banner6

İşyerlerimiz patır patır kapanıyor!

banner37

İşyerlerimiz patır patır kapanıyor!
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Ülkedeki ekonomik kriz derinleşip hayat pahalılığının artmasıyla beraber vatandaşın alım gücü de erimeye devam ediyor, sektörlerin çıkmazı da gün geçtikçe büyüyor.

   Hizmet sektöründeki restoran işletmecileri, artan girdi maliyetleri karşısında daha fazla borç batağına girmemek için işyerlerini kapatmak zorunda kalıyor.

   Kriz ve artan yem fiyatları karşısında daha fazla üretim yapamayacaklarını söyleyen Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin 23 Mayıs’ta yapacağını açıkladığı süresiz eylem kararına, restorancılardan da destek var.

   KIBRIS’a konuşan RES-BİR Başkanı Salih Kayım, bu eylemi haklı bulduklarını söyleyerek birlik olarak eyleme destek vereceklerini açıkladı.

   Vatandaşın ve işletmelerin var olan fiyatları karşılamakta güçlük çektiğini belirten Kayım, bu fiyatların üstüne gelecek olan yeni zamların karşılanamaz olduğunu ifade etti.

   Kayım, “Yüzde 20-25 kapasiteyle çalışan işyerleri şanslı durumda; çünkü işletmelerin büyük çoğunluğu bu oranın da altında çalışıyor” diyerek, korkunç bir dönemden geçtikleri için endişe duyduklarını vurguladı.

   Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı ve hayat pahallılığındaki artışın karşısında alım gücünün eriyip gittiğini, pahalılık artarken alım gücünün buna göre düzenlenmediğini vurguladı.

   Tulga, girdi maliyetlerindeki artışın yüzde 130’ları aştığını vurgulayarak, önümüzdeki günlerde her şeyin yüzde 50 zamlanacağını ifade etti.

   Gübre, elektrik, akaryakıt ve ham maddede teşvikler sağlanmadığı için ülkemizde Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin ayaklandığını açıklayan Tulga, bu sorunun, toplumun ortak sorunu olduğunu söyledi.

Kayım: Ülkede doğru dürüst karar üretilemiyor

   Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Salih Kayım, pandemi ve savaş gibi durumlarda gıda fiyatlarının olumsuz etkilendiğini belirterek, bu durumdan restorancılık sektörünün de olumsuz etkilediğini kaydetti.

   Kayım, sabahtan öğleye kadarki sürede dövizin yüzde 3 arttığına dikkat çekerek, böyle giderse bu durumun zam olarak gıda fiyatlarına yansıyacağını ve halkın da zarar göreceğini belirtti.

   Piyasayla ilgilenen ve bununla ilgili tedbirler alan bir yönetici olmadığını vurgulayan Kayım, aylardır hükümet olmadığı için ülkede ‘doğru dürüst karar üretilemediğini’ ifade etti.

   Kayım, sürdürülebilir bir yapıdan uzak olunduğuna dikkat çekerek devleti yönetenlerin temel gıda ürünlerinin fiyatını artıracak hal ve hareketlerden uzak durması gerektiğinin altını çizdi.

   Vatandaşın ve işletmelerin var olan fiyatları karşılamakta güçlük çektiğini belirten Kayım, bu fiyatların üstüne gelecek olan yeni zamların karşılanamaz olduğunu kaydetti.

“Yüzde 20-25 kapasiteyle çalışan işyerleri şanslı”

  

   Kayım, işletme sahiplerinin var olan birikimlerinden harcayıp borç altına girmeye başladığını söyleyerek, bu yükü kaldıramayanların son çare olarak işyerlerini kapatmak zorunda kaldığını belirtti.

   “Yüzde 20-25 kapasiteyle çalışan işyerleri şanslı durumda, çünkü işletmelerin büyük çoğunluğu, bu oranın da altında çalışıyor” diyen Kayım, korkunç bir dönemden geçtikleri için endişe duyduklarını vurguladı.

   RES-BİR Başkanı Salih Kayım, şöyle devam eti:

   “Restorancı ya da meyhane işletmecileri bunca zaman bir eli yağda, bir eli balda yaşamadı.

   Bu işi yapan insanlar, devlette, ya da herhangi bir kurumda aylık çalışarak kazanacağı maaşı, bu işten ya çıkarıyordu, ya çıkaramıyordu.

   Şimdi bu insanlar evini geçindirecek, hatta elektrik faturasını ödeyecek durumda bile değil.

   Patır patır işyerlerimiz kapanıyor”.

“RES-BİR olarak eyleme destek vereceğiz”

   Kayım, durumlar böyleyken Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin almış olduğu eylem kararını haklı bulduklarını ifade ederek, RES-BİR olarak bu eyleme destek vereceklerini açıkladı.

   Yem fiyatlarının artmasıyla et fiyatlarının da artacağını kaydeden Kayım, dolayısıyla restoran fiyatlarının da yükseleceğini belirtti.

   Kayım, temel ihtiyaçlarını karşılamakta bile zorlanan vatandaşın bu şartlar altında ailesiyle yemek yemeye bile çıkamayacağına dikkat çekerek, “Hayatımızı idame ettirmemiz zor olacak ve bizler, konuşmak, ya da eylem yapmak için karşımızda muhatap bulamıyoruz” dedi.

Tulga: Girdi maliyetlerindeki artış yüzde 130’ları aştı

   Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, ülkemizde salgın tedbirlerinin hafiflemesine rağmen ekonominin gün geçtikçe daha da kötüye gittiğini ifade ederek, bunun nedenlerinin ‘bilinmez olmadığını’ söyledi.

   Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı ve hayat pahalılığındaki artış karşısında alım gücünün eriyip gittiğini belirten Tulga, pahalılık artarken alım gücünün buna göre düzenlenmediğini vurguladı.

   Tulga, girdi maliyetlerindeki artışın yüzde 130’ları aştığına işaret ederek, önümüzdeki günlerde her şeyin yüzde 50 zamlanacağını ifade etti.

“Teşvikler sağlanmadığı için ayaklandılar”

   Bizi bekleyen tehlikeler karşısında şu anki durumun iyi olduğunu ifade eden Tulga, işletmeleri ayakta tutan, yaşamı devam ettirebilecek düzeyde alım gücünü koruyan bir politika geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

   Tulga, devletin, vatandaştan aldığı vergileri kendi giderlerini karşılamak için kullandığını anlatarak, gübre, elektrik, akaryakıt ve hammaddede teşvikler sağlanmadığı için ülkemizde Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin ayaklandığını belirtti.

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin yaşadığı sorunun hepimizin ortak sorunu olduğunu belirten Tulga, başka ülkelerde devlet yetkililerinin gübre fiyatlarını ucuz tutmak için fiyat artışlarını karşıladığına işaret etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104