığını kaydeden Naimoğulları, 2.5 ay sütün bedelini ödediklerini ama sorunun bir türlü çözülmediğini ifade etti.

   İç piyasadaki daralma sebebiyle satılamayan sütün elde kalmaması için devletin imalatçıya kaşar ve hellim için 4,50 TL destek verdiğini söyleyen Naimoğulları,  imalatçının sütü almayarak krizi büyüttüğünü savundu.

   Naimoğulları, 25 TL olan kaşarı pazarlayabilmek adına kaşarın imalatçı tarafından 20 TL’ye alıcıya satıldığını devletin ise 1 kilo kaşar başına 4,50 TL desteği imalatçıya verdiğini söyleyerek, bu desteğin halen sürdüğünü, geçtiğimiz gün hükümetle yapılan görüşmede rest çektikten sonra bu desteğin 5,50’ye çıkarılacağı yönünde duyum aldıklarını belirtti.

“Girdiler arttı, süt fiyatı artmadı”

   Naimoğulları, girdilerin günden güne yükseldiğinin altını çizerek, arpa fiyatının 1,25 TL’den 1,48 TL’ye çıktığını, hammadde fiyatlarının yükseldiğini kaydetti.

   Girdiler yükselmişken, süt fiyatlarının da artması gerektiğini savunan Naimoğulları, hükümetin süt fiyatını düşürmesini üreticiyi bitirmek amaçlı olduğunu öne sürdü.

   Mustafa Naimoğulları, 15 Haziran’da yeniden eski fiyatına gelen süt fiyatını yeniden düşürmeyi istemenin isyan yaratacağını ifade etti.

“Her gün 50-60 ton süt elde kalıyor”

   Naimoğulları, 1 hafta önce satılan sütün, 1 hafta sonra nasıl satılamadığına anlam veremediklerini söyleyerek, ortalama günde 50-60 ton sütün elde kaldığını, dün elde kalan sütün ise 150-200 ton civarı olduğunu kaydetti.

   Hükümet ve Tarım Bakanı’nın krizi çözmek için gerekli kaynağı bulup girişimleri yaparak sütü dışarı pazarlaması gerektiğini savunan Naimoğulları, krizin aşılabilmesi için ithal sütün ve süt ürünlerinin de adaya girişine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

“Ambalajlı sütler ambarda kaldı”

   Naimoğulları, iç piyasada sıkıntının büyük olduğunu söyleyerek, Koop-Süt ambarında 1 milyon ambalajlı süt biriktiğini, pandemi sürecinden önce Koop-Süt’ün 40 bin adet ambalajlı süt üretip satabildiğini, ama şimdi 18 bin ya da 20 bin adet ambalajlı sütü ancak satabildiğini belirtti.

“Böyle giderse isyan çıkar”

   Naimoğulları, 50 bin kişinin sektörden ekmek yediğini ve üreticinin geçinebilmek için süt parasını beklediğini hatırlatarak,  memura yapılan yüzde 25 kesintinin ödenmeye başlandığını, fakat üreticinin süt paralarından kesilenin geri ödenmediğini vurguladı.

   Hükümetin, üreticiyi bitirmek için uğraştığına dikkat çeken Naimoğulları, böyle giderse ülkede isyan çıkacağını, 15 yıllık birlik başkanlığında böylesine kötü bir kriz hiç görmediğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75